Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
FWM | 2016-05-25 19:59 | Rozmiar tekstu: A A A

Muzyczne przeboje światowego kina w olsztyńskiej filharmonii

Olsztyn24
Paweł Kowalski (fot. Andrzej Świetlik) | Więcej zdjęć »
W niedzielę (29.05) o godz. 18.00 w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie odbędzie się koncert pt. „Muzyczne przeboje kina światowego”. Solistą koncertu będzie Paweł Kowalski – fortepian, a towarzyszyć mu będzie orkiestra symfoniczna olsztyńskiej filharmonii pod dyrekcją Andrzeja Rozbickiego (Kanada). W czasie koncertu zostanie zaprezentowana słynna kompozycja Richarda Addinsella – „Warsaw Concerto” („Koncert warszawski”) oraz muzyka z filmów: The Cowboy’s, Piraci z Karaibów, Gwiezdne wojny, Lista Schindlera, Harry Potter, Kraina lodu, The Mission, Chicago.

„Warsaw Concerto” Richarda Addinsella (1904-1977) skomponowany został w roku 1941 jako muzyka do brytyjskiego filmu „Dangerous Moonlight”, którego bohaterem jest polski lotnik – pianista, uczestnik Bitwy o Wielką Brytanię. Spokojna, a w odpowiednich momentach dramatyczna muzyka à la Rachmaninow, trafiła w czułą strunę, podbiła serca słuchaczy i „Koncert warszawski”, wydany na płytach, zdobył ogromną popularność, stając się znakiem firmowym angielskiego kompozytora, skądinąd autora muzyki do kilkuset filmów i sztuk teatralnych.

Solista koncertu - pianista Paweł Kowalski jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków W repertuarze ma ponad czterdzieści utworów na fortepian i orkiestrę, od Mozarta i Chopina, do Panufnika, Kilara i Góreckiego. Wykonuje także recitale, gra muzykę kameralną, filmową oraz jazz. Był pierwszym po Krystianie Zimermanie wykonawcą Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego, który zagrał w Warszawie pod dyrekcją kompozytora.
R E K L A M A
banner
Andrzej Rozbicki, który poprowadzi orkiestrę filharmoników warmińsko-mazurskich urodził się w Lidzbarku Warmińskim. Ukończył dwa wydziały Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie: Wydział Wychowania Muzycznego w klasie dyrygentury prof. Władysława Słowińskiego w 1976 r. i Wydział Instrumentalny w klasie fagotu prof. Kazimierza Piwkowskiego w 1977 roku. Studia dyrygenckie kontynuował w Holandii w Maastricht Conservatory u prof. Sefa Pijpersa oraz w USA w Michigan State University. Do Kanady przyjechał w 1985 roku i od tej pory jest gorącym orędownikiem i popularyzatorem polskiej muzyki w Kanadzie i USA, a także inicjatorem i organizatorem wielu spektakularnych przedsięwzięć artystycznych.

******

Paweł Kowalski – fortepian

Paweł Kowalski studiował w Kolonii, w Warszawie oraz w Vancouver – dzięki stypendium Witolda Lutosławskiego. Występował w 40 krajach na 4 kontynentach, we wszystkich polskich filharmoniach oraz w Salle Pleyel w Paryżu, w Konzerthaus w Berlinie, w  Tonhalle w Zurychu, w Konserwatorium Kólewskim w Brukseli, w Conservatori Superior w Palma de Mallorca, w Auditorio Mozart w Saragossie, w Palau de la Musica w Walencji, w Estonia Concert Hall w Tallinie, w Narodowej Sali Koncertowej im. Bartóka w Budapeszcie, w Filharmonii George Enescu w Bukareszcie, w Casa de la Cultura w Buenos Aires oraz z Orquesta Sinfonica de Chile w Santiago; brał udział w festiwalach takich jak: BBC Polish Season w Londynie, Europalia International Arts Festival w Brukseli, Klavierfestival Ruhr, Carinthischer Sommer, Festiwal Wiosenny w Budapeszcie, Concentus Moravie, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Warszawie, festiwal w Dusznikach Zdroju, w Antoninie, w Mariańskich Łaźniach i w Gaming, Festiwale Mozartowskie w Warszawie i w Gdańsku, festiwal Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Muzyczny Festiwal w Łańcucie, Bydgoski Festiwal Muzyczny, festiwal Kwartet Śląski i Jego Goście i inne.

Koncertował z orkiestrą SinfoniaVarsovia pod dyrekcją YehudegoMenuhina, z orkiestrami radiowymi w Berlinie, Oslo, Zagrzebiu, Katowicach i Warszawie oraz z orkiestrami filharmonicznymi w Europie; dokonał nagrań dla radia i telewizji w wielu krajach Europy oraz nagrał płyty z utworami Chopina, Beethovena, Brahmsa, Zarębskiego i Panufnika. Był jurorem sześciu międzynarodowych konkursów pianistycznych.

... w p. Kowalskim znalazłem świetnego wykonawcę mego koncertu. Jest on wybitnie utalentowanym pianistą i wysoce inteligentnym muzykiem... – Witold Lutosławski

Panu Pawłowi Kowalskiemu z wdzięcznością za piękne i tak bardzo „moje” wykonanie tego Koncertu... – Wojciech Kilar

Jestem pod silnym wrażeniem jego gry, która charakteryzuje się wielką muzykalnością, wrażliwością i doskonałością techniczną – Andrzej Panufnik

Andrzej Rozbicki (Kanada) – dyrygent

Urodził się w Lidzbarku Warmińskim. Ukończył dwa wydziały Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie: Wydział Wychowania Muzycznego w klasie dyrygentury prof. Władysława Słowińskiego w 1976 r. i Wydział Instrumentalny w klasie fagotu prof. Kazimierza Piwkowskiego w 1977 roku. Studia dyrygenckie kontynuował w Holandii w Maastricht Conservatory u prof. Sefa Pijpersa oraz w USA w Michigan State University. Pracę jako dyrygent rozpoczął w 1977 roku, kiedy to został mianowany dyrygentem orkiestry Z.M. Ursus w Warszawie i orkiestry Huty Szkła w Wołominie. W roku 1981 Reprezentacyjna Orkiestra Huty Szkła w Wołominie pod jego batutą otrzymała drugą i trzecią nagrodę na Światowym Konkursie Muzycznym w Kerkrade w Holandii. W roku 1983 Andrzej Rozbicki otrzymał II nagrodę na konkursie Janitsjarfestivalen w Hamar w Norwegii.

W latach 1984-85 był dyrygentem Bremen Symphony Orchestra i Dyrektorem Muzycznym Westerstede Stadtorchester w Niemczech.

Do Kanady przyjechał w 1985 roku i od chwili przyjazdu do dnia dzisiejszego pracuje w szkołach kanadyjskich. Przez pierwsze trzy lata pobytu był również organistą i dyrygentem chóru „Harfa” w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Mississauga – największej polskiej parafii w Kanadzie. Obecnie kieruje wydziałem muzycznym w Bishop Marrocco Arts High School w Toronto.

Andrzej Rozbicki jest założycielem  i był przez pięć lat dyrygentem Brampton Symphony Orchestra. Od 1985 roku prowadził z wielkimi sukcesami polskie chóry w Kanadzie: chór „Harfa” Mississauga (złoty medal na światowym festiwalu w Koszalinie w 1988 roku) i chór „Symfonia” Hamilton.

I miejsce, Puchar Kardynała Hlonda i nagroda dla najlepszego dyrygenta w 44 Konkursie Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce – New York w 1995r. Z chórami z Mississauga i Hamilton odbył wiele tournées koncertowych, w tym do Polski, do USA i do Włoch. W roku 1995 Rozbicki został wybrany na trzyletnią kadencję Naczelnym Dyrektorem Muzycznym Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce. Obecnie pracuje z chórem „Polonia Singers” oraz z profesjonalną, założoną przez siebie w 1994 roku Celebrity Symphony Orchestra w Toronto. Zespoły te brały udział w wielu premierowych widowiskach muzycznych, jak „Nieszpory Ludźmierskie” Jana Kantego Pawluśkiewicza, „Woła nas Pan” Włodzimierza Korcza, „Warsaw Concerto”, „Trzy soprany”, „Virtuoso & Joy”, „Orawa”, w koncertach „Gwiazdy polskiej opery i operetki” prowadzonych przez Bogusława Kaczyńskiego, w „Parade of Tenors”, „Polish Heart”, „Chopin Celebration” i „Paderewski Celebration” z Piotrem Palecznym, „Victoria” z III Symfonią Henryka Góreckiego z solistką Zofią Kilanowicz, „The Polish Tenors”, „The Best of Ochman” i „Viva Carnival” z solistami Wadimem Brodskim, Wiesławem Ochmanem i Barbarą Kubiak.

W programach Toronto Celebrity Symphony Orchestra występują często zapraszani polscy soliści: Konstanty Andrzej Kulka, Rafal Bartmiński, Tadeusz Szlenkier, Zbigniew Macias, Dariusz Stachura, Ryszard Wróblewski, Zofia Kilanowicz, Iwona Tober, Roma Owsińska, Małgorzata Idzik, Adam Szerszeń, Joanna Cortes, Bogusław Morka, Włodzimierz Korcz, Jacek Wójcicki, Juliusz Ursyn-Niemcewicz, Katarzyna Dondalska, Grażyna Brodzińska, Aleksander Teliga, Iwona Hossa, Zbigniew Wodecki, Adam Zdunikowski oraz Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego i „Affabre Concinui” z Poznania. W maju 1998 w Chicago, podczas 45 Zjazdu ZSPA, prowadzony przez Andrzeja Rozbickiego chór „Polonia Singers” z Toronto zdobył trzy główne nagrody. Andrzej Rozbicki otrzymał ponownie nagrodę dla najlepszego dyrygenta konkursu. Dyrygował on również głównym koncertem Zjazdu, w programie, którego była amerykańska premiera utworów „Krzesany”, „Angelus” i „Victoria” Wojciecha Kilara z udziałem 500 śpiewaków oraz Chicago Symphony Orchestra.

Andrzej Rozbicki często dyryguje gościnnie w USA. Prowadził wielokrotnie New York Festival Symphony Orchestra, zawsze promując polską muzykę i polskich solistów. W sierpniu 2000 roku był gościem Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, gdzie na zaproszenie Bogusława Kaczyńskiego dyrygował Zabrzańską Orkiestrą Symfoniczną w koncercie „Polskie Tenory” w obecności 10 000 widzów.

W roku 2015 prowadził koncerty w Polsce, m.in. 17 maja w Teatrze Muzycznym w Łodzi, a 22 maja – z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, z programem złożonym z muzyki kanadyjskiej i z filmowych przebojów muzyki amerykańskiej.

Zasiada w radach artystycznych i w jury licznych konkursów chórów i orkiestr szkolnych w Kanadzie i w USA. Jest współorganizatorem cyklicznego koncertu „Młodych Talentów” w Mississauga.

Za wieloletnią pracę otrzymał wiele wyróżnień: „Zasłużony Działacz Kultury” (1984), Złotą Odznakę  Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (1998), „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (1994), Tytuł „Człowieka Roku 1996” w Toronto, Złoty Krzyż Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie (1997), Odznakę Milenijną Miasta Toronto (2000), Polonia Restituta – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2006), Srebrny Medal „Gloria Artis” (2011).

24 października 2015 podczas koncertu Film Music Gala w Living Arts Centre w Mississauga ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Kanadzie Marcin Bosacki w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej udekorował Andrzeja Rozbickiego za zasługi w promowaniu polskiej kultury na świecie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

******

29 maja 2016 (niedziela), godz. 18.00, sala koncertowa Filharmonii

Muzyczne przeboje kina światowego

» Andrzej Rozbicki (Kanada) – dyrygent
» Paweł Kowalski – fortepian
» Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

W programie m.in.: Richard Addinsell – „Warsaw Concerto” („Koncert warszawski”) oraz muzyka z filmów: The Cowboy’s, Piraci z Karaibów, Gwiezdne wojny, Lista Schindlera, Harry Potter, Kraina lodu, The Mission, Chicago

Z D J Ę C I A
logo FWM
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl