Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2016-05-27 19:47 | Rozmiar tekstu: A A A

Kamienica przy Okopowej straszyła, straszy i straszyć będzie

Olsztyn24
Kamienica przy Okopowej straszyła, straszy i straszyć będzie swoim wyglądem | Więcej zdjęć »
Olsztyn pięknieje z każdym rokiem. Dotyczy to również starówki, chociaż są tam jeszcze enklawy, którymi pochwalić się nie możemy. Dotyczy to w szczególności kamienicy przy ul. Okopowej 22. Od ponad dwudziestu lat kamienica niszczeje i nic nie wskazuje na to, by w najbliższych latach miało się coś zmienić - chyba że kamienica całkowicie legnie w gruzach.

Sprawa rudery przy ul. Okopowej „wypływa” praktycznie co roku w okolicach sezonu letniego, kiedy miasto deklaruje, że jest gotowe na przyjęcie turystów. Nie inaczej jest w tym roku. Sprawę niszczejącego budynku tym razem wywołał radny PiS Jarosław Babalski na środowej (25.05) XXIII sesji Rady Miasta Olsztyna.

- To wstyd, że taki „symbol” straszy ludzi, którzy odwiedzają nasze piękne miasto - mówił radny Babalski. - Proszę o pełną informację, kiedy w końcu zostanie przerwana niemoc w tej sprawie.
R E K L A M A
banner
Prezydent Piotr Grzymowicz odpowiadając „na gorąco” na pytanie radnego podkreślił, że kamienica przy ul. Okopowej 22 należała i należy do prywatnych właścicieli.

- W tej sprawie było wydawanych wiele decyzji przez nasz wydział architektury i budownictwa - powiedział prezydent. - Budynek leży na terenie podlegającym ochronie konserwatorskiej, z drugiej strony sam obiekt stanowiący o historii, o kulturze, o dziedzictwie samego miasta, również jest objęty ochroną konserwatorską. Niestety, sąsiedzi tego zabytku do tej pory tak skutecznie oprotestowywali możliwość modernizacji i rewitalizacji tego obiektu, że nigdy nie uprawomocniło się pozwolenie na budowę.

Jak informował prezydent, właściciele budynku wieloletnim sporem z sąsiadem zostali tak zniechęceni, że najprawdopodobniej zrezygnowali w wieloletnich starań o modernizację obiektu i sprzedali budynek nowemu właścicielowi.

- A mieliśmy ogromną szansę, żeby ta inwestycja była szybko, sprawnie i dobrze przeprowadzona, bo inwestorem była dobra firma budowlana, która wykonała i rewitalizowała na rynku olsztyńskim wiele obiektów - stwierdził prezydent Grzymowicz.  

Jak informował radnych prezydent, niejednokrotnie spotykał się ze stronami sporu.

- Wydawało się, że sprawa jest na dobrej ścieżce, że jest zrozumieni po obu stronach, ale niestety, później decyzje zawsze były zaskarżane - dodał prezydent.

Na zmianę wizerunku ulicy Okopowej będziemy więc musieli jeszcze poczekać. Ale nie musimy czekać na uporządkowanie należącej do miasta i przebiegającej tuż obok zrujnowanej kamienicy ulicy Jana z Łajs, która jest bodaj najkrótszą ścieżką ze Starego Miasta do Parku Podzamcze. Przy tej ulicy ustawiono niczym nieosłonięte kontenery na śmieci. Skutek jest taki, że śmieci walają się nie tylko przy kontenerach, ale również po ulicy Jana z Łajs dając niechlubne świadectwo o mieście i jego mieszkańcach.
Z D J Ę C I A
P L I K   M P 3
Komentarze [5]
~tomek / 2016-05-30 09:05
ble, ble, ble. Gadka - szmatka. Wszyscy się tłumaczą, że to nie oni są winni. A tu, jak nie spojrzeć na to - to d..a z tyłu. Piękna wizytówka miasta !!! ( i to nie jedna niestety)
~olsztyniak / 2016-05-29 08:33
Niestety właściciele chcieli przerobić ten obiekt na szpetne monstrum, nic dziwnego, że sąsiad się nie zgodził. To nie on tu jest "terrorystą".
~olsztynianin / 2016-05-28 18:52
wywlaszyc !
~hydropult@o2.pl / 2016-05-28 16:16
Ciekawe kto wcześniej zainteresuje się tym obiektem konserwator zabytków czy przyrody z uwagi na porastające go drzewa.
~allensteiner / 2016-05-28 11:47
Prawie wszystko odnowione... Potrzebny przecież jakiś dowód rzeczowy, że Olsztyn jest naprawdę starym miastem...
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl