Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
FRO/ Wizja Lokalna | 2016-05-30 17:00 | Rozmiar tekstu: A A A

Co dalej z Łynostradą? Wnioskodawcy pytają, urzędnicy milczą

Olsztyn24
Wizualizacja Łynostrady (fot. FRO/Wizja Lokalna)
Na realizację zwycięskiej koncepcji zeszłorocznego Budżetu Obywatelskiego pozostało już tylko około sześć miesięcy. Monitorujący przebieg prac wnioskodawcy z Forum Rozwoju Olsztyna i Stowarzyszenia Wizja Lokalna wskazują na realną możliwość opóźnień. Urzędnicy sprawy nie komentują. Jaka więc przyszłość czeka wyczekiwaną trasę nad Łyną i jaki ostatecznie przybierze ona kształt?

Ostatnie działania w zakresie realizacji Łynostrady miały miejsce na przełomie marca i kwietnia. Aktywni mieszkańcy z FRO i Wizji Lokalnej najpierw przeprowadzili ponad miesięczne badania opinii publicznej na temat oczekiwanego kształtu inwestycji, w których udział wzięło prawie 1300 mieszkańców Olsztyna, następnie wyniki i wnioski przekazali opinii publicznej i urzędnikom. Z kolei na początku kwietnia olsztyński oficer rowerowy - Mirosław Arczak, zorganizował spacer badawczy po terenach, na których ma przebiegać projektowana trasa. W oględzinach oprócz mieszkańców uczestniczyli również projektanci, urzędnicy i przedstawiciele stowarzyszeń-wnioskodawców.

- Przeprowadzając ankietę oraz uczestnicząc w obchodzie terenów nad Łyną mieliśmy okazję poznać zarówno oczekiwania, jak i realne możliwości poprowadzenia trasy - mówi Paweł Klonowski ze Stowarzyszenia Wizja Lokalna. - Dużą część postulatów mieszkańców projektantom uda się uwzględnić, jednak istnieją obawy, co do szerokości Łynostrady na pewnych odcinkach.
R E K L A M A
banner
Według propozycji urzędników pełnowymiarowe oddzielne ścieżki z oddzielającym je pasem zieleni pojawią się na fragmencie trasy od ul. Obrońców Tobruku do ul. Tuwima. Przeszkodą okazać mogą się jednak tereny nad rzeką, dzierżawione przez właścicieli posesji domów jednorodzinnych znajdujących się na osiedlu Mleczna. Z uzyskanych od projektanta informacji wynika, iż na pełną realizację inwestycji potrzebny jest około siedmiometrowy pas ziemi, niezbędny do zachowania przepisowej szerokości chodnika, drogi rowerowej oraz pasa zieleni oddzielającego oba ciągi. Wspomniana dzierżawa gruntów może zostać wypowiedziana z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Gdyby tak jednak się nie stało, Łynostrada na odcinku około 200 metrów mogłaby mieć tylko okoł0 3 m szerokości i stanowić bardzo niebezpieczne wąskie gardło.

- Będziemy zabiegali o rozdzielenie tras wszędzie tam, gdzie takie rozwiązanie jest faktycznie możliwe - twierdzi Bartłomiej Biedziuk z Forum Rozwoju Olsztyna. - Trudno jednak o optymizm, skoro do dzisiaj nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasz list w tej sprawie, który wysłaliśmy do prezydenta na początku kwietnia.

We wspomnianym piśmie, członkowie Forum Rozwoju Olsztyna i Wizji Lokalnej zwrócili się z prośbą o jak najszybsze zabezpieczenie gruntów pod inwestycję poprzez wypowiedzenie dzierżawy gruntów, z możliwością wykupu pozostałej części dzierżawionego terenu. Zdaniem wnioskodawców wydaje się to być sprawiedliwym rozwiązaniem i pozwoli uniknąć niepotrzebnych napięć.

Brak odpowiedzi prezydenta miasta rodzi obawę, że realizacja inwestycji może opóźnić się o kolejne 3 miesiące, co z kolei pod znakiem zapytania postawi możliwość jej ukończenia jeszcze w tym roku. Ponadto, zdaniem członków Forum Rozwoju Olsztyna i Wizji Lokalnej, ignorowanie głosu wnioskodawców wypacza całą ideę Budżetu Obywatelskiego.

UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [4]
~Mama / 2016-06-01 08:42
Skoro Lynostrada wygrala to ratusz jest zobowiazany do zrealizowania tej inwestycji i to bezzwlocznie. Inaczej cala idea glosowania na budzet obywatelski traci sens. A wydaje sie, ze ratusz nie wiadomo dlaczego opoznia te inwestycje. Czyzby chodzilo o pieniadze, robote dla swoich czy jakies partyjne interesy?
~korek1 / 2016-05-31 20:42
Prezydent ma obecnie większy kłoPOt nie dostanie raczej kasy z budżetu na spalarnię śmieci i sprawa spaliła na panewce dzięki Panu Szmitowi kasa na spalarnię POszła koło nosa i co mądrale z Olsztyna teraz POwiecie czy Pan Szmit morze coś zrobić czy nie. Teraz Olsztyn niech dalej wdraża nieopublikowane wyroki TK a rząd swoje i tak zrobi bo to rząd decyduje co w Polsce będzie budowane nie Grzymowicz z jego ,,biznesmenami''
~stary malkontent / 2016-05-31 09:43
Wydaje mi się , że w porównaniu do innych miast Olsztyn jest dość ubogi w ścieżki. Bo budowane są od razu "autostrady" rowerowo - piesze. Nad Łyną wystarczy na początek gruntowa. Bo ci co jeżdżą rowerami wiedzą , że piesi mają trochę inne pory spacerów. Trzy metry to "luksus". Na południe od miasta prawie do Zazdrości jest bardzo uczęszczana ścieżka. Ale by była lepsza wystarczy raz do roku przejechać po niej "mechaniczną miotłą do odśnieżania" . Podobnie można potraktować ścieżki po drugiej stronie jez.Ukiel, tj za Olimpijską. Las miejski podobnie. A jak okaże się, że niektóre ścieżki mają wzięcie no to je betonować.
~warzecha / 2016-05-30 21:04
Mowa jest srebrem, milczenie jest złotem.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl