Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email waclawbr | 2016-06-16 22:16 | Rozmiar tekstu: A A A

Patio BWA w przebudowie. Będzie nowa fontanna.

Olsztyn24
Patio w BWA w trakcie remontu | Więcej zdjęć »
Biuro Wystaw Artystycznych w Olsztynie zleciło remont wewnętrznego dziedzińca znajdującego się w budynku mieszczącym galerię, Olsztyńskie Planetarium i Multimedialną Bibliotekę Młodych Planeta 11 przy al. Piłsudskiego 38. Prace remontowo-modernizacyjne prowadzi firma zajmująca się projektowaniem i zakładaniem ogrodów z Biskupca.

Powodem, dla którego Biuro Wystaw Artystycznych przede wszystkim zdecydowało się na zlecenie remontu była znajdująca się pośrodku patio fontanna. Od co najmniej dwóch lat wyłożona folią niecka fontanny przeciekała, a woda wypływała do kanalizacji burzowej. Próby odnalezienia nieszczelności kończyły się fiaskiem. Zbudowany osiem lat temu wodotrysk trzeba więc było wyłączyć, albo przebudować. Dyrekor BWA podjęła decyję nie tylko o przebudowaniu fontanny, ale również o zrewitalizowaniu całego patio.

- Szaleństwa nie będzie - mówi Małgorzata Bojarska-Waszczuk, dyrektor BWA Galerii Sztuki. - Nie mamy pieniędzy na wielkie zmiany, remont przeprowadzamy wykorzystując środki z dotacji celowej przekazanej nam przez Urząd Miasta. 
R E K L A M A
banner
Pieniędzy ma wystarczyć na zupełnie nową fontannę. Będzie inna niż dotychczasowa. Zniknie niecka na wodę, a kamienną rzeźbę z wodotryskami zastąpią trzy różnej wielkości kule z jasnoszarego granitu, w których zamontowane będą wodne dysze. Dusze dające strumień wody w kształcie kuli będą zamontowane też poza granitowymi kulami, w betonowym podłożu patio. Woda z fontanny, podobnie jak na Placu Solidarności czy przy filharmonii, spływać będzie do około dwumetrowej głębokości studni, skąd znowu trafi do dysz fontanny. Obieg wody będzie więc zamknięty. Dodajmy, że fontanna nie będzie podświetlona.

Po przebudowie patio dużo lepsze warunki będą też miały rosnące tam na rabatach rośliny. Do tej pory rabaty urządzone były na betonowej nawierzchni patio. Rośliny, szczególnie krzewy, nie miały miejsca na rozwój systemów korzeniowych, dlatego często się przewracały. Teraz betonowe podłoże pod rabatami zostało wycięte, więc rośliny będą mogły zapuszczać korzenie w dół, a nie tylko na boki. Przy okazji powstało kilka nowych kwietników, które teraz są jeszcze urządzane.

Na koniec całe, wykonane z betonowych płytek podłoże patio zostanie wyczyszczone strumieniami wody pod dużym ciśnieniem, a płytki wyrównane. Po zakończeniu prac na całym dziedzińcu dominować będzie kolor jasno-szary.

Termin zakończenia remontu patio wyznaczony został na połowę lipca tego roku.
Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.