Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
W. Sz. | 2016-06-20 21:18 | Rozmiar tekstu: A A A
Nie przeszkodziła kapryśna pogoda

Spotkanie Przyjaciół Lasu w „Garncarskiej Wiosce”

Olsztyn24
Spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Lasu w Garncarskiej Wiosce (fot. Piotr Komorowski - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Ranek 17 czerwca przywitał mieszkańców Warmii i Mazur ulewnym deszczem. Wśród organizatorów i uczestników Spotkania Przyjaciół Lasu zapanowało przygnębienie. Jeżeli taka pogoda utrzyma się przez cały dzień, spotkanie będzie nieudane. Ale los uśmiechnął się jak na zawołanie, na pół godziny przed oficjalnym rozpoczęciem spotkania w Garncarskiej Wiosce zaświeciło słońce.

Po raz drugi, po ubiegłorocznym udanym spotkaniu Towarzystwo Przyjaciół Lasu w tym roku postanowiło zorganizować Spotkanie Przyjaciół Lasu. Tym razem organizacji spotkania podjęło się  Koło TPL „Las Kudypski” z Olsztyna. Wybór nie był przypadkowy. Zarówno koło jest znane ze swej aktywności  jak i współpracujący z TPL leśnicy z RDLP w Olsztynie i inne organizacje i instytucje są wyjątkowo przyjazne i wspierają wszelką aktywność społeczną.

Na miejsce spotkania wybór padł nieprzypadkowo na „Garncarską Wioskę”, obiekt zarządzany przez  „Fundację „NIDA” z Nidzicy, znaną nie tylko w kraju ze swej aktywności społecznej. Organizacyjnie wspomogli: dyrektor Małgorzata Błyskun i leśnicy z RDLP w Olsztynie, „Garncarska Wioska” z jej prezesem Krzysztofem Margolem oraz inni przyjaciele lasu. Organizację imprezy wspomógł finansowo WFOŚiGW w Olsztynie.
R E K L A M A
banner
Punktualnie o godz.10.00 w sali konferencyjnej „Garncarskiej Wioski” zabrzmiały sygnały na zbiórkę i powitanie sygnalistów z zespołu rodzinnego „Forest Brass” z Lidzbarka Warmińskiego, kierowanego przez Pawła Ciesielskiego.

Otwarcia spotkania dokonali: Witold Szumarski, koordynator Spotkania i Krzysztof Margol, prezes Fundacji „NIDA”. Otwarcie zapoczątkowano wspólnym odśpiewaniem hymnu TPL. Po powitaniu wielu gości i uczestników spotkania przystąpiło do realizacji tematu seminarium pt. „Czy las potrzebuje przyjaciół”. Słowo wstępne wygłosił i zaprosił do dyskusji prezes TPL  prof. Tomasz Borecki i Anna Bartoszewicz, przedstawiciel RDLP w Olsztynie. Dyskusję zdominowały prezentacje laureatów konkursów organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Lasu w 2016 r. Należy nadmienić, że cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Są to konkursy: dla najmłodszych dzieci konkurs plastyczny pt. „Leśna Rodzina”, dla starszych i młodzieży ze szkół średnich „Nasze Nadleśnictwo” i międzynarodowy konkurs YPEF  – „Młodzież w lasach Europy”. Laureatów i pozostałe prace można poznać na stronie TPL: www.tpl.org.pl.

Po zakończeniu seminarium uczestnicy spotkania udali się do Jarzębinowego Amfiteatru. Sygnaliści oznajmili, że czas zacząć ceremonie uhonorowania laureatów konkursów. Przy dźwiękach sygnałówek laureatom wręczali nagrody okolicznościowe, dyplomy oraz upominki: prezes TPL prof. Tomasz Borecki, wicedyrektor RDLP w Olsztynie Paweł Artych i przewodniczący Międzynarodowej Komisji YPEF Andrzej Kawalec.

Po zakończeniu tej części spotkania przyszedł czas na część artystyczną. Jako pierwsze wystąpiły przemiłe, uśmiechnięte leśne ludki ze Szkoły Podstawowej w Bukwałdzie. Widzowie byli tak oczarowani dziećmi i ich piosenkami, że nie spostrzegli, że nad nimi zebrały się ciemne chmury. Zerwał się huraganowy wiatr, oberwały się chmury i amfiteatr opustoszał. Dzieci z Bukwałdu nie odpuściły. Kontynuowały swój występ, tym razem w stodole z licznym audytorium osób dorosłych, wśród których rej wodził prof. Tomasz Borecki. Przyłączył się do zespołu dziecięcego, by wspólnie dać widzom przepiękny koncert.

Huraganowy wiatr trochę popsuł uroczystość Spotkania Przyjaciół Lasu. Najbardziej zawiedzione były panie i pan z zespołu recytatorskiego „Żywe Słowo” z Koła TPL „Las Kudypski”, którzy nie mieli możliwości zademonstrowania swojego ciekawego programu. Podobnie byli zawiedzeni sygnaliści z zespołu sygnalistów „Forest Brass”.

Po ustaniu ulewy wielu uczestników wzięło udział w spacerze po „Rajskim Ogrodzie”. Posadzono w nim wspólnie okolicznościowe drzewko ufundowane przez Fundację Przyrodniczą Puszczy Ramuckiej na okoliczność Spotkania Przyjaciół Lasu.

W przerwach uczestnicy spotkania, a szczególnie dzieci i młodzież, licznie odwiedzały interesujące stoiska Leśnych Kompleksów Promocyjnych „Lasy Mazurskie” i „Lasy Olsztyńskie” oraz ciekawe obiekty edukacyjne „Garncarskiej Wioski”.

Wrażenia uczestników, mimo nie najlepszej pogody, były pozytywne. Organizatorzy szacują, że uczestniczyło w nich ponad 500 osób z terenu całego kraju.

Spotkanie rejestrowała TVP Olsztyn, która specjalny reportaż wyemituje w pierwszy wtorek lipca.

W.Sz.

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl