Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
01:52 27 kwietnia 2024 Imieniny: Felicji, Teofila
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
Helena Piotrowska | 2008-04-17 20:54 | Rozmiar tekstu: A A A

Nasze Małe Ojczyzny

Olsztyn24
Nasze Małe Ojczyzny | Więcej zdjęć »

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Olsztynie po raz trzeci zorganizowano Wojewódzki Przegląd „Nasze Małe Ojczyzny”. Sala stołówki SOSW przy ulicy Piłsudskiego na ten dzień wypiękniała - wspólnymi siłami wychowawców i uczniów wykonano scenografię. Pojawiła się chata, drzewa, kwiaty, obrusy, szmaciaki, wiklinowe kosze i mnóstwo innych rekwizytów.

Zawsze najtrudniej jest wystąpić na początku, toteż aktorów zespołu gospodarzy „Herody” do chwili rozpoczęcia paraliżowała trema. Szybko jednak „Wesele warmińskie” w reżyserii Marzeny Gorgoń rozkręciło się. Sztuka tyleż rozrywkowa co edukacyjna pozostawiła widzów w wesołym nastroju.

W tej samej, folklorystycznej tonacji zespół „Ostródziaki” rozhuśtał odbiorców porcją piosenek ludowych „Na ostródzkim polu”. Opiekunkami zespołu są: Marzena Kopczyńska i Joanna Maciejewska.

Na warmińską nutę zagrały także „Kłobuki” z Biskupca. Ich dziełem była teatralno-dramowa „Opowieść o Smętku”, przygotowana przez Izabelę Dominiak i Sylwię Tokarską. Wartka akcja w wykonaniu diabłów, wilków, dobrodusznego kłobuka i jego Kruszyny oraz tytułowego Smętka sprawiły, że widownia co rusz wybuchała śmiechem.
R E K L A M A
Gdyby „Supełek” z Braniewa przedstawił znaną wszystkim wersję „Czerwonego kapturka”, nie byłoby w tym nic zaskakującego. Zespół ten jednak, pracujący pod opieką Beaty Hrycyny i Grażyny Kisiel, rozbawił publiczność współczesną bajką satyryczną, w której nie zabrakło telefonów komórkowych, aluzji do sytuacji w służbie zdrowia i młodzieżowego slangu.

Co najmniej groźnie brzmiał temat zaproponowany przez „Teatrzyk eksperymentalny Jana Pawła II” - „Nie ma zbrodni bez kary”. Przedstawiając to widowisko (marionetki), opiekunowie Jacek Fąderski-Pączkowski, Agnieszka Włodkowska-Zegarowicz oraz Marta Bil kierowali się ideą tryumfu sprawiedliwości, zwycięstwa dobra nad złem i odwieczną prawdą w tle, że „Nie ma zbrodni bez kary”.

Wszystkie zespoły otrzymały nagrody i dyplomy. Jury zdecydowało się nagrodzić po jednej wyróżniającej się osobie z każdej grupy; do szczęśliwców dziś należą: Kasia Kleber, Iwonka Irzyk, Ania Jurczyńska, Emil Pyzak oraz Justyna Jarząbek.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.