Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email Promocja UG Dywity | 2016-09-04 20:38 | Rozmiar tekstu: A A A
Święto rolników gminy Dywity

Kiermasz z dożynkowymi wieńcami w Brąswałdzie

Olsztyn24
XVI Kiermas Warmiński w Brąswałdzie (fot. Promocja UG Dywity) | Więcej zdjęć »
Tradycyjny „Kiermas Warmiński” połączony ze świętem rolników z gminy Dywity odbył się w niedzielę (4.09) w Brąswałdzie. W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy zwyciężała kompozycja w Bukwałdu.

Uroczystość rozpoczęła się nabożeństwem dziękczynnym w brąswałdzkim kościele pw. św. Katarzyny, skąd korowód wieńcowy z udziałem Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Iławy przeszedł na wiejski stadion. Tam starostowie dożynek, Ewa i Wojciech Tomaszewscy z Brąswałdu wręczyli wójtowi gminy Jackowi Szydło tradycyjny bochen chleb, a w tle rozbrzmiewały pieśni żniwne Gminnego Zespołu Wokalnego „Cantemus”.

– Dożynki i nasz „Warmiński Kiermas” to czas dziękczynienia za zebrane plony, to piękna, prastara tradycja, dzień radości i odpoczynku po ciężkim rolniczym trudzie. Z trudu rolników korzystamy wszyscy, a dzisiaj wyrażamy im szacunek i wdzięczność. Z rąk starostów dożynek otrzymałem pachnący bochen chleba upieczony z ziarna zboża wyrosłego na naszej ziemi, który symbolizuje tegoroczne zbiory. W imieniu całej gminnej społeczności przekazuję wam słowa uznania i najwyższego szacunku – podkreślił wójt Jacek Szydło, życząc rolnikom, aby sprzyjała im przyroda i dopisywało zdrowie.
R E K L A M A
banner
Podziękowania za rolniczy trud i życzenia pomyślności przekazali rolnikom także Antoni Nikiel, przedstawiciel Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, poseł Andrzej Maciejewski i Marcin Kuchciński, członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Pomimo przelotnego deszczu na stadionie zgromadziła się liczna publiczność, korzystając z różnorodnej, ale smakowitej kuchni, w której nie zabrakło pieczonego prosiaka. W tym czasie na estradzie występowały takie zespoły jak „Spręcowia” „Ostródzianie” i „Berkut”. Były też inne atrakcje, w tym park zabaw dla dzieci.

W tym czasie jury oceniło urodę czterech zgłoszonych do konkursu wieńców dożynkowych. Nagrodę Główną Wójta Gminy Grand Prix w wysokości 1 tys. zł zdobyło za swój wieniec sołectwo Bukwałd, a wyróżnienia przypadły wieńcom z Brąswałdu, Barkwedy i Spręcowa.

„Kiermas Warmiński” w Brąswałdzie to wiekowa uroczystość związana z odpustami i pielgrzymkami zwanymi tu łosierami (ofiarami). W wydaniu współczesnym jest okazją do integracji różnorodnych kultur, które po wojnie „spotkały” się w gminie Dywity. W taki też sposób traktują Kiermas starostowie dożynek: Ewa i Wojciech Tomaszewscy, rolnicy na 60 ha w Brąswałdzie.

– Tradycyjnie jesteśmy starostwami tych dożynek od szesnastu lat, gdy po okresie przestoju postanowiliśmy reaktywować tradycję „Kiermasu Warmińskiego”. Wtedy sami po raz pierwszy uwiliśmy wieniec dożynkowy i udało nam się ożywić piękny zwyczaj, który pamiętam jeszcze z lat sześćdziesiątych. W tym miejscu przypomnę, że zainspirowała mnie do tego mama ówczesnego proboszcza ks. Anicetego Murawskiego – powiedział nam Wojciech Tomaszewski. Warto dodać, że w Brąswałdzie urodziła się i wychowała znana poetka warmińska Maria Zientara-Malewska.

Organizatorami tegorocznego XVI „Kiermasu Warmińskiego” i gminnego święta plonów były: GOK Dywity, Gmina Dywity, Sołectwo Brąswałd i OSP Gminy Dywity.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
XVI Kiermas Warmiński w Brąswałdzie

»

04-09-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.