Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
FWM | 2016-09-12 18:07 | Rozmiar tekstu: A A A

Dwa koncerty na inaugurację 71. sezonu artystycznego w Filharmonii-Warmińsko-Mazurskiej

Olsztyn24
Krzysztof Książek (fot. Piotr Markowski (m) | Więcej zdjęć »
Dwoma koncertami w dniach 16 i 17 września 2016 r. Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie zainauguruje 71. sezon artystyczny 2016/2017. Jako solistów koncertów usłyszymy dwóch wybitnie utalentowanych młodych pianistów, którzy zagrają jeden z koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina. W piątek (16.09), o godz. 19.00, wystąpi Szymon Nehring, który wykona II Koncert fortepianowy f-moll op.21, w sobotę zaś (17.09), o godz. 18.00, Krzysztof Książek zaprezentuje I Koncert fortepianowy e-moll op. 11.

Przed wykonaniem koncertów z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Su,łkowskiego w pierwszej części koncertu pianiści wystąpią z recitalem fortepianowym złożonym z kompozycji Fryderyka Chopina. I tak w piątkowy wieczór Szymon Nehring zaprezentuje publiczności: Mazurki op. 33, Etiudy op. 25 nr 1, 4, 7, 11, 12, oraz Fantazję f-moll op. 49. W sobotę w programie wykonywanym przez Krzysztofa Książka usłyszymy: Fantazję f-moll op. 49, Preludium cis-moll op. 45, trzy Mazurki op. 50 i Polonez fis-moll op. 44.

Pomimo młodego wieku pianistów, ich dorobek artystyczny obfituje w wiele znaczących wydarzeń, dzięki którym należą oni do najbardziej utalentowanych i obiecujących pianistów młodego pokolenia w Polsce. Przybliżmy sylwetki pianistów:
R E K L A M A
banner
Szymon Nehring (ur. 1995)  - dzięki znakomitym występom w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, jako jedyny Polak zagrał w finale konkursu otrzymując później wiele zaproszeń koncertowych z Polski i z zagranicy. Artysta obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. S. Wojtasa. Wcześniej przez 11 lat uczył się w klasie fortepianu O. Łazarskiej w P.O.S.M. I st. im. M. Karłowicza w Krakowie i Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. F. Chopina w Krakowie. Regularnie uczestniczy w konkursach i festiwalach. Do jego ostatnich osiągnięć artystycznych należą I miejsce i 6 nagród specjalnych w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2014 r.) i I nagroda w konkursie „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2014 r.). W 2015 r. wystąpił w finale XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina i otrzymał wyróżnienie, nagrodę publiczności oraz szereg nagród dodatkowych, w tym za stworzenie wybitnej kreacji artystycznej oraz za zasługi dla muzyki polskiej.

W listopadzie 2015 r. ukazała się debiutancka płyta CD Szymona Nehfinga z muzyką polskich kompozytorów, która dotychczas została wyróżniona nagrodą polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016 w kategorii Album roku recital solowy, a także Jokerem magazynu Crescendo oraz nagrodą Supersonic magazynu Pizzicato. W grudniu tego samego roku odbył trasę koncertową wraz z Santander Orchestra występując z Koncertem fortepianowym e-moll Chopina w najlepszych polskich salach koncertowych Lusławic, Wrocławia, Katowic, Warszawy i Szczecina.

Koncertował w takich krajach jak Rosja, Estonia, Ukraina, Węgry, Austria, Niemcy, Francja, Norwegia, Włochy oraz Kanada. Najbliższe plany koncertowe artysty obejmują występy w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Płd., koncerty w Paryżu i Strasburgu oraz w wielu miastach w całej Polsce.

Szymon Nehring jest stypendystą Fundacji Pro Musica Bona (od 2010 r.), a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010 r.). W 2015 r. został laureatem stypendium K. Zimermana.

Solista sobotniej (17.09.)  inauguracji sezonu w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Krzysztof Książek (ur. 1992) jest półfinalistą i laureatem dwóch nagród pozaregulaminowych na XVII Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie. Rozpoczął naukę w wieku 9 lat w klasie fortepianu mgr G. Hesko-Kołodzińskiej i ukończył PSM I st. im. S. Wiechowicza w Krakowie. W latach 2005-2016 kształcił się pod okiem prof. S. Wojtasa, najpierw jako uczeń POSM II st. im. F. Chopina w Krakowie, a następnie Akademii Muzycznej w Krakowie (dyplom licencjacki). W 2016 roku ukończył Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Laureat najwyższych nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych: X Konkurs Pianistyczny im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefańskiej - I miejsce, Grand Prix, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworów Chopina oraz nagroda japońskiej grupy sponsorów Kigoukai w formie koncertów w Japonii (Płock 2008), The International Chopin Piano Competition - I miejsce, Grand Prix, nagroda specjalna (Lwów, Ukraina 2010), The II American Paderewski Piano Competition - II nagroda, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Paderewskiego (Los Angeles, USA 2013), IX Międzynarodowy Konkurs im. I. J. Paderewskiego - nagroda specjalna dla najlepszego Polaka (Bydgoszcz 2013), Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina - I nagroda oraz nagroda specjalna (Warszawa 2013), Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina w Warszawie - II nagroda (Warszawa 2015).

Występował na 67 i 69 Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, XVIII Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych „Silesia” w Katowicach oraz na II Festiwalu Premia Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. Koncertował w Japonii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Włoszech, RPA, USA, Maroku, Polsce, na Słowacji, na Ukrainie i na Węgrzech. Jest stypendystą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Pro Musica Bona, programu stypendialnego „Młoda Polska”. W marcu 2014 roku otrzymał Stypendium Krystiana Zimermana.

W kręgu jego zainteresowań znajduje się również kameralistyka, której uczył się pod kierunkiem prof. K. Danczowskiej, mgr J. Danczowskiej i dr hab. S. Cierpika.

Szymon Nehring i Krzysztof Książek reprezentowani są przez Stowarzyszenie im. L. van Beethovena.

Serdecznie zapraszamy na dwie inauguracje sezonu (16 września, godz. 19.00 i 17 września, godz.18.00) do Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Bilety w cenie 50 zł. - normalny, 40 zł - ulgowy do nabycia w kasie (pon.-pt. w godz.10-18) oraz poprzez stronę internetową Filharmonii www.filharmonia.olsztyn.pl

Z D J Ę C I A
logo FWM
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl