Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2016-09-28 16:06 | Rozmiar tekstu: A A A

Biesiada Warmińska na zakończenie działań SOSW w Europejskich Dniach Dziedzictwa 2016

Olsztyn24
Biesiada Warmińska w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Olsztynie | Więcej zdjęć »
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Kornela Makuszyńskiego w Olsztynie było dziś (28.09) nadzwyczaj tłoczno i gwarno. Stało się tak za sprawą Biesiady Warmińskiej zorganizowanej przez SOSW dla podsumowania udziału placówki w tegorocznych Europejskich Dniach Dziedzictwa.

- W tym roku po raz pierwszy przystąpiliśmy do udziału w Europejskich Dniach Dziedzictwa - mówi Katarzyna Wirchanowicz, zastępca dyrektora SOSW. - Swój udział zgłosiliśmy już w czerwcu, ale realizacja naszych przedsięwzięć rozpoczęliśmy od 1 września, po rozpoczęciu nowego roku szkolnego.

W ramach projektu SOSW zaproponował dzieciom i młodzieży wycieczki do miejsc związanych z warmińsko-mazurskim dziedzictwem kulturowym, m.in. kapliczek, miejsc pamięci, świątyń. W placówce wystąpił warszawski teatr „I tak zagramy”. Zorganizowano też warsztaty kulinarne pod hasłem „Smaki Warmii i Mazur”.
R E K L A M A
banner
Istotną propozycją SOSW w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa był konkurs plastyczny pod hasłem „Przydrożne kapliczki warmińskie”. Swoje prace na konkurs mógł zgłosić każdy - od przedszkolaka po osoby dorosłe.

- Na konkurs wpłynęło 116 prac z 13. placówek oświatowych i wychowawczych - mówi Katarzyna Wirchanowicz. - Prace oceniało profesjonalne jury z udziałem Wiesława Wachowskiego, Urszuli Dudko i Renaty Pugowskiej. Ogłoszenie wyników konkursu i wernisaż wystawy prac były głównymi punktami programu dzisiejszej Biesiady Warmińskiej.

Ciekawostką może być to, że laureaci konkursu zostali nagrodzeni najlepszymi pracami nadsyłanymi na organizowane od kilku lat przez samorząd województwa konkursy na pamiątkę z Warmii i Mazur. Zakup tych prac na nagrody był możliwy dzięki pozyskaniu przez SOSW hojnego sponsora.    

Inne punkty dzisiejszej biesiady, to warsztaty taneczne prowadzone przez członków Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo, przygotowanie i degustacja warmińskiego jadła, warsztaty plastyczne, warsztaty wikliniarskie oraz dawne gry i zabawy. Uczestnicy biesiady mogli też zobaczyć zabytkowe sprzęty warmińskiego gospodarstwa domowego, jak chociażby garnki, dzbanki, wagę czy kołowrotek.

Przypomnijmy, że Europejskie Dni Dziedzictwa to najważniejsze święto dziedzictwa materialnego i niematerialnego obchodzone w Europie. Idea została zapoczątkowana we Francji, a obecnie Europejskie Dni Dziedzictwa organizowane są w 50. krajach Europy. Polska przystąpiła do tej inicjatywy w 1993 roku. Zadaniem EDD jest pokazywanie i promocja ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego, opowiadanie mieszkańcom o historii i wartości ich małych ojczyzn, budowanie poczucia wspólnoty, a przede wszystkim edukacja.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Biesiada Warmińska w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Olsztynie

28-09-2016

Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl