Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2016-09-28 16:06 | Rozmiar tekstu: A A A

Biesiada Warmińska na zakończenie działań SOSW w Europejskich Dniach Dziedzictwa 2016

Olsztyn24
Biesiada Warmińska w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Olsztynie | Więcej zdjęć »
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Kornela Makuszyńskiego w Olsztynie było dziś (28.09) nadzwyczaj tłoczno i gwarno. Stało się tak za sprawą Biesiady Warmińskiej zorganizowanej przez SOSW dla podsumowania udziału placówki w tegorocznych Europejskich Dniach Dziedzictwa.

- W tym roku po raz pierwszy przystąpiliśmy do udziału w Europejskich Dniach Dziedzictwa - mówi Katarzyna Wirchanowicz, zastępca dyrektora SOSW. - Swój udział zgłosiliśmy już w czerwcu, ale realizacja naszych przedsięwzięć rozpoczęliśmy od 1 września, po rozpoczęciu nowego roku szkolnego.

W ramach projektu SOSW zaproponował dzieciom i młodzieży wycieczki do miejsc związanych z warmińsko-mazurskim dziedzictwem kulturowym, m.in. kapliczek, miejsc pamięci, świątyń. W placówce wystąpił warszawski teatr „I tak zagramy”. Zorganizowano też warsztaty kulinarne pod hasłem „Smaki Warmii i Mazur”.
R E K L A M A
banner
Istotną propozycją SOSW w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa był konkurs plastyczny pod hasłem „Przydrożne kapliczki warmińskie”. Swoje prace na konkurs mógł zgłosić każdy - od przedszkolaka po osoby dorosłe.

- Na konkurs wpłynęło 116 prac z 13. placówek oświatowych i wychowawczych - mówi Katarzyna Wirchanowicz. - Prace oceniało profesjonalne jury z udziałem Wiesława Wachowskiego, Urszuli Dudko i Renaty Pugowskiej. Ogłoszenie wyników konkursu i wernisaż wystawy prac były głównymi punktami programu dzisiejszej Biesiady Warmińskiej.

Ciekawostką może być to, że laureaci konkursu zostali nagrodzeni najlepszymi pracami nadsyłanymi na organizowane od kilku lat przez samorząd województwa konkursy na pamiątkę z Warmii i Mazur. Zakup tych prac na nagrody był możliwy dzięki pozyskaniu przez SOSW hojnego sponsora.    

Inne punkty dzisiejszej biesiady, to warsztaty taneczne prowadzone przez członków Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo, przygotowanie i degustacja warmińskiego jadła, warsztaty plastyczne, warsztaty wikliniarskie oraz dawne gry i zabawy. Uczestnicy biesiady mogli też zobaczyć zabytkowe sprzęty warmińskiego gospodarstwa domowego, jak chociażby garnki, dzbanki, wagę czy kołowrotek.

Przypomnijmy, że Europejskie Dni Dziedzictwa to najważniejsze święto dziedzictwa materialnego i niematerialnego obchodzone w Europie. Idea została zapoczątkowana we Francji, a obecnie Europejskie Dni Dziedzictwa organizowane są w 50. krajach Europy. Polska przystąpiła do tej inicjatywy w 1993 roku. Zadaniem EDD jest pokazywanie i promocja ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego, opowiadanie mieszkańcom o historii i wartości ich małych ojczyzn, budowanie poczucia wspólnoty, a przede wszystkim edukacja.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [1]
~wot / 2016-09-28 17:53
Dlaczego autor nie podał nazwiska (nazwy) "hojnego sponsora" nagród?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
Biesiada Warmińska w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Olsztynie

»

28-09-2016

Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl