Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2016-11-04 10:52 | Rozmiar tekstu: A A A

Muzeum Warmii i Mazur zaprezentowało nowe nabytki

Olsztyn24
Nowe nabytki muzeum zaprezentowała Małgorzata Czupajło z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku | Więcej zdjęć »
W Salach Kopernikowskich Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie z wykładem „Cyrkle i zegar. Nieodzowni towarzysze uczonego” wystąpiła wczoraj (3.11) Małgorzata Czupajło z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

Spotkanie odbyło się w celu zaprezentowania zakupionych w lipcu bieżącego roku przez MWiM instrumentów mierniczych i astronomicznych, które wzbogaciły wystawę stałą „Mikołaj Kopernik – mieszkaniec zamku olsztyńskiego”.

Kolekcja zawiera:
1. Komplet sześciu cyrkli, XVII/XVIII w.
2. Cyrkiel duży, XVII / XVIIIw.
3. Astrolabium, około XVII/XVIII w.
4. Klepsydrę, XVII w.
5. Zegar słoneczny wertykalny wielościenny, Dawid Beringer 1756-1812, Norymberga
6. Zegar słoneczny poziomy i księżycowy, 1787 r., Wilno lub Kiernów  
R E K L A M A
banner
Nabytki, choć powstały w okresie nieco późniejszym, zachowały formę występującą w czasach Kopernika. Są to obiekty o wysokiej klasie artystycznej i wartości historycznej.

Zabytki zostały zakupione w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kolekcje 2016, priorytet Kolekcje muzealne. Ministerstwo zapewniło finansowanie w wysokości 71 tys. zł, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego przeznaczył zaś 18 tys. zł. Pozostała kwota to środki własne muzeum. Zakup obejmował również działania edukacyjne i promocyjne (w tym wydanie broszury opisującej nabytki) sfinansowane ze środków własnych muzeum.

Eksponaty można oglądać w gablocie umieszczonej w Salach Kopernikowskich. W najbliższym czasie uzyska ona nowe oświetlenie, w planach jest także wzbogacenie jej o nowe eksponaty, których muzeum aktywnie poszukuje we współpracy ze środowiskiem muzealników w całym kraju.    

Więcej informacji na temat zakupionych obiektów dostępnych jest w zapisie wideo wykładu Małgorzaty Czupajło. Zapraszamy do zapoznania się z nim.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Prezentacja nowych nabytków Muzeum Warmii i Mazur [3.11.2016]

03-11-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl