Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
inf. pras. | 2016-11-16 22:24 | Rozmiar tekstu: A A A

O nowych technologiach na Warmii i Mazurach dyskutowano w Warszawie

Olsztyn24
Konferencja w Warszawie | Więcej zdjęć »
O potencjale gospodarczym Warmii i Mazur dyskutowano dzisiaj (16.11) w Warszawie podczas konferencji pod hasłem „Innowacyjne Warmia i Mazury. Zdrowe życie – czysty zysk”. W spotkaniu wzięli udział m.in. marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, prezydent Elbląga Witold Wróblewski i prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz.

W konferencji zorganizowanej w siedzibie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, uczestniczyli także przedstawiciele dużych firm zagranicznych i krajowych z branży konsultingowej, nieruchomości, farmaceutycznej, hotelowej, meblarskiej i drzewnej czy gastronomicznej. W rozmowy o potencjale gospodarczym Warmii i Mazur włączyli się również przedstawiciele wydziałów handlowych wybranych ambasad zagranicznych w Polsce, parlamentarzyści oraz przedstawiciele mediów.

- Nasz region kojarzył się przede wszystkim z naturą, turystyką i wypoczynkiem – mówił marszałek Gustaw Marek Brzezin, witając uczestników konferencji. – W dalszym ciągu tak jest, jednak zmieniamy nasz wizerunek. Dążymy do tego, by przedstawiać również nasze gospodarcze walory. W myśl unijnej strategii rozwoju społeczno-gospodarczego Europa 2020 mamy ku temu powody. Możemy poszczycić się branżami związanymi z meblarstwem i przetwórstwem drzewa, które należą do absolutnej czołówki nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Rozwija się u nas produkcja zdrowej żywności i sektor ekonomii wody. Warmia i Mazury to również szybko rozwijający się sektor IT. Nie ma mowy o dalszej ewolucji bez innowacyjności. Stąd idea dzisiejszego spotkania.
R E K L A M A
banner
W województwie warmińsko-mazurskim oferowane są liczne udogodnienia, którymi nie dysponują inne, nawet bogatsze regiony. Dzięki Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej oraz jej suwalskiemu odpowiednikowi przedsiębiorcy otrzymują dostęp do uzbrojonych, dobrze skomunikowanych terenów i ulg podatkowych. Zwolnień od podatków nie brakuje także w wybranych gminach, natomiast samorządy lokalne wspierają w organizacji i finansowaniu szkoleń. Przedsiębiorcy z województwa warmińsko-mazurskiego mogą korzystać ze wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego (RPO WiM), Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) oraz Programu Operacyjnego Polska Wschodnia (PO PW). Samo RP to 1,7 mld euro. Rozwojowi przedsiębiorczości sprzyja także poprawa dostępności komunikacyjnej Warmii i Mazur. Realizowana jest modernizacja drogi krajowej nr 7, drogi ekspresowej nr 51, a także przebudowa drogi krajowej nr 16. Trwają prace modernizacyjne na czterech ważnych dla regionu liniach kolejowych (Działdowo-Nidzica, Gutkowo-Braniewo, Olsztyn–Ełk przez Korsze/Kętrzyn oraz przez Pisz. Od początku 2016 roku w województwie funkcjonuje Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach.

- Inwestorzy, którzy chcą otrzymać szybki dostęp do kompleksowej informacji dotyczącej otoczenia gospodarczo-prawnego inwestycji oraz pomoc w znalezieniu odpowiednich partnerów, dostawców czy lokalizacji, mogą liczyć na Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagracznicznych – partnera konferencji - podkreślił Tomasz Pisula, prezes zarządu PAIiIZ. - Warmia i Mazury to doskonały przykład na to, że można pogodzić walory przyrodnicze z sektorem nowych technologii. Ale przyznaję, chodzi przede wszystkim o odpowiednie pomysły.

Podczas panelu dyskusyjnego rozmawiano o sposobach wsparcia lokalnych przedsięwzięć przez samorządowców. Uczestniczyli w nim m.in Gustaw Marek Brzezin, Piotr Grzymowicz, Witold Wróblewski i Tomasz Adrukiewicz, czyli prezydenci trzech największych miast w regionie – Olsztyna, Elbląga i Ełku.

- Kiedy powstały Specjalne Strefy Ekonomiczne, przekazaliśmy 106 ha terenów inwestycyjnych na ten cel – mówił Tomasz Adrukiewicz. – I widać, że była to dobra decyzja, bo tylko na tym skorzystaliśmy. Mamy również jeden z najmniejszych parków techologicznych w Polsce, ale już w 1,5 roku po jego otwarciu zapełniła się cała jego powierzchnia. Organizujemy wiele start-upów dla młodych i uzdolnionych osób, które na początku swojej kariery biznesowej muszą otrzymywać odpowiednie wsparcie. Przez wiele lat z naszego regionu dużo wykształconych osób wyjeżdżało, ale od pewnego czasu zauważyliśmy, że wiele osób wraca w rodzinne strony z pomysłem na ciekawe inwestycje.

- Nasz kapitał to przede wszystkim zasoby ludzkie – dodał Piotr Grzymowicz. – Ale mamy zarejestrowanych 23 tys. firm i podmiotów gospodarczych. 95 proc. z nich to firmy zatrudniające do dziewięciu osób. Nie brakuje jednak prawdziwych gigantów o światowej marce. Jakość życia w mieście się ciągle podnosi, powiększa się także oferta dla inwestorów.

Swoimi doświadczeniami podzielili się przedstawiciele regionalnych instytucji, którzy zaprezentowali własne innowacyjne rozwiązania. O pomiarze siły kończyn dolnych i górnych opowiadał Szymon Nitkiewicz z Katedry Neurologii i Neurochirurgii Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, natomiast zagadnienia związane z elektrochemicznymi czujnikami i bioczujnikami do analizy żywności oraz diagnostyki medycznej przedstawili Hanna oraz Jerzy Radeccy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie.

Technologie infomatyczne, dzięki którym można konkurować na wszystkich rynkach, wykorzystują również producenci mebli – choćby firma ITM Software House z Olsztyna. A Treesat.io to pierwszy operator internetu rzeczy. Duży wpływ na rozwój serowarstwa na całym świecie ma z kolei Obram-Tetra Pack.

– Wszystko to dzieje się w Olsztynie dzięki ludziom, którzy u nas pracują – mówił Maciej Raczyński, prezes firmy. – Firma powstała na początku lat 70. ubiegłego wieku, ale od 15 lat produkujemy rozwiązania w tej dziedzinie i eksportujemy produkty i technologie na cały świat. Sprzedajemy zatem naszą wiedzę, czyli to, co nasi inżynierowie wymyślą.

Swoje walory zebranym gościom prezentowali także przedstawiciele firm o ugruntowanej pozycji na rynku IT czy start-upów - OPEGIEKA Elbląg, Ekosystem, Polyend.

Organizatorami konferencji byli samorząd województwa warmińsko-mazurskiego oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Partner wydarzenia - Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny.
Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl