Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email Tadeusz Iwiński. | 2016-11-19 21:42 | Rozmiar tekstu: A A A

Warszawski Kongres Lewicy

Olsztyn24
 
Dziś (19.11) wezmę udział w II Kongresie Lewicy, który odbędzie się w Centrum Konferencyjnym Stadionu Narodowego w Warszawie. Zgromadzi on ok. tysiąca osób reprezentujących prawie 50 różnorodnych podmiotów lewicowych - partie (m.in. SLD, Unia Pracy, SdPL, PPS, Krajowa Partia Emerytów i Rencistów) oraz ugrupowania polityczne, związki zawodowe, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia społeczne, think-tanki itd.

II Kongres (pierwszego w 2013 r. spiritus movens był Józef Oleksy,) odbywający się pod hasłem „Nowe europejskie wyzwania”, został zwołany przez Komitet Organizacyjny, obejmujący wspomniane podmioty (na jego czele stoi przewodniczący odrodzonej Polskiej Partii Socjalistycznej - jej korzenie sięgają do 1892 r. - B. Gorski), pod patronatem Partii Europejskich Socjalistów (PES) oraz drugiej co do wielkości frakcji Parlamentu Europejskiego - Grupy Socjalistów i Postępowych Demokratów. Dlatego też obecni będą m.in. szef PES, były premier Bułgarii Sergiej Staniszew i lider tej Grupy Włoch Gianni Pitella (jako ciekawostka - z wykształcenia chirurg).

W bardzo trudnej sytuacji dla lewicy, nie tylko w Polsce (gdzie nie ma ona swojej reprezentacji w parlamencie), w wielu państwach UE, ale także poza Europą, w sytuacji narastającej fali prawicowego populizmu (vide np. zwycięstwo Donalda Trumpa w USA) rysuje się pilna potrzeba współpracy i koordynacji sił socjaldemokratycznych oraz wszystkich struktur postępowych. Także niezbędnego przewartościowania postulatów programowych. Wszystko to powinno przyczynić się do swoistego odrodzenia się polskiej lewicy w wyborach samorządowych 2018 r. oraz europejskich, a także do Sejmu i Senatu w 2019 r.
R E K L A M A
banner
Poza obradami plenarnymi będą miały miejsce panele dyskusyjne: „Gospodarka i polityka społeczna”, „Europa przyszłości”, „Patriotyzm jutra”, „Demokracja samorządowa”, a także „Rzeczpospolita różnorodności”. Przewiduje się ponadto powołanie struktury koordynującej przyszłe wspólne działania.

Tadeusz Iwiński

Komentarze [4]
~qrwica / 2016-11-21 10:50
Lewica to głównie sięganie do kieszeni podatnika. Za dużo chętnych, straszny tłok się zrobił.
~Tadeusz Iwiński / 2016-11-20 21:33
Potencjał lewicy społecznej w Polsce (nie tylko na Warmii i Mazurach) jest wciąż duży (co najmniej 25-30%) a jeśli podzielona i nieco pokiereszowana lewica polityczna wystąpi razem (a w sobotę na Kongresie było ponad 2 tys. osób), to jeszcze Państwo "wot" i"tokyo" bardzo się zdziwicie. Zaś co do personaliów, to i tak ostatecznie o wszystkim decydują wyborcy. Z ukłonami- T.I.
~tokyo / 2016-11-20 20:51
Wasz czas już minął, ten artykuł to płacz nad rozlanym mlekiem.
~wot / 2016-11-20 15:27
Mieliście już czas pokazać, co potraficie. Może pora ustąpić miejsce młodym? Nie mam na myśli pani Ogórek.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.