Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2016-11-30 19:49 | Rozmiar tekstu: A A A

W Olsztynie podsumowano obchody 550-lecia II pokoju toruńskiego na Warmii i Mazurach

Olsztyn24
Gospodarzem konferencji był marszałek Gustaw Marek Brzezin | Więcej zdjęć »
W sierpniu ubiegłego roku sejmik województwa warmińsko-mazurskiego podjął uchwałę w sprawie obchodów 550-lecia II pokoju toruńskiego (16.10.1466 r.), efektem którego było m.in. przejęcie przez państwo polskie władztwa nad Warmią. Dzisiaj (30.11) w Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie uroczyście podsumowano jubileuszowe wydarzenia.

- Tradycja wielkiego dzieła, najkorzystniejszego w historii naszego kraju traktatu pokojowego, skłoniła zarząd województwa i instytucje kulturalne naszego województwa do włączenia się w obchody jubileuszu - stwierdza Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - Historyczna świadomość wspólnego dzieła Królestwa Polskiego i stanów pruskich łączy współczesnych. Przypomina jak silne i długie są związki pomiędzy ziemiami województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Jest ona również jednym z elementów budujących tożsamość mieszkańców Warmii i Mazur. Tegoroczne obchody, wydarzenia kulturalne i naukowe pokazywały jak wielką wartość ma wspólnota działania, bo przecież to stany pruskie zjednoczyły się w walce z zakonem i znalazły obrońcę w Polsce.

W zorganizowanej na zakończenie obchodów jubileuszu konferencji udział wzięli m.in. marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, przewodniczący sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego Piotr Żuchowski, prezydent Elbląga Witold Wróblewski, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, metropolita warmiński abp Józef Górzyński. Na uroczystość do Olsztyna przyjechał dyrektor kancelarii sejmiku województwa kujawsko pomorskiego Andrzej Mazur.
R E K L A M A
banner
Nie zabrakło również naukowców, którzy wygłosili interesujące referaty. Prof. dr hab. Wiesław Długokęcki z Uniwersytetu Gdańskiego mówił o roli Gdańska i Elbląga w wojnie 13-letniej, prof. dr hab. z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wygłosił referat zatytułowany „Polsko-krzyżackie negocjacje i zawarcie pokojowego traktatu w Toruniu w 1466 roku”, natomiast wystąpienie prof. dr. hab. Stanisława Achremczyka z Ośrodka Badań Naukowych w Olsztynie poświęcone było konsekwencjom traktatu toruńskiego dla ziem pomorskich i pruskich.

Podsumowaniem konferencji, a zarazem jubileuszowych obchodów, było wystąpienie dr. Jerzego Kiełbika z OBN w Olsztynie, który zaprezentował działania podjęte na Warmii i Mazurach w ramach obchodów 550. rocznicy II pokoju toruńskiego.

Szczegóły konferencji - na naszych filmach wideo.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Podsumowanie obchodów 550-lecia II pokoju toruńskiego (1)

30-11-2016

image galeria
Podsumowanie obchodów 550-lecia II pokoju toruńskiego (2)

30-11-2016

image galeria
Podsumowanie obchodów 550-lecia II pokoju toruńskiego (3)

30-11-2016

image galeria
Podsumowanie obchodów 550-lecia II pokoju toruńskiego (4)

30-11-2016

Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl