Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
FWM | 2016-11-30 21:10 | Rozmiar tekstu: A A A

Nowy poczet władców Polski w olsztyńskiej filharmonii

Olsztyn24
Wystawa w foyer olsztyńskiej filharmonii (fot. Arkadiusz Korczin - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W foyer na I i II piętrze Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie można oglądać wystawę zatytułowaną „Nowy poczet władców Polski”. Kolekcja, której mecenasem jest PKO Bank Polski, składa się z 49 portretów władców Polski namalowanych przez wybitnego grafika profesora Waldemara Świerzego.

Projekt został zainicjowany w 2003 roku przez Andrzeja Pągowskiego. W ramach tej inicjatywy Waldemar Świerzy, na podstawie najbardziej aktualnej wiedzy historycznej, stworzył zupełnie nowe, nowoczesne, barwne i porywające wizerunki postaci polskich władców. Prace nad portretami trwały, z przerwami, przez 10 lat i zakończyły się w 2013 roku, dwa tygodnie przed śmiercią profesora.

Do tej poru obowiązującym kanonem wizerunku władców Polski był poczet powszechnie kojarzony z Janem Matejko. Projekty mistrza wykonane były w technice rysunku, pozbawione koloru i dostosowane do ówczesnych technik drukarskich. W okresie późniejszym były kolorowane lub na ich podstawie inni artyści malowali swoje portrety władców.
R E K L A M A
banner
Po raz pierwszy w całości kolekcja została publicznie zaprezentowana w maju 2015 roku na wystawie „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” na Zamku Królewskim w Warszawie.

- Matejkowski poczet tak się przyjął, że dziś nie wyobrażamy sobie innego. A ja postanowiłem go sobie wyobrazić. Chciałem mieć na obrazach prawdziwych ludzi – powiedział Waldemar Świerzy.

Obrazy będą wystawiane w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej do połowy stycznia 2017 roku.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl