Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2016-12-21 19:14 | Rozmiar tekstu: A A A
Już w przyszłym roku!

Miasto chce budować ulicę Nowobałtycką

Olsztyn24
Konferencja prasowa klubu radnych Platforma Obywatelska | Więcej zdjęć »
Mieszkańcy północno- zachodnich osiedli Olsztyna już chyba nie będą musieli blokować i tak zakorkowanej ulicy Bałtyckiej, by zwrócić uwagę na problem z dojazdem do pracy, a potem do swoich domów i mieszkań. Dzisiaj (21.12) olsztyńscy radni z klubu Platformy Obywatelskiej poinformowali o porozumieniu się z prezydentem Piotrem Grzymowiczem w sprawie pieniędzy z miejskiej kasy niezbędnych do zbudowania ulicy Nowobałtyckiej.

Tę dobrą dla mieszkańców Likus, Gutkowa i Redykajn wiadomość przekazał przewodniczący klubu radnych PO w olsztyńskiej Radzie Miasta, który pozostaje w koalicji z prezydentem i wspierającym prezydenta klubem radnych „Ponad Podziałami”, podczas konferencji prasowej tuż przed rozpoczęciem XXXI sesji Rady Miasta - sesji, podczas której Rada Miasta przyjęła budżet Olsztyna na przyszły rok.

- W wyniku intensywnej pracy naszego klubu z prezydentem został wypracowany konkretny projekt budowy ulicy Nowobałtyckiej - powiedział Jan Tandyrak. - Do końca stycznia 2017 roku zostaną przygotowane plany, a realizacja ulicy Nowobałtyckiej będzie miała miejsce już w przyszłym roku. Jest to chyba najbardziej wymowna ocena naszej współpracy z prezydentem i jego klubem radnych. Temat od kilkunastu lat był bolączką dla mieszkańców północno-zachodnich osiedli Olsztyna. Ta bolączka będzie rozwiązana - dodał przewodniczący klubu radnych PO.
R E K L A M A
banner
Na projekty budowlane ulicy Nowobałtyckiej miasto już wydało milion złotych, teraz w budżecie miasta ujęto jeszcze jeden milion na dokończenie prac planistycznych. Nieco bardziej skomplikowana jest sprawa sfinansowania robót budowlanych.

- W tej chwili na budowę ulicy Nowobałtyckiej nie ma pieniędzy w budżecie, ale prezydent obiecał, że znajdzie środki na ten cel z oszczędności, jakie niewątpliwie wystąpią przy realizacji innych miejskich inwestycji
- tłumaczył Jan Tandyrak. - Pieniądze na wkład własny miasta do tej inwestycji muszą się znaleźć, bo wtedy będziemy mogli uzyskać dofinansowanie budowy nawet w wysokości 90% kosztów inwestycji. To ogromna szansa dla miasta, która więcej może się nie powtórzyć.

Koszt budowy Nowobałtyckiej obecnie szacuje się na 70-100 mln złotych. Miasto musi mieć 10% tej kwoty, by ubiegać się o dofinansowanie ze środków unijnych.

Podczas konferencji radni PO zwrócili też uwagę na inne, obok inwestycji, pozycje w przyszłorocznym budżecie miasta, które mogą być ważne dla mieszkańców Olsztyna.

- Od kilku lat pilnujemy, aby prowadzone były szczepienia profilaktyczne przeciwko grypie osób powyżej 70. roku życia, w przyszłym roku w budżecie zabezpieczyliśmy pieniądze na przeprowadzenie tysiąca takich szczepień - poinformowała radna Ewa Zakrzewska.

W zakresie ochrony zdrowia Rada Miasta przygotowała też nowość - finansowanie szczepień dzieci przeciwko śmiertelnie niebezpiecznym pneumokokom.

- W przyszłorocznym budżecie mamy również zagwarantowane środki w wysokości 100 tys. zł na nową szczepionkę przeciwko pneumokokom dla najmłodszych dzieci z Olsztyna, które nie zostały objęte tzw. kalendarzem szczepień -
powiedziała radna Joanna Misiewicz.

Radna Danuta Ciborowska odniosła się natomiast do niektórych pozycji budżetu dotyczących finansowania oświaty i kultury. Zapewniła, że chociaż nie ma jeszcze przepisów wprowadzających reformę oświaty, przez co nie można dokładnie oszacować skutków finansowych zmian w oświacie, to miasto zabezpieczyło pieniądze, by pokryć koszty tej operacji. W budżecie są też środki na podniesienie płac minimalnych w oświacie do poziomu ustalonego przez rząd. Ponadto każdy dyrektor szkoły podległej samorządowi otrzyma przeciętnie 100 złotych na etat kalkulacyjny w administracji, by podnieść pensje pracownikom administracyjnym. Bardzo poważnie - jak powiedziała radna Ciborowska - została też zwiększona kwota na finansowanie przedszkoli, co zabezpieczy wszystkie potrzeby przedszkolaków w naszym mieście.

- Mamy też niezwykle miłą wiadomość dla pracowników miejskich instytucji kultury - dodała Danuta Ciborowska. - W nowym budżecie bardzo dużą kwotę przeznaczyliśmy na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników kultury. Teraz zrobiliśmy pierwszy krok, w następnych latach planujemy podnosić te wynagrodzenia o kolejne procenty.

Radny Łukasz Łukaszewski dodał jeszcze, że ze środków przyszłorocznego budżetu sfinansowane zostaną nie tylko wielkie inwestycje, ale także te małe, ale szczególnie bliskie mieszkańcom. Jako przykład takiej inwestycji podał chodnik przy ul. Orłowicza 19a, na którego remont w budżecie zabezpieczono 52 tys. zł.

Drugą, obok budżetu, z zasadniczych spraw, dla których radni Platformy Obywatelskiej zwołali dzisiaj konferencję, było przekazanie stanowiska klubu w sprawie złożonego przez radnych PiS wniosku o odwołanie radnej Haliny Ciunel z funkcji przewodniczącej Rady Miasta Olsztyna. Radni zgodnie stwierdzili, że murem staną za swoją klubową koleżanką i będą głosować przeciwko zmianie przewodniczącej rady.

Więcej o przebiegu konferencji, jak zwykle, na naszym filmie wideo.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa klubu radnych Platformy Obywatelskiej w Olsztynie [21.12.2016]

21-12-2016

Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl