Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2017-01-12 13:44 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyn też będzie witał sojusznicze wojska

Olsztyn24
Konferencja prasowa w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Trzy dni mają wojewoda warmińsko-mazurski i szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Olsztynie na zorganizowanie w Olsztynie imprezy plenerowej w ramach symbolicznego powitania przybywających do Polski amerykańskich żołnierzy z III Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Wydarzenie pod hasłem „Bezpieczna Polska” odbędzie się w sobotę (14.01) w godz. 12-17 na Placu Solidarności i w budynku Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Imprezie poświęcona była dzisiejsza (12.01) konferencja prasowa w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie z udziałem wojewody Artura Chojeckiego, dowódcy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu gen. dyw. Marka Sokołowskiego, dowódcy 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego w Lidzbarku Warmińskim płk. Tomasza Łyska oraz szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Olsztynie płk. Tomasza Ciechackiego.

- Wydarzenie „Bezpieczna Polska” związane jest z przybyciem wojsk amerykańskich do naszego kraju w ramach wypełnienia zobowiązań podjętych podczas ubiegłorocznego szczytu NATO w Warszawie -
poinformował wojewoda Artur Chojecki. - Jest to przybycie brygady pancernej amerykańskich sił zbrojnych, ale także przybycie do Polski sił sojuszniczych NATO, które będą stacjonować również w naszym województwie.

Główne uroczystości związane z powitaniem przybywających do Polski żołnierzy amerykańskich odbędą się w sobotę w Żaganiu.

- To jedno z ważniejszych w historii Polski przedsięwzięć realizowanych w ramach Sojuszu NATO i porozumień partnerskich - powiedział gen. Sokołowski. - III Brygada Pancerna USA, która przybywa już do Polski jest z IV Dywizji, która stacjonuje na co dzień w Stanach Zjednoczonych. Ta brygada będzie rozmieszczona w Żaganiu, Suwałkach, Bolesławcu i w innych miastach na terenie zachodniej Polski, aczkolwiek operacyjnie i szkoleniowo będzie działać w całej Polsce.
R E K L A M A
banner
Jak powiedział jeszcze dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, na terenie naszego województwa sojusznicze jednostki będą przebywać na poligonie w Bemowie Piskim. Będzie tam stacjonował amerykański 2. Batalion Kawalerii z 2. Pułku Kawalerii. Na bazie tego batalionu powstanie batalionowa grupa bojowa. W jej skład wchodzić będą również wojska rumuńskie i brytyjskie. Grupa batalionowa na stałe będzie współpracować z 15. Brygadą Zmechanizowaną w Giżycku, podlegającą 16. Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu.

Symboliczne powitanie wojsk sojuszniczych na Warmii i Mazurach rozpocznie się w sobotę (14.01) o godz. 12.00.

- Przewidujemy pokazy sprzętu, pokazy dynamicznego działania żołnierzy, jednostek strzeleckich i straży granicznej
- poinformował szef WSzW w Olsztynie. - Będą quizy dla dorosłych i dla dzieci z wiedzy o NATO i z historii ogólnej. Przewidujemy wydanie żołnierskiej grochówki i ciepłej herbaty. Na Placu Solidarności będą stoiska promocyjne jednostek wojskowych. Będą też rozdawane gadżety związane z NATO. Natomiast w sali 52 Urzędu Wojewódzkiego odbędzie się koncert orkiestry wojskowej z Elbląga.

Oficjalny program imprezy „Bezpieczna Polska” na dzisiaj przedstawia się następująco.

PLAC SOLIDARNOŚCI
Godz. 12.00 – 14.00

Program:

» 12.00 – wystąpienie wojewody Artura Chojeckiego
» 12.15 – pokaz żołnierzy 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego z Lidzbarka Warmińskiego
» 12.30 – I tura quizów dla dorosłych z wiedzy o NATO, dla dzieci – z historii Polski
» 12.45 – Pokaz Jednostki Strzeleckiej 1013 z Ostródy
» 13.00 - II tura quizów dla dorosłych z wiedzy o NATO, dla dzieci – z historii Polski
» 13.15 – pokaz Bractwa Rycerskiego Komturia z Nidzicy
» 13.30 - III tura quizów dla dorosłych z wiedzy o NATO, dla dzieci – z historii Polski
» 13.45 - pokaz Jednostki Strzeleckiej 1028 z Gietrzwałdu
» 13.55 – na zakończenie tej części programu pokaz grupy rekonstrukcyjnej z Jonkowa
» 14.00 – 15.00 - Transmisja powitania kontyngentu amerykańskiego w Żaganiu (telebim)
» 14.45–15.00 - Wojskowa grochówka
» 16.00 – wygaszenie tej części imprezy

Warmińsko – Mazurski Urząd Wojewódzki
Godz. 15.30 – 17.00
(w holu gorąca kawa, herbata etc., poza tym prezentacje: stoisko modelarzy z Liceum Ogólnokształcące CNB Feniks im. Cichociemnych z Olsztyna,  ratowników PCPR  z zakresu udzielania pierwszej pomocy  oraz  stoisko WKU promujące służbę wojskową)

Sala 52
Program artystyczny: utwory wojskowe i patriotyczne:
Występ: orkiestry wojskowej z Elbląga, Chóru LO II  im. K. I. Gałczyńskiego z Olsztyna,  zespołu z Liceum Ogólnokształcące CN-B Feniks im. Cichociemnych  z Olsztyna, Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Rybna. Z krótką prezentacją wystąpi st. chorąży sztabowy rezerwy Wojciech Gudaczewski, dowódca Jednostki Strzeleckiej 1028 Gietrzwałd, nt. „Współpracy z żołnierzami amerykańskimi – kurs armii Stanów Zjednoczonych”
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [1]
~kEBIZ / 2017-01-13 09:47
Sojusznicze czy okupacyjne ?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Konferencja prasowa ws. wydarzenia „Bezpieczna Polska” w Olsztynie

»

12-01-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl