Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-01-21 18:00 | Rozmiar tekstu: A A A

Wiceminister infrastruktury o postępach na drogach

Olsztyn24
Konferencja prasowa wiceministra Jerzego Szmita w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie | Więcej zdjęć »
O osiągnięciach 2016 roku w likwidacji wykluczenia komunikacyjnego naszego regionu oraz planach na najbliższe miesiące i lata w zakresie budownictwa drogowego na Warmii i Mazurach mówił dziś (21.01) w Olsztynie wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. W poświęconej tym tematom konferencji prasowej w Urzędzie Wojewódzkim wiceministrowi towarzyszyli wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, zastępca dyrektora olsztyńskiego oddziału GDDKiA Jarosław Kaczor oraz dyrektor Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury Tomasz Kądziołka.

- Rok 2016 był rokiem, w którym decyzji dotyczących budownictwa drogowego na Warmii i Mazurach było wiele - powiedział wiceminister Szmit. - Do najważniejszych z nich można zaliczyć rozstrzygnięcie przetargów na południową obwodnicę Olsztyna i wbicie na tej budowie, wiosną 2016 roku, symbolicznej łopaty oraz decyzje dotyczące drogi S16: przyznanie limitu finansowego na podjęcie prac przygotowawczych na odcinek od Borek Wielkich do Ełku, co m.in. skutkować będzie podpisaniem za kilka dni umowy na wykonanie projektu odcinka S16 pomiędzy Borkami Wielkimi i Mrągowem.

Wśród osiągnięć minionego roku wiceminister wymienił także ponad 40 inwestycji realizowanych w ramach rządowego programu modernizacji dróg powiatowych i gminnych, podpisanie umów na modernizację rond w Węgorzewie i Giżycku oraz rozpisanie II etapu przetargów na budowę drogi S7 od Napierek do Płońska.
R E K L A M A
banner
Za realizację większości inwestycji drogowych na Warmii i Mazurach, a także za budowę S7 aż do Płońska na terenie województwa mazowieckiego, odpowiedzialny jest olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Uzupełniając wypowiedź ministra Szmita, wicedyrektor olsztyńskiego oddziału GDDKiA Jarosław Kaczor poinformował dziennikarzy o:

- wystosowanych 22 grudnia ubiegłego roku do oferentów zaproszeniach do złożenia ofert cenowych na realizację odcinka drogi ekspresowej S7 pomiędzy Napierkami a Mławą,
- skierowaniu do oferentów, w najbliższy poniedziałek (23.01), zaproszenia do składania ofert cenowych na budowę drogi ekspresowej S7 na odcinku Strzegowo-Pieńki na terenie województwa mazowieckiego,
- skierowaniu kolejnych zaproszeń do oferentów do składania ofert cenowych na realizację S7 na odcinku Pieńki-Płońsk; zaproszenie takie będzie wysłane 30 stycznia,
- zaproszeniu do składania ofert cenowych na budowę odcinka S7 pomiędzy Mławą a Strzegowem,
- planowanym na 27 stycznia podpisaniu umowy na wykonanie koncepcji programowej dla odcinka S16 Borki Wielkie-Mrągowo,
- planowanym na 27 stycznia otwarciu ofert na budowę ronda w Giżycku,
- planowanym na 6 lutego podpisaniu umowy z firmą Strabag na budowę ronda w Węgorzewie, którego budowa ruszy na wiosnę,
- planowanym na maj zaproszeniu do składania ofert cenowych na budowę drogi ekspresowej S61 (Via Baltica), która skomunikuje wschodnią część województwa warmińsko-mazurskiego (w tym Ełk) z Warszawą; olsztyńska GDDKiA odpowiedzialna jest za wybudowanie 61-kilometrowego odcinka tej „ekspresówki” podzielonego na trzy odcinki realizacyjne,
- rozpoczęciu realizacji kilkudziesięciu zadań z programu likwidacji miejsc niebezpiecznych, m.in. ronda w Węgorzewie i Giżycku oraz ciągu pieszo-rowerowego Dywity-Kieźliny,

Ponadto GDDKiA do końca bieżącego roku planuje dopuścić do użytkowania wszystkie znajdujące się obecnie w stadium budowy odcinki S51 i S7 na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, a jest tego ponad 70 kilometrów! Oznacza to, że już w tym roku od Tomaszkowa do Napierek na granicy województwa będziemy podróżować drogą ekspresową! Pozostała część „ekspresówki” pomiędzy Napierkami a Płońskiem ma być oddana do użytku w 2020 roku. Dalej, do Warszawy, pozostanie droga krajowa DK7, której nawierzchnia będzie sukcesywnie modernizowana.

Spośród przekazanych dzisiaj wiadomości wyróżnić trzeba jeszcze tę, która dotyczy budowy drogi ekspresowej S16 na odcinku Mrągowo-Orzysz-Ełk. Jak zapewnił wiceminister Szmit, jest wola rządu, by tę drogę wybudować. M.in. dlatego GDDKiA niebawem ogłosi przetarg na opracowanie koncepcji programowej i uzyskanie decyzji środowiskowej dla tej inwestycji. To czy droga ostatecznie powstanie, w dużej mierze zależeć będzie od mieszkańców Warmii i Mazur. To ich opinia wyrażona w ramach konsultacji społecznych będzie miała kolosalny wpływ na wydanie lub nie wydanie decyzji środowiskowej.

- Chcę to powiedzieć jasno i wyraźnie - jeżeli będą ostre protesty przeciwko tej inwestycji, to tej drogi po prostu nie wybudujemy - stwierdził wiceminister Szmit. - Pieniądze zabezpieczone na tę inwestycję pójdą na jakąś inną drogę w Polsce.

Dodajmy jeszcze, że podczas konferencji prasowej Jerzy Szmit podpisał i wręczył dyrektorowi Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury decyzję, która pozwala spółce z Szyman powołać własną służbę meteorologiczną. Tym sposobem roczne koszty prognoz meteo, kupowanych dzisiaj od zewnętrznych służb meteorologicznych, zmniejszą się z 400 tys. zł. do około 120 tys. złotych.

Więcej szczegółów o przebiegu konferencji w naszej wideorelacji z wydarzenia w Urzędzie Wojewódzkim.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa wiceministra Jerzego Szmita w Olsztynie

21-01-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl