Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-02-10 13:50 | Rozmiar tekstu: A A A

Muzeum Warmii i Mazur pokaże ubiegłoroczne nabytki

Olsztyn24
Na budowie wystawy Nabytki 2016 | Więcej zdjęć »
W Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie trwają ostatnie prace przy budowie dorocznej wystawy obiektów pozyskanych do muzealnych zbiorów i zakonserwowanych w ubiegłym roku. Do odwiedzenia wystawy, nie tylko w dniu jej otwarcia, zachęcali dzisiaj (10.02) dyrektor Muzeum Warmii i Mazur Elżbieta Jelińska oraz opiekunowie zbiorów.

- W ubiegłym roku Muzeum Warmii i Mazur miało szczęście, bo do naszych zbiorów trafiło ponad osiemset obiektów - mówi dyrektor Jelińska. - Są to przede wszystkim darowizny od osób prywatnych i instytucji, ale też zakupiliśmy kilka obiektów. Wśród obiektów zakupionych są przede wszystkim instrumenty astronomiczne i zegary, które pokazujemy już od kilku miesięcy na stałej wystawie poświęconej Mikołajowi Kopernikowi. Najciekawsze z nabytków zostaną wyeksponowane na specjalnej wystawie muzealiów zakupionych, ofiarowanych i zakonserwowanych w 2016 roku. Na otwarcie wystawy zapraszamy już w niedzielę, 12 lutego, o godz. 12. do sali Kromera olsztyńskiego zamku. Wystawa będzie czynna przez miesiąc, a więc czasu na zapoznanie się z bardzo ciekawymi eksponatami będzie sporo.

Na wystawie w sali Kromera znajdzie się ponad 300 eksponatów. Będą wśród nich takie, które mają prawie dwa tysiące lat historii, ale też dużo „młodsze”, bo wytworzone zaledwie kilkadziesiąt lat temu. Nie oznacza to jednak, że są mniej cenne.
R E K L A M A
banner
- Dla nas wszystkie nabytki są cenne - mówi Elżbieta Jelińska. - Zwiedzający wystawę sami ocenią, co jest dla nich najbardziej interesujące.

Dział Sztuki Dawnej Muzeum Warmii i Mazur zaprezentuje m.in. obrazy przekazane przez Muzeum Narodowe w Warszawie: „Przemówienie generała Yorka” autorstwa Gustava Graefa (1821-1895) oraz dwa portrety namalowane przez tego samego autora.

Wśród najciekawszych eksponatów Działu Archeologii znajdzie się m.in. lunula (wisior ze złota) z okresu wpływów rzymskich (II/III w.) znaleziony w okolicach Fiugajek, żelazne kajdany ze schyłku średniowiecza (ok. XV w.) pochodzące z rejonu Jawt Wielkich, czy gliniane naczynie z wczesnej epoki żelaza (IV-III w. p.n.e.) – tzw. popielnica, odkryta podczas badań kurhanu w Bukwałdzie.

„Portret Haliny Kurowskiej” pędzla Jana Ilkiewicza czy Obraz I z cyklu „Melancholia” Anny Drońskiej to dzieła wybrane na wystawę przez Dział Sztuki Wpółczesnej.

Biblioteka Muzeum Warmii i Mazur wyeksponuje cenną spuściznę po Marii Zientarze-Malewskiej, przekazaną w 2016 roku przez jej bratanicę – Marię Surynowicz. Są to książki, czasopisma, rękopisy i maszynopisy prac pisarki. Bogaty jest też zbiór dokumentów poświęcony Władysławowi Ogrodzińskiemu i Ryszardowi Knosale.

Do ciekawych eksponatów można zaliczyć też urządzenia wyprodukowane w czasach PRL-u, jak chociażby elektryczną suszarkę do włosów w ebonitowej obudowie czy amatorski aparat fotograficzny AMI 66 polskiej produkcji. Na uwagę zasługuje też przygotowana przez Muzeum Przyrody ekspozycja zakupionych w ubiegłym roku tzw. rzeźb dermoplastycznych, czyli preparatów rzadkich ptaków i zwierząt.

Przypominamy - otwarcie wystawy „Nabytki 2016” w sali Kromera Muzeum Warmii i Mazur w niedzielę, 12 lutego, o godz. 12. Wstęp wolny. Zapraszamy.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Na budowie wystawy nabytków i konserwacji z 2016 roku w Muzeum Warmii i Mazur

10-02-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl