Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-02-13 14:39 | Rozmiar tekstu: A A A

Bank Żywności zachęca do korzystania z pomocy

Olsztyn24
Od lewej: wicewojewoda Sławomir Sadowski i prezes Marek Borowski | Więcej zdjęć »
Z dniem 1 stycznia tego roku zmieniło się tzw. kryterium dochodowe dla potrzeb pomocy społecznej. Skutkiem tej zmiany jest znaczące rozszerzenie grupy osób, które mogą skorzystać z europejskiego programu pomocy żywnościowej (FEAD). Do sięgania po tę pomoc zachęcali dziś (13.02) wicewojewoda Sławomir Sadowski i prezes Banku Żywności w Olsztynie.

- Na Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa w latach 2014-2020 z funduszy Unii Europejskiej przeznaczono dla Polski 473 mln euro, a z dotacji polskiego rządu 83 mln złotych jako wkład własny naszego kraju do tego programu - poinformował wicewojewoda. - Apelujemy więc do znajdujących się w potrzebie mieszkańców województwa o korzystanie z możliwości jakie daje ten program. Apelujemy też do wójtów i burmistrzów o zwiększenie aktywności w realizacji programu, bowiem możliwości wspierania potrzebujących w tym roku znacznie się zwiększyły. W województwie, w którym występuje dość wysoki odsetek osób ubogich, wydaje się co najmniej dziwne, że w ubiegłym roku 30% gmin, a w tym roku 12 gmin nie realizuje na swoim terenie programu pomocy żywnościowej.

Bank Żywności w Olsztynie, w tym roku, w ramach tego programu ma przyjąć 2 tys. ton żywności i z tą żywnością mógłby dotrzeć do grupy około 38 tys. osób potrzebujących na terenie Warmii i Mazur. W roku ubiegłym z takiej pomocy skorzystało nieco ponad 30 tys. osób. Rezerwy są więc duże. Możliwe jednak, że zainteresowanie możliwością skorzystania z pomocy w tym roku wzrośnie, bowiem z dniem 1 stycznia tego roku powiększył się krąg potencjalnych beneficjentów.
R E K L A M A
banner
- Od stycznia 2017 r. podwyższono wysokość kryterium dochodowego kwalifikującego osoby do korzystania z programu - powiedział prezes Marek Borowski. - Wzrosły progi do 200 proc. kryterium uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej i wynoszą 1 268 zł dla osoby samotnie gospodarującej (dotychczas było to 951 zł) oraz 1 028 zł dla osoby w rodzinie (dotychczas 771 zł). Zmiany te pozwalają na zwiększenie liczby beneficjentów i objęcie dodatkową pomocą między innymi osób starszych i samotnych, które do tej pory nie miały możliwości otrzymania żywności pochodzącej z programu. W zasobach Banku Żywności w Olsztynie pozostają wystarczające ilości żywności umożliwiające zwiększenie ilości osób oraz nawiązanie współpracy z gminami, które nie realizują programu.

To czy w tym roku i w następnych latach przekazana na Warmię i Mazury pomoc żywnościowa zostanie wykorzystana w całości, w dużej mierze zależy od samych beneficjentów, którzy spełniają nowe kryteria dochodowe. Okazuje się bowiem, że ośrodki pomocy społecznej nie mają danych takich osób, których dochody znajdują się w przedziale pomiędzy 150 a 200% kryterium upoważniającego do skorzystania z pomocy społecznej. Dlatego osoby potrzebujące same powinny zgłaszać się do ośrodków pomocy społecznej po skierowania do organizacji zajmujących się dystrybucją „pomocowej” żywności. Jeżeli osoba potrzebująca mieszka na terenie gminy, w której program FEAD nie jest realizowany, tzw. paczkę żywnościową może odebrać na terenie innej gminy. Wymagane będzie jednak skierowanie wystawione przez właściwy dla miejsca zamieszkania ośrodek pomocy społecznej.

W roku w ramach programu FEAD jedna osoba może otrzymać żywność o wartości do 250 zł. Ta kwota daje „paczkę” żywnościową o wadze blisko 50 kilogramów! Jak zapewnia prezes Borowski, produkty w paczkach są wysokiej jakości, w ocenie wielu osób korzystających do tej pory z pomocy - często wyższej niż produkty codziennie kupowane w sklepach.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa w Banku Żywności w Olsztynie [13.02.1017]

13-02-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl