Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2017-02-18 14:55 | Rozmiar tekstu: A A A

Harcerze i MBP zaprosili olsztynian do Żywej Biblioteki

Olsztyn24
W tegorocznej edycji można było przeczytać 11 „książek” | Więcej zdjęć »
W Bibliotece Multimedialnej Planeta 11, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, miała dzisiaj (18.02) miejsce kolejna edycja akcji pod nazwą Żywa Biblioteka. Za tegoroczną odsłonę wydarzenia odbywającego się pod hasłem „Nie oceniaj książki po okładce” odpowiedzialni byli harcerze z Hufca Warmińskiego ZHP, których wsparła biblioteka oraz restauracja Zakątki Europy.

Żywa Biblioteka działa jak nietypowa biblioteka. Są w niej „książki”, czyli osoby, które reprezentują określone poglądy i idee, z którymi się identyfikują. Czytelnik może sobie wypożyczyć taką „książkę” na 20 minut. W tym roku „książek” było 11 - Mama niepełnosprawnego dziecka, Rosjanka, Nastolatka zmagająca się z narkolepsją, Żona muzułmanina, Gej, Ateistka-apostatka, Osoba biseksualna, Wegetarianka, Rodzice homoseksualisty, Dziecko rozwodników i Syryjka z Aleppo.

- Żywa Biblioteka jest inicjatywą odbywającą się od lat na całym świecie - mówi Zuzanna Byczkowska, organizator przedsięwzięcia z ramiena hufca. - My realizujemy naszą edycję w ramach służby harcerskiej, która ma za cel, poprzez nasze działania, zmianę świata na lepszy.
R E K L A M A
banner
- Przedsięwzięcie współfinansowane jest z międzynarodowego projektu skierowanego do harcerzy „Aktywni Obywatele Świata” - wyjaśnia Aleksandra Kacprowicz, koordynator tej edycji Żywej Biblioteki. - W jego przeprowadzenie zaangażowanych jest 21 osób - harcerzy uczestniczących w kursie przewodnikowskim, który jest harcerskim kursem instruktorskim.

Harcerze przygotowywali się do dzisiejszego wydarzenia przez 2 miesiące. Głównym ich zadaniem było znalezienie osób, które zgodziłyby się wystąpić w roli książek. Nie była to dla tych ludzi z pewnością łatwa decyzja, ponieważ tematy, których dotyczyły dzisiejsze rozmowy mogą być pojmowane przez potencjalnych czytelników jako kontrowersyjne czy mało znane. 

- Część z „książek” to nasi znajomi - przyznaje Aleksandra Kacprowicz. - Część z nich natomiast sama się do nas zgłosiła, kiedy umieściliśmy ogłoszenie na portalu społecznościowym. 

Organizatorzy zaprosili w efekcie do udziału osoby należące do grup dyskryminowanych, cierpiących z powodu stereotypów im przypisywanym, mało znanych, niewidocznych w codziennym życiu czy wykluczonych społecznie. Mają nadzieję, że przeczytanie tych „książek” poszerzy horyzonty uczestników Żywej Biblioteki i pozwoli na zrozumienie oraz owocne współistnienie w polskim społeczeństwie ludzi identyfikowanych z różnych względów jako osoby niestandardowe.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl