Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Joanna Mieszczyńska | 2017-02-28 20:02 | Rozmiar tekstu: A A A
Spotkanie ze świadkiem historii

Historia dwóch dziewczynek…

Olsztyn24
Maria Banasiak | Więcej zdjęć »
Uczennice XI Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie Weronika Chworak i Klaudia Bielska, wspólnie z ambasadorem Muzeum POLIN w Warszawie Joanną Mieszczyńską, odkryły niesamowitą historię rodziny Wolskich. Stało się tak dzięki wywiadowi, jaki udzieliła Maria Banasiak, pochodząca z Wyszkowa mieszkanka Olsztyna, córka Stanisława i Wincentyny Wolskich.

Licealistki nagrały wspomnienia, obraz przedwojennego i wojennego Wyszkowa, widziany oczami małej dziewczynki urodzonej w 1930 roku, dziś świadka historii. Wysłuchały historii uratowania dwóch dziewczynek - Racheli i Bruchy, których rodzice Joseph i Chaya Rubinowski zginęli podczas zagłady. Dzięki pomocy Stanisława Wolskiego (w latach 1931-1939 burmistrza Wyszkowa) i jego żony, dzięki pomocy ich dzieci Marii, Ireny, Bolesława i Stanisława, ocalono z zagłady dwa istnienia. Rachela i Brucha po wojnie zamieszkały w Izraelu, a rodzina Wolskich otrzymała Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Ta historia, pełna nadziei i optymizmu, wiary w człowieka i drzemiące w nim pokłady dobroci zainspirowała uczennice do przygotowania filmu o rodzinie Wolskich.
R E K L A M A
banner
Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl