Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-03-09 00:15 | Rozmiar tekstu: A A A
55. rocznica premiery filmu „Nóż w wodzie”

Roman Polański wielką karierę rozpoczął na Mazurach!

Olsztyn24
Halina Prugar-Ketling z mężem Zygmuntem w olsztyńskim Heliosie | Więcej zdjęć »
Dziewiątego marca minęło 55 lat od premiery polskiego dramatu „Nóż w wodzie” - filmu zasługującego na uwagę nie tylko dlatego, że jego reżyserowi, Romanowi Polańskiemu, otworzył drogę do międzynarodowej kariery, że był to pierwszy polski film nominowany do Oscara, ale także dlatego, że nagrany został na Warmii i Mazurach - w okolicach Giżycka, Węgorzewa i Mikołajek. Dzisiaj (8.03) olsztynianie mogli zobaczyć ten film w olsztyńskim Heliosie w ramach cyklu filmowych prezentacji „Kino Konesera”.

Inicjatorem pokazu w Heliosie był Bartosz Gołębiowski, dziennikarz telewizyjny, stypendysta marszałka województwa warmińsko-mazurskiego w dziedzinie kultury. Filmem interesuje się od dawna. Fascynacja Romanem Polańskim znalazła odzwierciedlenie w pracy licencjackiej. Teraz pogłębia wiedzę o Polańskim, a w szczególności o okolicznościom realizacji „Noża w wodzie”. Przygotowuje na ten temat publikację książkową.

- Otrzymałem stypendium artystyczne marszałka województwa na napisanie książki o kulisach powstania filmu „Nóż w wodzie” - mówi Bartosz Gołębiowski. - Kiedy rozmawiałem z ludźmi pracującymi nad tym filmem wpadłem na pomysł, aby zaprosić ich do Olsztyna. No i udało się! Dzisiaj gościmy w kinie Helios Halinę Prugar-Ketling, która była montażystką „Noża w wodzie”. Miał przyjechać także odtwórca roli Chłopca, Zygmunt Malanowicz, ale w ostatniej chwili ze względów zawodowych odwołał swój przyjazd do Olsztyna.
R E K L A M A
banner
Projekcję filmu zrekonstruowanego cyfrowo w technologii 4K poprzedziła rozmowa Bartosza Gołębiowskiego i publiczności z Haliną Prugar-Ketling oraz jej mężem Zygmuntem. Rozmowa z gośćmi wieczoru uzupełniana była fragmentami zarejestrowanych na filmach video przez Bartosza Gołębiowskiego rozmowami z innymi twórcami filmu „Nóż w wodzie”. Co mieli do powiedzenia można zobaczyć i usłyszeć w naszej wideorelacji ze spotkania, którą niebawem udostępnimy w sieci.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Kino Konesera w olsztyńskim Heliosie

09-03-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl