Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2017-03-17 18:33 | Rozmiar tekstu: A A A

W Olsztynie obchodzono Światowy Dzień Zespołu Downa

Olsztyn24
XII Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Kto przyjął dzisiaj (17.03) zaproszenie olsztyńskiego stowarzyszenia „Strzał w 10” do udziału w XII obchodach Światowego Dnia Zespołu Downa, musiał zdawać sobie sprawę, że sale kopernikowskie olsztyńskiego zamku opuści w kolorowych skarpetkach. Kolorowe skarpetki, a jeszcze lepiej, nie należące do tej samej pary, są symbolem tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa, których także w Olsztynie nie brakuje.

Światowy Dzień Zespołu Downa przypada na 21. dzień 3. miesiąca roku, bowiem to właśnie dodatkowy, trzeci, chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia - trisomia 21. Dzień Zespołu Downa obchodzony jest na całym świecie z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI), mając na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. W tym roku obchody odbywają się pod hasłem #My voice, my community (Mój głos, moja społeczność).

Olsztyńskie obchody Światowego Dnia Zespołu Downa zorganizowało Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Rodzin, Opiekunów i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa w Olsztynie „Strzał w 10”. Stowarzyszenie skupia 61 członków.
R E K L A M A
banner
W programie uroczystości, w której m.in. wzięli udział: posłowie Iwona Arent i Paweł Papke, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i członek zarządu województwa Marcin Kuchciński, oprócz ubierania kolorowych skarpetek, były:

» okolicznościowe przemówienia,
» prezentacja międzynarodowego spotu przygotowanego z okazji XII obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa,
» etiuda „Gra cieni” w wykonaniu nieformalnej grupy teatralnej złożonej z osób z Zespołem Downa,
» prezentacja osób z Zespołem Downa, podopiecznych stowarszyszenia „Strzał w 10”,
» dyskusja z udziałem uczniów olsztyńskich szkół pod hasłem „Jak postrzegasz osoby z Zespołem Downa”,
» występ wokalistki Agnieszki Skryckiej.

Po części oficjalnej wydarzenia, pracownicy Muzeum Warmii i Mazur zaprosili uczestników do udziału w grze terenowej. Zadaniem grających, poruszających się po olsztyńskim zamku śladami Mikołaja Kopernika, było znalezienie... kolorowej skarpety.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
XII obchody Światowego Dnia Zespołu Downa w Olsztynie

»

17-03-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl