Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Adam Pietrzak | 2017-04-04 16:34 | Rozmiar tekstu: A A A

Komornik w Wilczym Szańcu

Olsztyn24
Wilczy Szaniec (fot. Grzegorz Żygadło)
W Wilczym Szańcu rozpoczęły się dzisiaj (4.04) czynności komornicze. Oznacza to, że była wojenna kwatera Adolfa Hitlera została ostatecznie odzyskana przez Lasy Państwowe.

- W asyście komornika, policji i wynajętej agencji ochroniarskiej wymieniane są zamki w hotelu i restauracji położonej na terenie Wilczego Szańca. Komornik przygotowuje protokół zajęcia składników majątku, by następnie przekazać go właścicielowi, którym są Lasy Państwowe – tłumaczy Zenon Piotrowicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Srokowo, na którego terenie położona jest była wojenna kwatera Adolfa Hitlera.

Egzekucja komornicza oznacza, że Lasy Państwowe w końcu odzyskają Wilczy Szaniec i zaczną prowadzić go samodzielnie. W jakiej formie organizacyjnej? Jeszcze nie wiadomo. Przez kilka pierwszych dni wstęp do tej mazurskiej atrakcji będzie bezpłatny.
R E K L A M A
banner
Przypomnijmy, w 2012 roku Nadleśnictwo Srokowo zawarło 20-letnią umowę dzierżawy byłej wojennej kwatery Hitlera ze spółką Wilcze Gniazdo. W marcu 2015 roku leśnicy wypowiedzieli jednak tę umowę. Mieli trzy powody: spółka nie płaciła czynszu, nie dokonała zapisanych w umowie dzierżawy remontów i modernizacji Wilczego Szańca, nie wywiązała się też z obowiązku współpracy z Ministerstwem Kultury, które chciało, aby na terenie kwatery Hitlera powstała wystawa ostrzegająca przez nazizmem.

Nadleśnictwo Srokowo złożyło do sądu wniosek nie tylko o zapłatę zaległego czynszu i karę za bezumowne korzystanie z Wilczego Szańca, ale także o wydanie nieruchomości. Z kolei spółka Wilcze Gniazdo próbowała dowieść przed sądem, że nadleśnictwo bezskutecznie wypowiedziało umowę. Na początku 2016 roku Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał, że leśnicy zgodnie z prawem wypowiedzieli umowę dzierżawy. Dotychczasowy dzierżawca Wilczego Szańca odwołał się jednak od tego wyroku. W lutym bieżącego roku Sąd Apelacyjny w Białymstoku uznał, że Nadleśnictwo Srokowo zgodnie z prawem wypowiedziało prywatnej spółce umowę dzierżawy Wilczego Szańca.

Oddalenie apelacji oznacza, że rozstrzygnięcie, które zapadło przed olsztyńskim sądem jest prawomocne. A to z kolei otworzyło drogę od odzyskania Wilczego Szańca przez Lasy Państwowe. Konieczna była jednak egzekucja komornicza.

Komentarze [1]
~ / 2017-04-05 09:35
No cóż, Niemcy mówią: "Polnische Wirtchaft", czyli "polskie gospodarzenie". Ten idiom jest synonimem skrajnej niegospodarności, braku planowania i manier oraz brudu. Może nareszcie nadleśnictwo udowodni, że nie wszyscy polscy gospodarze "zasługują" na taki ironiczny komentarz?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl