Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Magdalena Mydlak | 2016-06-06 23:12 | Rozmiar tekstu: A A A

Młodzież niemiecka w Smolajnach

Olsztyn24
Uczestnicy spotkania w Starostwie Powiatowym w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Od 4 czerwca uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach mają okazję do szlifowania języka niemieckiego oraz do zawierania międzynarodowych przyjaźni. Okazją jest przyjazd 15-osobowej grupy młodzieży i nauczycieli z Gymnasium Oesede w powiecie Osnabrück, z którą powiatowa szkoła współpracuje od 9. miesięcy. Drugiego dnia wizyty partnerskiej goście z Niemiec spotkali się ze starostą olsztyńskim Małgorzatą Chyziak. Towarzyszyli im uczniowie ZSR ze Smolajn.

- Miło was gościć w powiecie. Program waszej wizyty zapowiada się bardzo ciekawie, mam nadzieję, że spędzicie u nas miło czas -  powitała młodzież i ich opiekunów Małgorzata Chyziak.

I rzeczywiście, wśród atrakcji przewidzianych do zobaczenia w Polsce znalazła się wizyta w Kętrzynie, Wilczym Szańcu w Gierłoży, Świętej Lipce, Fromborku, Gdańsku i Lidzbarku Warmińskim. Goście odwiedzą też olsztyńskie planetarium i park linowy, kalwarię glotowską, odwiedzą również burmistrza Dobrego Miasta.
R E K L A M A
banner
Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych im. bp Ignacego Błażeja  Krasickiego w Smolajnach opowiedziała o współpracy pomiędzy szkołami.

– Dyrektorzy Gimnazjum w Oesede przyjechali do Polski w ubiegłym roku, wtedy też zapadła decyzja o zawarciu partnerstwa między szkołami . We wrześniu 2015 r. podpisaliśmy porozumienie w tej sprawie. W dniach 4-11 czerwca 2016 r. odbywa się wizyta naszych przyjaciół w Polsce pod tytułem „ Konfrontacja z historią – szlakiem zamków gotyckich” , a jesienią młodzież ze Smolajn pojedzie na wymianę do Niemiec – zapowiedziała Joanna Maziuk.

Gościom codziennie towarzyszy grupa polskich uczniów. Jak postrzegają swoich zagranicznych rówieśników?

– Przyjechali wczoraj, więc na razie „badamy się” – śmieje się Alina Suchowiecka z Zespołu Szkół Rolniczych. – Pewnie  wkrótce przełamiemy pierwsze lody, porozumiewamy się po angielsku, niemiecku i polsku. Mam nadzieję, że jesienią uda mi się wyjechać na wymianę do Niemiec.

Obecny na spotkaniu w starostwie Dyrektor Gimnazjum Oesede, Ulrich Schimke, opowiedział o systemie szkolnictwa w Niemczech.

- Mieszkamy 10 km od Osnabrück, partnera powiatu olsztyńskiego. Nasza szkoła jest typową, klasyczną placówką, w której nauka trwa 12 lat. Absolwenci zdają egzamin maturalny i jeśli chcą, mogą na tym poprzestać edukację. Partnerstwo ze szkołami z innych krajów jest dla nas ważne, współpracujemy też z placówkami we Francji, Irlandii i Czechach - powiedział Schimke.

Życzymy miłego pobytu w powiecie olsztyńskim.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl