Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
UG Dywity | 2017-04-08 22:15 | Rozmiar tekstu: A A A
Powstało stowarzyszenie przedsiębiorców sześciu gmin

Zawalczą o modernizację DK51

Olsztyn24
Spotkanie założycielskie „Stowarzyszenia droga krajowa DK51” (fot. Promocja UG DYwity) | Więcej zdjęć »
W Dywitach powstało stowarzyszenie przedsiębiorców z sześciu gmin, którzy chcą wywierać nacisk na decydentów i zarządcę drogi krajowej nr 51, by jak najszybciej przystąpić do jej modernizacji na trasie z Olsztyna do Bezled.

W skład stowarzyszenia weszli przedsiębiorcy z sześciu gmin: Dywit, Dobrego Miasta, Ornety, Lidzbarka Warmińskiego, Bartoszyc i Lubomina. Utworzyli je właściciele firm, którzy spotkali się 5 kwietnia w Dywitach na zebraniu założycielskim „Stowarzyszenia droga krajowa DK51”. Reprezentują oni różne branże, począwszy od deweloperów, poprzez przedsiębiorców transportowych, budowlanych, właścicieli pensjonatów i restauracji, żwirowni, stacji benzynowych czy zakładu produkującego zbiorniki ze stali kwasoodpornej. Łączy ich to, że swoje firmy i interesy ulokowali przy DK51 lub w zasięgu jej oddziaływania. I mają dość tego, że rządzący kolejnych opcji politycznych i zarządca drogi zapomnieli o najważniejszym trakcie komunikacyjnym północnej części regionu.

– Od wielu lat brakuje planowanych i konsekwentnych działań na rzecz przebudowy i poprawy bezpieczeństwa na DK51 na odcinku z Olsztyna do granicy państwa w Bezledach – uważa Mieczysław Dudko z zarządu stowarzyszenia przedsiębiorców, który na co dzień prowadzi gospodarstwo agroturystyczne w Ługwałdzie. – A to ważna droga gospodarcza, przy której ludzie prowadzą firmy, tworzą miejsca pracy i rozwijają region. O gospodarczym charakterze tej drogi świadczą też rozwijające się kolejne podstrefy Warmińsko-Mazurskiej Strefy Ekonomicznej, które funkcjonują w Dobrym Mieście, Lidzbarku Warmińskim, Ornecie, czy gminie Bartoszyce.
R E K L A M A
banner
Przedsiębiorcy z sześciu gmin zamierzają walczyć, lobbować i naciskać na decydentów i zarządcę drogi, którym jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie.

– Będziemy działać apolitycznie – zapowiada Mariusz Grzelak, wiceprezes stowarzyszenia, właściciel firmy transportowej z Lidzbarka Warmińskiego. – Chcemy inicjować i propagować wspólne przedsięwzięcia służące przebudowie DK51 uwzględniającej rozwój gospodarczy i poprawę jej bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników ruchu. Obecnie droga jest niebezpieczna, kręta, jest na niej mnóstwo wypadków i ten stan raczej się nie poprawi, bo natężenie ruchu wciąż rośnie.

Podczas zebrania założycielskiego na wniosek zarządu w skład stowarzyszenia, ale jako członkowie wspierający przyjęte zostały samorządy z Dywit, Dobrego Miasta, Ornety, Lubomina oraz miast Lidzbarka Warmińskiego i Bartoszyc.

– Będziemy wspierać stowarzyszenie jako głos doradczy – mówi Jacek Szydło, wójt Gminy Dywity, który zadeklarował, że gmina udostępni stowarzyszeniu miejsce pod siedzibę i biuro. Biuro ma się mieścić przy samej DK51 w budynku tzw. dróżniczówki przy ul. Olsztyńskiej 43, gdzie kiedyś pracował dróżnik pobierający myto (opłatę) za wjazd do Olsztyna. Gdy ktoś nie chciał uiszczać myta dróżnik zamykał szlaban.

Przed stowarzyszeniem teraz proces rejestracji w sądzie.

– Gdy się zarejestrujemy, przedstawimy szerzej plan naszych działań – mówi Alfred Prusik, prezes stowarzyszenia. – Chcę podkreślić wyraźnie, że nie mamy żadnych barw politycznych. Mamy problem do załatwienia, który ogranicza rozwój gospodarczy północy regionu, a mieszkańcom bezpieczne poruszanie się po DK51. Liczymy na przychylność ministra Jerzego Szmita w sprawie przebudowy DK51.

Członkowie stowarzyszenia przyznają, że po stronie zarządcy drogi widać pewien sposób zmiany myślenia o DK51 (do końca 2018 roku ma powstać rondo na skrzyżowaniu z ul. Wadąską i zjazdem na cmentarz oraz osiedle Sterowców, a lada dzień ma ruszyć budowa ciągu pieszo-rowerowego z Dywit do cmentarza).

– Potrzeba jednak całościowego spojrzenia i planów na cały odcinek z Olsztyna do Bezled – uważa Alfred Prusik.

******

» statut stowarzyszenia

Z D J Ę C I A
Komentarze [2]
~Olo / 2017-04-09 12:54
A po co było blokować obwodnicę? Teraz sobie sami wybudujcie.
~Tutejszy / 2017-04-09 08:11
Wójt Szydło pogrzebał wszystkie plany obwodnic , a teraz chce doradzać i wspierać . Ciekawe ....
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl