Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
inf. pras. | 2017-04-10 21:09 | Rozmiar tekstu: A A A

Biały Teatr z „Gwoździem Programu” w Chełmnie

Olsztyn24
(fot. archiw. Białego Teatru)
W dniach 7-8 kwietnia, w Chełmnie (Kujawy), odbyła się II edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „Gwóźdź Programu 2017”. Pierwszą nagrodę festiwalu zdobył Teatr Biały z Olsztyna.

Festiwal w Chełmnie organizowany jest przez Stowarzyszenie Teatr Agrafka. W tym roku można było zobaczyć 9 spektakli grup teatralnych z różnych miast Polski - z Bydgoszczy, Torunia, Warszawy, Chełmna. Olsztyn na festiwalu reprezentował Biały Teatr i to właśnie Teatr Biały wywalczył „Gwóźdź Programu” spektaklem „Po nitce do pępka”.

Nagrodzony spektakl powstał na podstawie wierszy Anny Świrszczyńskiej, wyreżyserowała go Janina Tomaszewska. Premiera odbyła się w Olsztyńskim Teatrze Lalek w 2007 roku. Spektakl zdobył już liczne nagrody na ogólnopolskich przeglądach teatralnych m.in.: na Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu Zdroju, na Tyskich Spotkaniach Teatralnych, na WINDOWISKU w Gdańsku, w Zgierzu na Słodkobłękitach, na BAMBERCE w Gorzowie Wielkopolskim.  
R E K L A M A
banner
Grupa Biały Teatr istnieje od 2003 roku. Działa pod skrzydłami olsztyńskiego Stowarzyszenia Scena Babel. Współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olsztynie. W swoim repertuarze posiada 13 spektakli. Biały Teatr jest jedną z nielicznych formacji w Polsce, kultywujących ideę Teatru Rapsodycznego Mieczysława Kotlarczyka. W 2015 roku teatr otrzymał doroczną Nagrodę Prezydenta Olsztyna w dziedzinie kultury, a w 2008 roku - w uznaniu zasług na rzecz kultury regionu Warmińsko-Mazurskiego - otrzymał Doroczną Nagrodę Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Teatr od 2007 roku realizuje własne autorskie projekty animacyjno-kulturalne m.in. działania promujące czytanie na głos oraz polską literaturę: A kto poczyta dorosłym?. Od 2014 roku współpracuje z Towarzystwem Naukowym PRUTHENIA Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prowadząc warsztaty teatralne, w ramach których uczestnicy przygotowali spektakl na podstawie dajn, pieśni litewskich i mitów bałtyjskich – przy projekcie edukacyjnym „Saules Meitas i Dieva Deli”. „W krainie bałyjskich mitów” to kolejny projekt realizowany przez aktorki Białego Teatru, skierowany do młodzieży szkół średnich, przedstawiony w Zespole Szkół w Biskupcu w ramach programu „Wędrowna Akademia Kultury” Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Obecnie Biały Teatr to trzy kobiety – przyjaciółki: Agnieszka Reimus Knezević, Izabela Mańkowska-Salik, Marta Andrzejczyk. W planach mają premierę spektaklu na podstawie „Zbrodni z premedytacją” Witolda Gombrowicza w reżyserii Agnieszki Reimus Knezević, spektakl na podstawie prozy Elfiede Jelinek, a przede wszystkim myślą już o obchodach jubileuszu 15-lecia istnienia grupy, który przypada na 2018 rok.

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl