Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
d. | 2017-04-26 20:09 | Rozmiar tekstu: A A A

Zmiany cen biletów komunikacji miejskiej od lipca

Olsztyn24
Nowa taryfa zacznie obowiązywać od 1 lipca | Więcej zdjęć »
Dziewięcioprocentowa obniżka cen sieciówek i dziesięciogroszowa podwyżka biletów jednorazowych zaczną obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. Olsztyńscy radni zaakceptowali podczas dzisiejszej (26.04) sesji propozycję prezydenta dotyczącą nowej taryfy.

Pierwszy raz ceny sieciówek w Olsztynie staniały pod koniec 2015 roku, tuż przed uruchomieniem połączeń tramwajowych. Wówczas opłata za taki bilet spadła ze 110 do 88 złotych. Tamta zmiana spowodowała wzrost liczby podróży komunikacją miejską. Dlatego władze miasta zdecydowały się zrobić kolejny krok w promowaniu zbiorowego transportu.

Najważniejsza zmiana to obniżenie cen biletów miesięcznych i trzydziestodniowych z 88 do 80 złotych (o 9 proc.), a w przypadku biletu dużej rodziny ze 140 do 120 złotych (14 proc). Podrożeją tymczasem bilety jednorazowe (normalny z 2,90 do 3 złotych) oraz dziesięcioprzejazdowe (z 28 do 29 złotych).
R E K L A M A
banner
- Ceny biletów okresowych powinny zachęcać mieszkańców do korzystania z tego rodzaju komunikacji - mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Właściwym rozwiązaniem w tym zakresie jest promowanie biletów okresowych miesięcznych oraz trzydziestodniowych i to robimy. Należy pamiętać, że w przeliczeniu na liczbę podróży bilety jednorazowe i dziesięcioprzejazdowe stanowią 35 procent ich ogólnej liczby. Zatem 65 procent podróży zostanie objętych obniżką kosztów.

Zmiana cen biletów jednorazowych ma też dodatkowe znaczenie - łatwiejsze korzystanie z biletomatów w pojazdach. Teraz kupno biletu wymaga użycia wielu monet o małym nominale lub jednej o większym. W tym drugim przypadku konieczność wydania reszty przez automat skutkuje ponoszeniem wysokich kosztów związanych z obsługą urządzeń.

- Nowa taryfa to jednocześnie zmiana podejścia do biletów dziesięcioprzejazdowych - informuje Jerzy Roman, dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu. - Teraz odcinki ważne są z biletem zasadniczym. Po zmianie każdy odcinek będzie traktowany niezależnie.

Ostatnią istotną zmianą jest podwyższenie opłat za jazdę bez ważnego biletu. Teraz stawka wynosi 150 złotych (75 złotych w przypadku uregulowania jej w ciągu siedmiu dni), natomiast po zmianach wzrośnie do 300 złotych (50 złotych w terminie siedmiodniowym).
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [2]
~ulas / 2017-04-29 20:38
Nie rozumiem dlaczego ja mam się dokładać do biletów miesięcznych . Jak obniżka to dla wszystkich ! Jedni lepsi inni gorsi? Będę chodzić pieszo.
~wojcio123 / 2017-04-27 11:05
No tak, a można było obniżyć cenę jednorazowych do 2,50, co też bardzo ułatwiłoby wydawanie reszty przez automat..... Jak promujemy komunikację publiczną, to obniżka powinna być dla wszystkich.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa klubu radnych PO przed sesją Rady Miasta

26-04-2017

image galeria
XXXV sesja Rady Miasta Olsztyna

26-04-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl