Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Karol Głębocki | 2017-04-27 17:55 | Rozmiar tekstu: A A A

Ośmiu chętnych do wykonania dokumentacji na S16

Olsztyn24
Droga krajowa nr 16 (fot. Karol Głębocki)
Olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie otworzył oferty w przetargu na wykonanie dokumentacji dla odcinka drogi ekspresowej S16 we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Chętnych do wykonania zadania jest osiem firm i konsorcjów. Najtańszą ofertę o wartości ponad 8,5 mln zł złożyło konsorcjum firm: Multiconsult Polska Sp. z o. o. Warszawa i  Schϋẞler – Plan Ingenieurgesellschaft mbH Dϋsseldorf, najdroższą –  16,5 mln zł zaproponowało konsorcjum krakowskich firm: MP-Mosty Sp. z o.o.  i  MPRB Sp. z o.o. Poza ceną GDDKiA przyjęła w przetargu jeszcze dwa kryteria oceny ofert: doświadczenie zespołu projektowego – 30% oraz doświadczenie zespołu środowiskowego – 10%. Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał 37 miesięcy na zrealizowanie zadania.

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie studium techniczno– ekonomiczno– środowiskowego z elementami koncepcji programowej dla budowy drogi ekspresowej S16 na odcinku Mrągowo - Orzysz – Ełk o długości ok. 74 km. W ramach tego zamówienia wykonawca ma zaktualizować materiały do decyzji środowiskowej obejmujące m.in. inwentaryzację przyrodniczą, ponowną analizę akustyczną i ocenę uwarunkowań bezpieczeństwa ruchu drogowego. Do zadań wykonawcy dokumentacji będzie też należało uzyskanie decyzji środowiskowej dla tej inwestycji oraz opracowanie rozwiązań drogowych i mostowych umożliwiających ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji w systemie „projektuj i buduj”.

Obecnie toczą się już prace związane z wykonaniem koncepcji programowej ekspresowej szesnastki na odcinku Borki Wielkie - Mrągowo wraz z obwodnicą Mrągowa w ciągu drogi krajowej nr 59. Umowę na to zadanie podpisano 27 stycznia 2017 r. z firmą Transprojekt Gdański Sp. z o.o., która za  kwotę 3,3 mln zł w ciągu 15 miesięcy ma wykonać tę dokumentację. Aktualnie projektant opracowuje mapę do celów projektowych oraz koncepcję przebiegu drogi głównej wraz z jej niweletą. Po zatwierdzeniu przez oddział GDDKiA w Olsztynie rozwiązań w zakresie przebiegu osi drogi, wykonawca przystąpi do opracowania pierwszego etapu projektu robót geologicznych, który po zatwierdzeniu decyzją marszałka województwa będzie podstawą do przeprowadzenia badań geologicznych.
R E K L A M A
banner
Toczą się także prace nad pozostałymi odcinkami szesnastki. Są to:

» budowa obwodnicy Ostródy o długości 8,7 km - zakończenie planowane na przełomie listopada i grudnia 2017 r.;
» budowa południowej obwodnicy Olsztyna o długości 10 km (GP) oraz 14,7 km wspólnego przebiegu z S51 – zakończenie planowane w II połowie 2018 r.;
» dokumentacja odcinka Olsztyn - Biskupiec - dobudowa II jezdni  o długości 25,3 km. Dla tego zadania wydana została decyzja środowiskowa, opracowywana jest koncepcja programowa, projekt budowlany i wykonawczy;

Szesnastka to główny szlak komunikacyjny Warmii i Mazur w układzie równoleżnikowym. Ostatnie zmiany rozporządzenia w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych dla naszego województwa wprowadziły dwie nowe drogi ekspresowe: S5 – stanowiącą przedłużenie istniejącej drogi ekspresowej S5 od węzła Nowe Marzy (A1) do Ostródy oraz S16 Olsztyn – Ełk – Knyszyn. Dzięki tym drogom północno-wschodnia część Polski, w tym nasze województwo, uzyska możliwość przejazdu w układzie równoleżnikowym trasą wiodącą drogami klasy S. Od granicy z woj. kujawsko-pomorskim do Ostródy będzie to droga S5, następnie do Olsztynka - S7, z Olsztynka do Olsztyna - S51 i od Olsztyna do Ełku - S16. Układ ten będzie łączył drogi biegnące na linii północ – południe: autostradę A1, drogę ekspresową S7 i drogę ekspresową S61. Tym samym połączy region  z pozostałą siecią  autostrad i dróg ekspresowych w kraju i Europie.

Karol Głębocki
GDDKiA
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl