Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
R.N. | 2017-05-08 21:51 | Rozmiar tekstu: A A A
Kolejne, trzeciomajowe dęby zasadzone

Tradycja podtrzymana

Olsztyn24
Sadzenie drzew w Parku Kusocińskiego (fot. R.N.) | Więcej zdjęć »
Jak co roku, w rocznicę uchwalenia Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791 roku, grupa działaczy Prawa i Sprawiedliwości, Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz innych, olsztyńskich środowisk patriotycznych wzięła udział w sadzeniu dębów w parku im. Janusza Kusocińskiego. Po zasadzeniu drzewek, uczestnicy akcji udali się do ustawionego w pobliżu obelisku, upamiętniającego ofiary zbrodni katyńskiej i tragedii smoleńskiej, w celu objęcia ich modlitwą i złożenia wiązanki kwiatów.

Tradycja sadzenia w tym miejscu dębów oraz innych drzew wolności i pamięci jest podtrzymywana od ponad 20 lat. Szczególnego charakteru nabrała po 10 kwietnia 2010 roku, kiedy w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem zginęli wszyscy członkowie polskiej delegacji na obchody 70. rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa (nazywanej katyńską), której przewodził Prezydent Lech Kaczyński, w tym kilku wyjątkowych ludzi, związanych w Warmią i Mazurami, m.in. ksiądz biskup Tadeusz Płoski czy Aleksander Szczygło.

Niestety, z przykrością należy stwierdzić, że od ubiegłego roku znaczna część drzewek w tajemniczy sposób zniknęła. Owszem, zdrowo rosną i cieszą oko kilkunastoletnie dęby, jednakże brakuje tych zasadzonych w ciągu ostatnich kilku lat, małych sadzonek, z których większość już zdążyła się przyjąć i ukorzenić w gruncie. Co się z nimi stało? Czy ktoś przez nieuwagę ściął je przy koszeniu trawnika? A może celowo wykopał z ziemi i zabrał? Komu mogły one przeszkadzać? Można jedynie snuć domysły...
R E K L A M A
banner
Uczestnicy akcji zgodnie podkreślają, że sadzenie drzew będzie kontynuowane w kolejnych latach. Co prawda, miło byłoby patrzeć na drzewka w różnych etapach wzrostu, świadczące o pewnej ciągłości naszej zbiorowej pamięci, ale cóż robić, gdy sadzonki i praca z co najmniej kilku ostatnich lat zostały bezpowrotnie zaprzepaszczone. Nie tracimy jednak zapału i bez wątpienia nadal będziemy robili swoje!

Widząc to, co się stało, samo nasuwa się pytanie: czy władze Olsztyna, z Prezydentem Piotrem Grzymowiczem na czele, chlubiące się powiększaniem przestrzeni parkowej w mieście i lansujące hasło „miasta – ogrodu”, nie mogłyby zadbać i objąć opieką ten szczególny fragment parku im. Janusza Kusocińskiego, tak, by wieloletni wysiłek osób zaangażowanych w sadzenie i utrzymanie w tym miejscu drzew nie był marnowany? Wydaje się, że nic nie powinno stać temu na przeszkodzie.

R.N.

Z D J Ę C I A
Komentarze [3]
~obserwator / 2017-05-11 17:45
Jak zawsze przyszły tłumy.
~spacerowicz / 2017-05-09 21:35
A pozwolenie było na sadzenie drzew, bo na pomnik w Kusociniaku o ile dobrze pamiętam nie było?!
~SZKODA / 2017-05-09 13:36
że nie szanują tak obecnie obowiązującej Konstytucji RP.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl