Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2017-05-24 16:09 | Rozmiar tekstu: A A A

Ćwierć wieku partnerstwa z Gelsenkirchen

Olsztyn24
Prezydent Piotr Grzymowicz na uroczystościach w Gelsenkirchen (fot. archiw. UM)
Z okazji jubileuszu 25-lecia współpracy partnerskiej, przedstawiciele olsztyńskiego magistratu odwiedzili zachodnich sąsiadów z Gelsenkirchen. Wizyta połączona była z promocją Olsztyna.

- Bardzo się cieszę, bo od ćwierć wieku możemy promować i rozwijać nasze miasta w ramach współpracy partnerskiej - mówił podczas wizyty prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Wierzę, że kolejne lata przyniosą jeszcze wiele ciekawych wspólnych przedsięwzięć.

Udział w uroczystościach połączony był z promocją stolicy Warmii. Podczas spotkania przybliżono gospodarzom postać Mikołaja Kopernika. O pracy astronoma oraz unikalnej tablicy astronomicznej Kopernika opowiadał dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, Jacek Szubiakowski. Zgromadzonym na jubileuszu zaprezentowano także wystawę poświęconą wybitnemu uczonemu zatytułowaną „Mikołaj Kopernik 1473-1543”. Wystawa będzie prezentowana mieszkańcom Gelsenkirchen przez około miesiąc.
R E K L A M A
banner
Gelsenkirchen to miasto liczące około 260 tys. mieszkańców, położone blisko zachodniej granicy Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna - Westfalia. Choć dzieli je od Olsztyna około 1100 km, związki obu miast są nader bliskie, opierają się bowiem zarówno na przesłankach historycznych, jak i współcześnie rozwijanym partnerstwie.

Nawiązanie oficjalnych kontaktów samorządów miejskich nastąpiło tuż po 1989 r. Działające w Gelsenkirchen Stowarzyszenie Byłych Mieszkańców Olsztyna „Allenstein” wykazywało żywe zainteresowanie losami rodzimego miasta. Jedną z pierwszych spraw, które szczególnie zjednoczyły społeczności obu miast, było odnowienie i ponowne ustawienie na moście na Łynie pomnika św. Jana Nepomucena. Do podpisania umowy partnerskiej pomiędzy obu miastami doszło w 1992 r. Inicjatywę tę upamiętnia nazwanie Aleją Gelsenkirchen ciągu komunikacyjnego łączącego most św. Jana z ul. Szrajbera.

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl