Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Agnieszka Deoniziak | 2017-06-27 14:56 | Rozmiar tekstu: A A A

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzono w szpitalu dziecięcym

Olsztyn24
Światowy Dzień Cukrzycy w szpitalu dziecięcym (fot. WSSD - wszystkie) | Więcej zdjęć »
- Czy to będzie bolało? - dopytywały dzieci zanim zgodziły się na krótkie ukłucie, by dowiedzieć się, jaki mają poziom cukru we krwi.

Dorośli byli z reguły trochę bardziej odważni. Podczas dzisiejszej (27.06) akcji profilaktycznej, którą zorganizowano w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie szpitalu z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, przebadanych zostało kilkadziesiąt osób. Niektórzy mieli tak wysoki poziom cukru we krwi, że wymagają konsultacji lekarskiej. Wszystkim chętnym porad żywieniowych udzielała dr inż. Anna Hinburg, szpitalny dietetyk. Podpowiadała, jaką dietę stosować, by zminimalizować ryzyko zachorowania na cukrzycę, wyjaśniała co to jest indeks glikemiczny, rozdawała przykładowe zdrowe jadłospisy.

Dzisiejszą akcję szpital dziecięcy zorganizował z okazji Światowego Dnia Cukrzycy, który przypada dziś, w rocznicę wynalezienia cukrzycy.
R E K L A M A
banner
Cukrzyca to przewlekła, niezakaźna choroba przemiany materii, charakteryzująca się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Jej przyczyną jest brak insuliny wynikający z uszkodzenia komórek beta trzustki. Co roku na Warmii i Mazurach cukrzycę diagnozuje się u ponad 50 dzieci. W większości przypadków jest to cukrzyca typu pierwszego.

– Chorują dzieci, które mają dyspozycję genetyczną. Jednak w dużej mierze to nie geny, a czynniki środowiskowe decydują czy i jak szybko się ona ujawni: podawanie dziecku poniżej drugiego roku życia mleka krowiego, niewskazanego dla dzieci, wirusy, toksyny (np. środki ochrony roślin, konserwanty dodawane do żywności), a także stres - mówi doktor Bożenna Klonowska, specjalista chorób dziecięcych, diabetolog i endokrynolog z WSSD w Olsztynie. - Ostatnio najczęściej diagnozujemy cukrzycę u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Jeśli chodzi o profilaktykę cukrzycy, ale też wielu innych chorób, najważniejsze, co możemy zrobić, to prowadzić aktywny tryb życia. Obok regularnej aktywności fizycznej ważna jest zdrowa, dobrze zbilansowana dieta, a także kontrolowanie ciśnienia krwi, regularne badania i samoobserwacja.

Wykazano, że codzienna aktywność fizyczna, minimum 30 minut dziennie, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu drugiego nawet o 40 procent!

Objawy mogące wskazywać na cukrzycę to:

» zmniejszenie masy ciała - glukoza krążąca we krwi często jest wydalana przez nerki z moczem, nie przechodzi do wnętrza komórek. Komórki muszą szukać innego źródła energii, którym jest tkanka tłuszczowa; w konsekwencji następuje zdecydowany, niespodziewany ubytek masy ciała w bardzo krótkim czasie
» wielomocz - obecność cukru w moczu powoduje zwiększone wydalanie wody, co przejawia się dużą ilością oddawanego moczu
» wzmożone pragnienie – z powodu wysokiego poziomu cukru we krwi
» zwiększone łaknienie
» chudnięcie
» ogólne osłabienie
» pojawienie się zmian ropnych na skórze oraz stanów zapalnych śluzówek jamy ustnej i narządów moczowo-płciowych
» świąd skóry
» cukier w moczu.
Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl