Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras/RPD | 2017-06-28 13:11 | Rozmiar tekstu: A A A

Inne spojrzenie na dziedzictwo

Olsztyn24
Kaplica w Kominkach (fot. Regionalna Pracownia Digitalizacji) | Więcej zdjęć »
Regionalna Pracownia Digitalizacji w Elblągu już od siedmiu tygodni udostępnia zdigitalizowane warmińskie kapliczki. Dziś (28.06) na stronę cyfrowewm.pl trafił kolejny scyfryzowany obiekt.

Warmia jest tematem przewodnim tegorocznych prac Regionalnej Pracowni Digitalizacji.

- Jest to związane z realizacją projektu „Warmio, quo vadis?”. Projekt trwa już drugi rok i właśnie teraz prezentujemy część ze zrealizowanych przez nas zadań – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, kierownik RPD. – Na YouTubie można zobaczyć pięć filmów o Warmii, na portalu eŚwiatowid.pl, co tydzień w piątek, ukazują się referaty uczestników badań etnograficznych, które zawierają pogłębione refleksje po badaniach nad Warmią, właśnie kończymy prace nad książką o Warmii, a na stronie cyfrowewm.pl prezentujemy efekty digitalizacji - kapliczki.
R E K L A M A
banner
Kapliczki to niezwykle istotny element dziedzictwa kulturowego Warmii - co najmniej od początków XVII wieku, przypomina dr Iwona Liżewska we wstępie do przygotowanej wspólnie ze Stanisławem Kuprjaniukiem monografii pt. „Warmińskie kapliczki”, na tym terenie ludzie zaczęli stawiać przy drogach i domach kapliczki, które do dziś są widomym znakiem ich duchowości i wiary. W okresie Kulturkampfu, dodaje historyk sztuki z Elbląga dr Jerzy Domino, polscy Warmiacy stawiali kapliczki, aby zamanifestować swoją narodowość.

Kapliczka w wersji zdigitalizowanej to zdjęcia, animacja 3D oraz metadane, w tym bardzo ciekawa charakterystyka sporządzona przez eksperta. Wszystkie kapliczki zostały opisane przez Maurycego H. Domino.

- Przy tych realizacjach skupiamy się na udokumentowaniu, ochronie i promocji, stąd w opisie kapliczek szczegółowe informacje na temat stanu zachowania obiektu i sposobach na jego rewitalizację – dodaje Hanna Laska-Kleinszmidt.

Na stronie cyfrowewm.pl w zakładce „kapliczki” można już oglądać obiekty w Barczewie, Biskupcu, Kominkach, Świątkach, Bukwałdzie, Borowcu i Dobrym Mieście. Jeszcze przez cztery tygodnie, w środy, będą odsłaniane kolejne.

Projekt „Warmio, quo vadis?” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Partnerami projektu są: Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Budownictwa Ludowego, Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Stowarzyszenie JANTAR z Elbląga, Portal kulturaludowa.pl, Polskie ​Radio Olsztyn, Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, portal eKulturalni.

Z D J Ę C I A
Komentarze [1]
~Tomasz Miler - modii3d / 2017-06-29 07:54
Świetny pomysł na archiwizację danych w chmurze 3D. Jednakże można by popracować nad optymalizacja chmury punktów gdyż skaner często nie potrafi poprawnie zinterpretować powierzchni przy silnych odbiciach (np. szkło)
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl