Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-07-14 17:52 | Rozmiar tekstu: A A A

Grunwaldzkie Wici

Olsztyn24
Grunwaldzkie Wici | Więcej zdjęć »
Prawie 4 tysiące rekonstruktorów przybyło na Pola Grunwaldzkie by wziąć udział w jubileuszowej, 20. inscenizacji największej bitwy średniowiecznej Europy. Dzisiaj (14.05), w przeddzień inscenizacji bitwy pod Grunwaldem, zbrojnych, giermków, białogłowy, rzemieślników, grajków na Polach Grunwaldu powitali marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, wójt Gminy Grunwald Henryk Kacprzyk oraz dyrektor Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem Szymon Drej.

Uroczystość pod nazwą Grunwaldzkie Wici obfitowała nie tylko w okazałe prezentacje poszczególnych chorągwi rycerskich, które jutro zetrą się na ubitej ziemii, ale także w niespodzianki. Takimi niespodziankami niewątpliwie była inscenizacja pasowania na rycerza, a także całkiem prawdziwe, choć wplecione w średniowieczny klimat oświadczyny i zaręczyny dowódcy jednej z chorągwii z jego wybranką.

Z okazji jubileuszu inscenizacji, marszałek Gustaw Marek Brzezin i wójt Henryk Kacprzyk wyróżnili dowódców chorągwi, odtwórców ról króla Jagiełły, księcia Witolda i wielkiego mistrza Urlicha von Jungingen, a także pracowników Muzeum Bitwy pod Grunwaldem okolicznościowymi medalami.   
R E K L A M A
banner
Powitane dzisiaj rycerstwo polskie i zagraniczne stanie naprzeciw siebie w szrankach na Polach Grunwaldzkich, by po raz 20. zainscenizować rozegraną w 1410 roku bitwę pod Grunwaldem. W inscenizacji weźmie udział około 1300 uczestników. Organizatorzy wydarzenia, którymi są przede wszystkim wójt Gminy Grunwald, Fundacja Grunwald oraz Muzeum Bitwy pod Grunwaldem spodziewają się około 100 tys. widzów. Początek inscenizacji o godz. 15.00.

Wcześniej, bo o godz. 12.00, na wzgórzu pomnikowym odbędzie się Apel Grunwaldzki z udziałem władz, wojska i harcerzy.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Grunwaldzkie Wici 2017 (1)

14-07-2017

image galeria
Grunwaldzkie Wici 2017 (2)

14-07-2017

image galeria
Dni Grunwaldu 2017 - dzień trzeci

14-07-2017

image galeria
Dni Grunwaldu 2017 - walki rycerskie

14-07-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl