Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-07-12 17:03 | Rozmiar tekstu: A A A
Dni Grunwaldu rozpoczęte!

Grunwald czeka na gości

Olsztyn24
Dni Grunwaldu 2017 | Więcej zdjęć »
Dzisiaj (12.07) na Polach Grunwaldzkich rozpoczęły się Dni Grunwaldu 2017 - impreza szczególna nie tylko dlatego, że kultywuje pamięć o grunwaldzkiej victorii z 1410 roku, ale także dlatego, że w tym roku inscenizacja bitwy pod Grunwaldem zorganizowana zostanie już po raz dwudziesty! Żeby impreza przebiegła zgodnie z planem i bez zakłóceń, przed południem w pawilonie wystawowym Muzeum Bitwy pod Grunwaldem zebrał się sztab złożony z organizatorów imprezy i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

- Jesteśmy przygotowani na 100 tysięcy turystów - powiedział nam po posiedzeniu sztabu Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. - Mamy od lat wypracowany schemat organizacji życia obozowego na Polach Grunwaldzkich, jak i ruchu kołowego i pieszego. W tym roku ten schemat powinien również się sprawdzić. Mimo, że Dni Grunwaldu to jedna z największych imprez masowych w Polsce, to służby mundurowe podkreślają, że jest to wydarzenie o bardzo wysokim poziomie bezpieczeństwa.

Organizatorzy muszą być jednak bardzo czujni, bo z niespodziankami mogą się spotkać w każdej chwili. Przykład: wczoraj na trasie S7, tuż przed zjazdem w kierunku Pól Grunwaldzkich, drogowcy przystąpili do wymiany asfaltowego dywanika na jednym pasie ruchu, zwężając drogę S7. Gdyby te prace drogowe były prowadzone w najbliższą sobotę, gdy pod Grunwald jechać będzie tysiące samochodów, na ekspresówce niewątpliwie powstałyby ogromne korki. W tej sprawie w GDDKiA interweniowali dzisiaj policjanci. Zobowiązali drogowców do zakończenia prac przed sobotą.
R E K L A M A
banner
Na co w tym roku mogą liczyć turyści, którzy podczas Dni Grunwaldu przybędą na pola, na których 607. lat temu wojska polsko-litewskie stoczyły zwycięską bitwę z zakonem krzyżackim?

- Tradycyjnie zapraszamy w sobotę, 15 lipca, dokładnie w 607. rocznicę największej bitwy średniowiecznej Europy, na inscenizację bitwy pod Grunwaldem - zaprasza Szymon Drej. - Trzeba jednak pamiętać o tym, że ta inscenizacja to taka „wisienka na torcie”, najważniejszy punkt programu Dni Grunwaldu, ale nie jedyny. Już dzisiaj, 12 lipca, rozpoczynają się Dni Grunwaldu, których zwieńczeniem jest sama inscenizacja. Program jest bardzo bogaty i każdy, kto tutaj przyjedzie - czy to miłośnik historii, czy po prostu miłośnik dobrej zabawy - znajdzie na pewno coś dla siebie, wyjedzie stąd zadowolony, najedzony, napojony trunkami, jakie sobie tylko wymarzy.

Nie zabraknie więc stoisk z jedzeniem i piciem, czy pamiątkami. Każdy, kto podzieli pasję rekonstruktora średniowiecznych bitew, będzie mógł zaopatrzyć się w wzorowane na średniowiecznych stroje, zbroje i oręż. Do średniowiecznych tradycji nawiązywać też będą turnieje rycerskie.

- Turnieje rycerskie zaczynają się już dzisiaj - informuje dyrektor Drej. - W tym roku będą to znaczące turnieje, o radze mistrzostw Polski - Mistrzostwa Polski w mieczu długim i Mistrzostwa Polski w mieczu jednoręcznym i tarczy. To są bardzo prestiżowe zawody, na które przyjeżdżają najlepsi zawodnicy z całego kraju.

Muzealnicy podkreślają jednak, że chociaż Dni Grunwaldu mają charakter ludyczny, to nie należy zapominać o tym, że jest to żywa lekcja historii.

- To jest ten moment, kiedy każdy może „dotknąć” średniowiecza, zobaczyć jak żyło się w dawnych wiekach - mówi Szymon Drej. - Zapraszamy też na nasze imprezy edukacyjne, na nasze wykłady, aby to co będzie można zobaczyć na Polach Grunwaldzkich wzbogacić jeszcze o element naukowy.

Szczegółowy program Dni Grunwaldu jest dostępny na wielu stronach internetowych, m.in. w naszej zakładce „Co? Gdzie? Kiedy?”, ale też na stronach: www.grunwald1410.pl, www.muzeum.grunwald.pl i facebook.com/grunwald. Przypominamy jednak, że inscenizacja bitwy odbędzie się w sobotę (15.07) o godz. 15. Ciekawe dla widzów są też Grunwaldzkie Wici, czyli inscenizacja powitania wojsk pod Grunwaldem. Ta impreza rozpocznie się w piątek (14.07) o godz. 12.30. Polecamy też próbę generalną inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem, która zawiera wiele elementów parodii właściwej inscenizacji. To wydarzenie zostało zaplanowane na piątek (14.07) na godz. 17.00.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Dni Grunwaldu 2017 - dzień pierwszy

12-07-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl