Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2017-07-24 16:30 | Rozmiar tekstu: A A A

Biblioteka Hosianum zaprezentowała swoje kolejne skarby

Olsztyn24
Wernisaż wystawy „Miasto wyrosłe z ksiąg” w olsztyńskim ratuszu | Więcej zdjęć »
W dawnej sali sesyjnej miejskiego ratusza otwarto dzisiaj (24.07) wystawę zaprezentowanych na drzeworytach, miedziorytach i fotografiach starych druków zatytułowaną „Miasto wyrosłe z ksiąg”. Pomysłodawcy i organizatorzy wystawy - Wyższe Seminarium Duchowne Hosianum w Olsztynie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie - uznali, że wigilia imienin św. Jakuba, patrona Olsztyna, jest doskonałym czasem na zaprezentowanie kolejnej części zabytkowego księgozbioru najstarszej w regionie biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej Hosianum.

- Celem naszego projektu jest wskazanie nie tylko na cenne zbiory znajdujące się w bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum, ale również zwrócenie uwagi na fakt, że słowo zapisane w książkach, przybiera bardzo realne kształty, chociażby w postaci miast - mówi Krzysztof Dąbkowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. - To w księgach zapisywano różnego rodzaju koncepcje urbanistyczne, to w księgach architekci starali się zorganizować życie społeczne w miastach. Ta wystawa ma pokazać, że od słowa, które zapisane zostało w księgach, tak naprawdę przechodzimy do bardzo realnej rzeczywistości, dotykalnej, namacalnej, w której żyjemy, w której staramy się realizować siebie i jako jednostki, i jako społeczeństwo. 

W otwarciu wystawy wzięli m.in. udział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i jego zastępca Jarosław Słoma, nowy rektor Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie ks. kan. Hubert Tryk i dyrektor biblioteki Hosianum ks. Tomasz Garwoliński, który także wygłosił zatytułowany „Motyw miasta w sztuce ilustratorskiej na podstawie wybranych przykładów starych druków biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum”.
R E K L A M A
banner
Otwarta dzisiaj wystawa to już czwarta prezentacja bibliotecznych zbiorów przygotowana wspólnie przez bibliotekę Hosianum i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olsztynie przy wsparciu samorządu Olsztyna. Pierwszą, pod tytułem „Wspólne dziedzictwo”, o exlibrisach, otworzono 25 lipca 2013 roku. Wystawa była jednym z akcentów obchodów 660. rocznicy urodzin Olsztyna i 770-lecia powołania Diecezji Warmińskiej. Rok później, w październiku 2014 roku, w czytelni biblioteki Hosianum zaprezentowano wystawę „Co napisał Kopernik”, o zapiskach poczynionych ręką Mikołaja Kopernika na starodrukach przechowywanych w zbiorach Wyższego Seminarium Duchownego. Trzecia wystawa, zatytułowana „Szlakami wyobraźni po mapach dawnych i dawniejszych” otwarta została 24 lipca 2015 roku. Na tamtej wystawie pokazano bogate zbiory kartograficzne biblioteki Hosianum.

Wystawę „Miasto wyrosłe z ksiąg” będzie można oglądać w holu 1. piętra olsztyńskiego ratusza przez dwa tygodnie.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
P L I K   M P 3
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Otwarcie wystawy „Miasto wyrosłe z ksiąg”

»

24-07-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl