Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
MC | 2016-10-19 16:48 | Rozmiar tekstu: A A A

Biblioteka Hosianum ma 450 lat!

Olsztyn24
Konferencja w „Hosianum” (fot. Marcin Kierul - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W auli Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Wyższym Seminarium Duchownym Hosianum w Olsztynie odbyła się  dzisiaj (19.10) konferencja poświęcona 450-leciu założenia biblioteki „Hosianum” oraz 550-leciu przyłączenia Warmii do Polski.

Podczas konferencji można było posłuchać o historii „Hosianum”, a także o Biskupie Stanisławie Hozjuszu - założycielu Warmińskiego Seminarium Duchowego. Można też było przyjrzeć się pracy, jaką wykonywali dawni drukarze oraz posłuchać muzyki wygrywanej na cymbałach przez Anię Brodę.

Biblioteka „Hosianum” została założona w 1565 roku. Po 1945 roku została zaś przeniesiona z Braniewa do Olsztyna. W zbiorach biblioteki jest około ćwierć miliona wolumenów. Ze tych zbiorów korzystają m.in. alumni seminarium, studenci i pracowni naukowi Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
R E K L A M A
banner
Tak cennych zbiorów nie ma żadna biblioteka w Olsztynie. Wśród najcenniejszych dzieł można wymienić m.in. Brewiarz Mikołaja Kopernika (1494), „Historię zdobycia Troi” (1480) oraz „Pielgrzymkę do Ziemi Świętej” Michała Radziwiłła. Zbiory biblioteki obejmują ponad 300 inkunabułów i ponad 7,5 tys. starodruków. Część pozycji zostało odrestaurowanych dzięki dofinansowaniu samorządu Olsztyna.
Z D J Ę C I A
Komentarze [1]
~stary malkontent / 2016-10-20 10:18
- a tak przy okazji : czy w miastach i miasteczkach naszej Warmii są ulice Anzelma.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl