Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2017-09-13 17:45 | Rozmiar tekstu: A A A

Forum Kultury Warmii i Mazur powraca

Olsztyn24
Podczas forum z koncertem wystąpi Izabela Trojanowska
Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin po rocznej przerwie podjął decyzję o reaktywowaniu spotkań ludzi kultury z Warmii i Mazur. Forum Kultury odbędzie się w czwartek (14.09) o godz. 16.00 w Hotelu Park w Olsztynie.

Na pomysł zapraszania artystów tworzących w różnych dziedzinach wpadł w roku 2008 ówczesny wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski po to, by podtrzymać upadającą sztukę rozmowy. W dobie gorączkowego rozpolitykowania mało kto chce naprawdę słuchać tego, co do powiedzenia mają ludzie kultury. A mają wiele, o czym przekonywaliśmy się podczas każdego z ośmiu spotkań odbywających się pod wspólnym tytułem „Forum Kultury Warmii i Mazur są solą tej ziemi”.

Dziś, gdy czasy się zmieniły, zmienił się też podtytuł spotkań. To wybór miejsca, wskazującego, gdzie znajduje się większość ludzi kultury: „po słonecznej stronie ulicy”. To także oczywiste nawiązanie do filmu Janusza Majewskiego zrealizowanego na podstawie powieści Włodzimierza Kowalewskiego „Excentrycy”, który prawdopodobnie nie powstałby, gdyby nie spotkanie obu panów na forum właśnie.
R E K L A M A
banner
Idea reaktywowanego forum jest niezmienna – to spotkanie ludzi kultury z regionu, którzy swoją niezwykłą pracą twórczą wspięli się na wyżyny, rozsławiając imię naszej Małej Ojczyzny. Spotkanie nie tylko artystów związanych z regionem od lat, ale i tych, którzy porzuciwszy wielkomiejski zgiełk, postanowili tu właśnie osiąść, by realizować artystyczne i twórcze pasje. Wśród nich są m.in. Janusz Majewski, Jerzy Hoffman, Jerzy Skolimowski, Sonia Bohosiewicz, Jerzy Bończak, Michał Lorenc, Jerzy Satanowski, Joanna Kos-Krauze, Wojciech Malajkat, Piotr Szwedes, Stanisław Soyka, Michał Szczerbic, Rafał Olbiński, Adam Myjak i wielu znamienitych twórców miejscowych.

Tematem wiodącym debaty tegorocznego forum będzie „Kultura w Mediach, Media o Kulturze”. Wprowadzenie do dyskusji i jej moderowanie organizatorzy powierzyli olsztyniance Jolancie Fajkowskiej, dziennikarce i publicystce telewizyjnej i radiowej. Przewidywany jest też wątek filmowy, związany z nowo utworzonym Regionalnym Funduszem Filmowym w Olsztynie i niedawno zakończonym konkursem na wspieranie produkcji filmowych. Warmia i Mazury to wszak niezwykła kraina filmowych plenerów i lokacji. Najświeższym sukcesem związanego z regionem kina jest nominacja debiutu fabularnego „Cicha noc” do Konkursu Głównego 42. Festiwalu Filmowego w Gdyni. A w dniach 10-14 października w Olsztynie będzie się odbywać IV edycja wielkiego filmowego święta - Wama Film Festival.

Wyróżniającym się w pracy zawodowej twórcom i animatorom kultury marszałek województwa wręczy Odznaki Honorowe „Za zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego”. Uczestnicy forum wysłuchają także recitalu Izabeli Trojanowskiej, również olsztynianki, zatytułowanego tak jak jej najnowsza płyta - „Na Skos“.

UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl