Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
AS/UM | 2017-09-16 19:11 | Rozmiar tekstu: A A A

Rozpoczął się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Olsztyn24

Dzisiaj (16.09) po raz kolejny ruszyła ogólnoeuropejska kampania, której celem jest promowanie zrównoważonych środków transportu: komunikacji miejskiej, rowerów i ruchu pieszego. Zwieńczeniem tygodnia jest przypadający na 22 września Dzień bez Samochodu.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest okazją do zwiększenia świadomości zagrożenia ekologicznego będącego wynikiem nadużywania samochodu jako indywidualnego środka transportu na terenie miast. W Olsztynie działania przyczyniające się do obniżenia emisji dwutlenku węgla już od kilku lat prowadzone są w sposób trwały.

- Chcemy, żeby Olsztyn miał czyste powietrze, bo to się przekłada na zdrowie mieszkańców i wizerunek miasta, aspirującego do miana ważnego ośrodka turystycznego - stolicy krainy definiowanej jako „cud natury” - mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. - Z tych względów modernizujemy transport publiczny, wprowadzając ekologiczne tramwaje, promujemy transport rowerowy poprzez budowę nowych ścieżek, zagospodarowujemy tereny zielone.

W tym roku Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu odbywa się się pod hasłem „Mobilność czysta, współdzielona i inteligentna”, a jego głównym tematem jest dzielenie się mobilnością. Korzystając ze wspólnych, tym samym ekologicznych form transportu takich jak komunikacja miejska przyczyniamy się do obniżenia emisji dwutlenku węgla.
R E K L A M A
banner
Olsztyn od kilku lat rozwija transport publiczny. Tylko w tym roku miasto zakupiło 15 autobusów z napędem elektrycznym, w planach jest zakup 8 sztuk tramwajów. Zachętą dla mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej są także obniżki cen biletów. Pierwszy raz ceny sieciówek w Olsztynie staniały pod koniec 2015 roku. Wówczas opłata za bilet spadła ze 110 do 88 złotych. Tamta zmiana spowodowała wzrost liczby podróży komunikacją miejską. Dlatego władze miasta zdecydowały zrobić kolejny krok w promowaniu zbiorowego transportu i obniżyć cenę do 80 zł.

Poza transportem zbiorowym miasto promuje alternatywne formy komunikacji. Olsztyn posiada rozbudowaną sieć ścieżek pieszych i rowerowych, która już niebawem poszerzy się o kolejne 11 km nowych tras. Miasto zagospodarowuje również tereny zielone, rewitalizuje parki, sadzi drzewa. W ostatnich pięciu latach posadzono ich ok. 6 tys. Tylko w tym roku nowe nasadzenia pojawiły się przy ul. Sielskiej, w Parku Kusocińskiego, przy ul. Kopernika, ul. Mickiewicza i na Dajtkach.

Od wielu lat Olsztyn włącza się w kampanię Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Głównym punktem corocznych obchodów jest Dzień bez Samochodu. Stąd też w piątek (22.09) wszyscy kierowcy, którzy zostawią swój samochód w garażu, pojadą olsztyńską komunikacją miejską za darmo. Tego dnia pasażerowie autobusów i tramwajów mogą też liczyć na słodką niespodziankę od Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Wcześniej, bo w poniedziałek (18.09) Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza najmłodszych olsztynian na przygotowane specjalnie na tę okazję zajęcia (pełna oferta).

Przy okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, przy ul. Płoskiego posadzonych zostanie 5 nowych drzew. Również w tym tygodniu poznamy zwycięzcę trwającego od czerwca konkursu „Rowerem szybciej i taniej, tramwajem i autobusem wygodniej”, którego celem było zachęcenie pracowników olsztyńskiego magistratu do korzystania z transportu zbiorowego i alternatywnych form komunikacji.

Olsztyn
Komentarze [2]
~Tokyo / 2017-09-18 12:42
To dlaczego parking na zapleczu ratusza nadal cały czas przepełniony?
~f.h. / 2017-09-18 09:45
Całe 5 drzew! Ale będzie gęsto! W ramach obchodów ETZM Prezydent wygłosił mowę. Żadnych wydarzeń, nic. Słabo...
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl