Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Joanna Mieszczyńska | 2017-10-02 10:09 | Rozmiar tekstu: A A A

W Barczewie otwarto lapidarium

Olsztyn24
Otwarcie lapidarium w Barczewie | Więcej zdjęć »
W sobotę (30.09) w święto Jom Kippur (Dzień Pojednania) 5778 roku w kalendarzu żydowskim i równo w 270. rocznicę założenia gminy żydowskiej w Barczewie (dawniej Wartenburg), w niewielkim miasteczku na Warmii, 15 km od Olsztyna, miłośnicy historii lokalnej otworzyli uroczyście barczewskie lapidarium.

Uroczystość odbyła się dzięki zaangażowaniu Krystyny Szter, prezes barczewskiego oddziału Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” w Olsztynie i przyjaciół synagogi. Wśród gości byli m. in. przedstawiciele lokalnych władz, w tym Lech Nitkowski burmistrz Barczewa, Bożena Dąbrowska zastępczyni dyrektora Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Joanna Mieszczyńska ambasador Muzeum POLIN w Warszawie, Ewa Hopfer – prezes Stowarzyszenia  Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” w Olsztynie oraz osoby zaangażowane w otwarcie lapidarium, członkowie stowarzyszenia, przyjaciele Galerii „Synagoga” i mieszkańcy Barczewa.

Macewy (nagrobki żydowskie) wróciły do Barczewa po ponad 70 latach. Napisy częściowo zostały przetłumaczone, a stowarzyszenie przygotowało tablicę z historią społeczności żydowskiej Barczewa. Synagogę wzniosła gmina żydowska w 1847* r. nad Pisą Warmińską. Świątynia jest zbudowana w stylu neoklasycystycznym. Przetrwała zawieruchę wojenną, a dziś w tym miejscu znajduje się Galeria Sztuki „Synagoga” prowadzona przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze”. To miejsce żyje nadal, odbywają się tu wystawy, wernisaże i koncerty. Z miejsca korzystają studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
R E K L A M A
banner
30 września 2017 r. do Galerii Sztuki „Synagoga” w Barczewie trafił też wyjątkowy upominek – fragment Tory odnaleziony gdzieś na strychu przez Hieronima Skurpskiego. Podarowała go synagodze Ewa Hopfer – prezes Stowarzyszenia  Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” w Olsztynie.

______

* datę powstania 1894r. podaje Sommerfeld A., Juden im Ermland – Ihr Schicksal nach 1933, „Zeitschrift für die Geschichte und Altertumskunde Ermlands” 1991, z. 10.[cytat za wirtualny sztetl]

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl