Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb | 2017-10-02 18:01 | Rozmiar tekstu: A A A

Uniwersytet wystartował w 19. rok akademicki

Olsztyn24
Prof. Tetsuo Kanno i rektor UWM prof. Ryszard Górecki | Więcej zdjęć »
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie rozpoczął dzisiaj (2.10) 19. rok akademicki w swojej histori. Podczas inauguracji roku akademickiego 2017/2018 doktorat honoris causa UWM otrzymał prof. Tetsuo Kanno z Japonii.

Na ogólnouniwersytecką inaugurację roku akademickiego 2017/2018 do Centrum Konferencyjno-Szkoleniowego UWM oprócz członków senatu uczelni, studentów i doktorantów przybyło prawie 150 zaproszonych gości. Wśród nich byli m.in. ambasador Japonii Shigeo Matsutomi, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, wicewojewoda Sławomir Sadowski, metropolita warmiński abp Józef Górzyński, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, przewodnicząca Rady Miasta Olsztyna Halina Ciunel i przewodniczący Rady Powiatu w Olsztynie Jerzy Laskowski, a także prezes Fundacji „Akogo?” Ewa Błaszczyk.
 
Uroczystość otworzył rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Ryszard Górecki. Przypomniał, że w 1999 r. UWM zaczynał jako uczelnia 12 wydziałowa. Jednym z najważniejszych wydarzeń minionego okresu było utworzenie Wydziału Nauk Medycznych, co nastąpiło w 2007 roku. Po 10 latach od tego wydarzenia, na uniwersytecie działają już dwa wydziały medyczne: Lekarski oraz Nauk o Zdrowiu.

- Podjęcie wyzwania uruchomienia kształcenia medycznego było to bardzo dobrą decyzją, kluczową nie tylko dla naszego Uniwersytetu, ale dla całej północno-wschodniej Polski – ocenił rektor. - Olsztyn stał się miejscem zdobywania wiedzy i praktyki w zakresie kształcenia lekarskiego, dietetyki, pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego, a od tego roku także położnictwa. Pacjenci z naszego regionu zyskali nowy budynek Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego z nowoczesnym blokiem operacyjnym, który poszerzył zakres oferowanych usług medycznych, niosąc mieszkańcom ratunek w najcięższych chorobach. To w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przeprowadzone zostały pierwsze w Polsce operacje wszczepiania stymulatora chorym w śpiączce, we współpracy z profesorami z Japonii. To u nas otwarto Klinikę Budzik dla Dorosłych, Centrum Medycyny Eksperymentalnej im. Emila Behringa. Z sukcesem realizujemy program rozwojowy medycyny, dzięki któremu powstało Centrum Symulacji Medycznej – wzorcowe w skali całego kraju – wyliczał prof. Górecki.
R E K L A M A
banner
Dalej rektor Górecki wskazał szczególnie ważne zadania jakie stoją przed olsztyńskim uniwersytetem. Wśród tych zadań wymienił:  

1) poprawa kształcenia, m. in. coraz lepiej dostosowanego do rozwoju gospodarczo-społecznego, nie tylko Warmii i Mazur,
2) wzmocnienie badań naukowych,
3) umocnienie umiędzynarodowienia uczelni.
4) poprawa infrastruktury kampusu, z uwzględnieniem Wydziału Prawa i Administracji oraz Nauk Społecznych.

Zdaniem rektora Góreckiego, priorytetem uniwersytetu jest wysoka jakość oferty dydaktycznej i kształcenia. W bieżącym roku akademickim uczelnia będzie kształcić na 77 kierunkach. Uruchomiono kilka nowych, m.in. lingwistykę w biznesie, położnictwo, inżynierię informacji. Aktualnie w UWM realizowanych jest 155 projektów badawczych krajowych i międzynarodowych.

W nowym roku akademickim studia na UWM w Olsztynie kontynuować będzie ok. 21 tys. studentów, z czego ok. 8 tys. to studenci nowo przyjęci.

- Rozpoczynacie dziś kolejny etap swojego kształcenia, ale też przygody - mówił rektor Górecki do rozpoczynających dziś studia. - Serdecznie witam Was na naszej uczelni. Życzę, abyście nie tylko zdobyli dobre wykształcenie, ale też zrealizowali u nas swoje marzenia i pasje. Korzystajcie w pełni z życia. Poza kształceniem macie do dyspozycji zespoły artystyczne, chóry, koła naukowe, sekcje sportowe i przepiękną infrastrukturę Kortowa. Oby lata studenckie przyniosły Wam najcenniejsze wartości i najpiękniejsze przeżycia.

Głównym punktem uroczystości inauguracji była immatrykulacja przyszłych studentów, a następnie przedstawicieli kandydatów na doktorantów.

Władze uczelni uhonorowały także osoby szczególnie zasłużone dla UWM. Medal Benemerenti Universitati Nostrae otrzymał prof. Tadeusz Rawa w uznaniu zasług dla Wydziału Nauk Technicznych i UWM. Statuetki UWM otrzymali: prof. Tadeusz Kamiński, dziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii za zasługi dla wydziału i uczelni oraz Janusz Dramiński, prezes firmy Dramiński w podzięce za przekazanie Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu specjalistycznych urządzeń diagnostycznych.

Podziękowania za długoletnią prace odebrali pracownicy UWM odchodzący na emeryturę. Byli to dr hab. Michaił Borsuk, dr hab. Tran Chi, dr hab. Ryszard Cymerman, profesorowie: Ewa Klimiuk, Józef Koc, Jacek Leman, Tadeusz Rawa i Krystyna Skibniewska.

Na zakończenie uroczystości wykład inauguracyjny pt. „Warm eyes for the weak patients. Socio-Medical supports as a neurosurgeon” wygłosił prof. Tetsuo Kanno, który dzisiaj został uhonorowany tytułem doctor honoris causa UWM, m.in. za wdrożenie w Olsztynie innowacyjnej metody leczenia chorych w śpiączce.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Inauguracja roku akademickiego 2017/2018 w UWM w Olsztynie (1)

02-10-2017

image galeria
Inauguracja roku akademickiego 2017/2018 w UWM w Olsztynie (2)

02-10-2017

image galeria
Inauguracja roku akademickiego 2017/2018 w UWM w Olsztynie (3)

02-10-2017

image galeria
Inauguracja roku akademickiego 2017/2018 w UWM w Olsztynie (4)

02-10-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl