Jutro (7.05) w Hotelu Novotel w Olsztynie rozpocznie się konferencja nt. „Roli współpracy i partnerstwa w realizacji zadań na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu w ramach programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013”.
Od kilku miesięcy w województwie warmińsko-mazurskim przebiega proces wdrażania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Program ten jest wielką szansą dla wszystkich mieszkańców regionu. Z nim można rozwiązywać problemy lokalnych społeczności oraz realizować osobiste plany i zamierzenia. Katalog obszarów wsparcia jest bardzo szeroki i dot. m.in. edukacji, rynku pracy, nauki, biznesu, przeciwdziałania zjawiskom wykluczenia społecznego.
Pierwsze konkursy są już za nami. Liczba wniosków, które wpłynęły, świadczy o ogromnych potrzebach i możliwościach różnych środowisk. Pierwsi beneficjenci zaczynają realizować swoje przedsięwzięcia. Ci, którym się nie udało wiedzą, jakie popełnili błędy i jak postępować w kolejnych edycjach konkursowych.
W naszym województwie szczególnej wagi nabiera potrzeba współpracy i partnerstwa przy projektach skierowanych do grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. W regionie zjawisko wykluczenia społecznego dotyczy bardzo dużej części jego mieszkańców. Dane ośrodków pomocy społecznej za 2007 r. wskazują, że ze świadczeń tych podmiotów korzystało ponad 80 tys. rodzin, w których żyło ponad 250.000 osób, tj. około 20 % mieszkańców województwa.
Dominującą przyczyną ubiegania się o wsparcie było bezrobocie (ponad 60 % osób korzystających z pomocy). Na koniec 2007 r. stopa bezrobocia wynosiła 19 % (w kraju 11,4 %).
Wiele z tych osób, bez systemowej sprawnej polityki lokalnej przeciwdziałającej utrwaleniu się bierności społecznej i zawodowej, będzie miała trudność w rozwiązaniu swoich problemów. W szczególności niepokoi fakt dziedziczenia tych postaw przez ludzi młodych, żyjących ww. środowiskach.
Tymczasem są przykłady dobrych praktyk, szczególnie w ramach Inicjatywy EQUEL, które pokazały, jak w różnych częściach kraju, w tym również na Warmii i Mazurach - partnerstwo, współpraca lokalnych podmiotów umożliwiły skuteczne budzenie inicjatyw i aktywizowanie dotychczas bierne zawodowo grupy społeczne. Oczywiście szczególnie ważną rolę pełnią w tym procesie powiatowe urzędy pracy, jednostki organizacyjne pomocy społecznej oraz podmioty niepubliczne.