Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
d. | 2017-10-05 22:35 | Rozmiar tekstu: A A A

Wiesława Gadomska o „Nowojorskich parkach z recyklingu” w Starym Ratuszu

Olsztyn24
Wernisaż wystawy „Nowojorskie parki z recyklingu” | Więcej zdjęć »
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie i Katedra Architektury Krajobrazu Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprosiły dzisiaj (5.10) do Galerii Stary Ratusz WBP na wernisaż wystawy pt.: „Nowojorskie parki z recyklingu” Wiesławy Gadomskiej.

Wiesława Gadomska jest architektem, adiunktem w Katedrze Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Autorka wielu publikacji z zakresu urbanistyki i architektury krajobrazu. Prowadzone przez nią obecnie badania dotyczą roli i znaczenia przestrzeni publicznych w mieście oraz warunków jej rozwoju. Swoje doświadczenia zawodowe i naukowe zgłębia w czasie studialnych pobytów w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Ich rezultatem są publikacje o parkach Nowego Jorku i prezentowana wystawa.

Autorka o wystawie:
R E K L A M A
banner
Ekspozycja przedstawia charakterystyczne przykłady miejskiego recyklingu realizowanego w poszczególnych dzielnicach Nowego Jorku, prowadzącego do wpisania nowej funkcji parku miejskiego w zdewaluowaną przestrzeń z zachowaniem jej charakterystycznych środowiskowych uwarunkowań i tożsamości miejsca.

Problematyka recyklingu przestrzeni miejskiej, poza podstawowym zagadnieniem adaptacji terenu do nowej funkcji, wymaga szczególnego odniesienia się do kulturowego dziedzictwa miejsca – w tym jego materialnej spuścizny, niejednokrotnie trudnej w zachowaniu i ekspozycji.

Zasada poszanowania przestrzennego kontekstu ponownie zagospodarowywanej tkanki miejskiej jest obecna zarówno w dobrze eksponowanych, śródmiejskich lokalizacjach (The High Line - Manhattan), jak również w realizacjach peryferyjnych o trudnych, lokalnych uwarunkowaniach kulturowo-przestrzennych (Concrete Plant Park - Bronx, Erie Basin Park - Brooklyn). Przeprowadzone inwestycje, poza poprawą bilansu powierzchni terenów zieleni miejskiej, w konsekwencji prowadzą do rewitalizacji i gentryfikacji znacznych obszarów sąsiedzkich oraz poprawy środowiskowych warunków ich funkcjonowania.

Więcej na temat wystawy w zapisie wideo jej wernisażu. Zapraszamy do zapoznania się z nim.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wernisaż wystawy „Nowojorskie parki z recyklingu”

05-10-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl