Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2017-08-04 21:47 | Rozmiar tekstu: A A A

„Wielowarstwowość egzystencji” Marioli Żylińskiej-Jestadt zaprezentowano w Starym Ratuszu

Olsztyn24
Mariola Żylińska-Jestadt i Iwona Bolińska-Walendzik (WBP) | Więcej zdjęć »
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprosiła dzisiaj (4.08) do Galerii Stary Ratusz WBP na wernisaż wystawy „Wielowarstwowość egzystencji” Marioli Żylińskiej-Jestadt.

Na wystawie zaprezentowano malarstwo olsztyńskiej artystki powstałe na przestrzeni dwóch lat. Jego podmiotem jest człowiek ukazany w różnych sytuacjach i momentach życia z reporterskim zacięciem. 

Mariola Żylińska-Jestadt o wystawie:
Wielowarstwowość egzystencji
Bohaterowie moich obrazów, uwikłani w ludzką codzienność, próbują nadać sens swojemu życiu. Podejmują decyzje, których konsekwencje mogą być dla nich korzystne. Poprzez niezależne wybory wyrażają swoją wolność. Zawieszeni między przeszłością a przyszłością czasem cierpią. Czują się niespełnieni, nieszczęśliwi, wewnętrznie rozdarci i osamotnieni. Bywają też komiczni, o czym nie zawsze wiedzą. Intryguje mnie również życie tych, którzy bywają bezużyteczni dla świata, ciekawa jest ich bezcelowa wegetacja, która zdaje się tych ludzi zupełnie nie smucić. Malując, zadaję sobie pytanie: jakie są ideały ludzkiej egzystencji?
R E K L A M A
banner
Na jednej z prezentowanych prac uchwyciłam małżeństwo kupujące towary w promocyjnych cenach. Mocnym uderzeniem szerokiego pędzla, głęboką barwą, pospiesznie zaznaczyłam sylwetkę kobiety i mężczyzny. Ich otwarte usta zdające się krzyczeć: „obniżka cen”, jak ich puste oczy, ukazują ludzką wolność wyboru. Wolność wyboru − ten atrybut społeczeństwa w takich okolicznościach mnie przeraża.

Można zobaczyć mój portret − obserwatora świata, który poprzez zaciśnięte zęby i puste oczy zdaje się przekazywać widzowi uwikłanie w wielowarstwowość egzystencji, od której nie ucieknę.

Prezentuję szkice błaznów, kobiet − matek z dłońmi jak grabie, którymi usiłują zagarnąć wszystko, co najlepsze dla swoich dzieci. Dzielę się z widzem szkicami celebrytów np. piłkarza czy jego dziewczyny zarabiającej krocie na sygnowaniu damskich torebek.

Kolega malarz nazwał mnie „malującą dziennikarką”. Rzeczywiście prace opowiadają o tym, co widzę wokół, przekazuję pospiesznymi uderzeniami pędzla krótkie wiadomości, o których zapomina się już dnia następnego.

Wychodzę z założenia, że każdy z nas bywa matką, ojcem, błaznem, nieudacznikiem, żoną piłkarza, każdy kocha, ucieka, cierpi. Jesteśmy skazani na wielowarstwowość życia. Bywa ona krutna, piękna i groteskowa, ale zawsze pozostaje naszą.(...)

Ekspozycja potrwa do 23 sierpnia.

******

Mariola Żylińska-Jestadt dyplom z malarstwa obroniła w 1998 r. w pracowni prof. zw. Wojciecha Sadleya. Uprawia twórczość w zakresie malarstwa, tkaniny i rysunku. Wybrane nagrody i wyróżnienia: III Olsztyńskie Biennale Plastyki „O Medal Prezydenta”, BWA Olsztyn, nagroda Radia Olsztyn − 2003 r. Stypendystka Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w 2008 r., drugie miejsce w konkursie na film amatorski na VIII Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki − 2010 r. „Motyl 2010” na VII Europejskim Festiwalu Filmowym „Integracja Ty i Ja” za najlepszy film amatorski. W 2011 roku nagroda Marszałka Województwa „Laur Najlepszym z Najlepszych” w dziedzinie Sztuka i Literatura za rok 2010. Wyróżnienie za malarstwo w konkursie „Witkacy moim mistrzem”, Teatr Rondo, Słupsk w 2014 r. Brała udział w 18. wystawach zbiorowych oraz 29. wystawach indywidualnych m.in. II Międzynarodowe Biennale Plakatu, „Cóż nam po prawdzie?”, Bielsko-Biała 2015 r.; „Kontynuacje”, Centrum Ekspozycyjne Stara Kotłownia, Olsztyn, 2015; IX Olsztyńskie Biennale Plastyki „O Medal Prezydenta”, BWA, Olsztyn, 2015 r.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wernisaż wystawy Marioli Żylińskiej-Jestadt

04-08-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl