Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
MK | 2017-10-16 01:50 | Rozmiar tekstu: A A A
Zmiana warty w parafii prawosławnej

Koniec misji ks. Aleksandra w Olsztynie

Olsztyn24
Ks. J. Jaszczuk (z lewej), abp Jakub, ks. A. Szełomow (fot. MK - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Zmiana warty w olsztyńskiej parafii prawosławnej. Wieloletniego proboszcza ks. mitrata Aleksandra Szełomowa zastąpi ks. Jarosław Jaszczuk.

To było największe zaskoczenie podczas uroczystości z okazji 70-lecia akcji „Wisła” i 70. rocznicy erygowania prawosławnej parafii pw. Opieki Matki Bożej w Olsztynie, jaka odbyła się w niedzielę (15.10). Po zakończeniu nabożeństwa decyzję o przyjęciu rezygnacji ks. Aleksandra ogłosił abp Jakub, ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej. Jednocześnie nowym proboszczem mianował ks. Jarosława Jaszczuka z Lidzbarka Warmińskiego, który przejmie urząd w najbliższy poniedziałek. Na dobre sprowadzi się do Olsztyna po zwolnieniu mieszkania przez wikariusza ks. Sylwestra Klebusa, gdy ten z końcem miesiąca przeprowadzi się do Białegostoku. Ks. dr Aleksander Szełomow nadal będzie mieszkał w Olsztynie jako honorowy proboszcz parafii.

Odczytując dekret o odwołaniu z funkcji proboszcza, abp Jakub przypomniał, że od pewnego czasu ks. Aleksander ma kłopoty ze zdrowiem i dlatego poprosił o zwolnienie go z tej misji. Wypełniał ją od 35 lat, gdy w 1982 roku przybył do Olsztyna z parafii w Wojnowie (gdzie pracował od 1971 roku). Po zmianach ustrojowych był jednocześnie – w sumie 15 lat – kapelanem Marynarki Wojennej, ostatnio w stopniu komandora. Kilka lat temu obronił doktorat na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Posiada Krzyż Komandorski OOP, a także wiele odznaczeń cerkiewnych, zaś w niedzielę otrzymał kolejne – Order św. Marii Magdaleny II stopnia z ozdobami, najwyższe odznaczenie w Polskim Autokefalicznym Kościele Prawosławnym.
R E K L A M A
banner
Odznaczenia cerkiewne i listy pochwalne z rąk abp. Jakuba otrzymało również kilka innych osób, w tym Order św. Magdaleny II stopnia „matuszka” Helena Szełomow, starosta parafii Tadeusz Jundziłł oraz wiceprezydent Olsztyna Jarosław Słoma. Z kolei wiceprezydent Słoma wręczył ordynariuszowi i dotychczasowemu proboszczowi statuetki św. Jakuba, patrona Olsztyna.

Po zakończeniu nabożeństwa parafianie i goście zwiedzili w Muzeum Nowoczesności wystawę poświęconą Akcji „Wisła”. Następnie wysłuchali występu trio muzycznego w składzie: Michał Hajduczenia, Magdalena Cysewska i Mateusz Szwankowski.

MK

Z D J Ę C I A
Komentarze [13]
~Prawosławny / 2017-10-17 23:06
Piękna uroczystość w pięknej oprawie. Święto Opieki Matki Bożej(Pakrow) czyli święto parafialne.(katolicki"odpust")..Wspaniały Biskup, prawdziwy pasterz. Godnie i z uznaniem pożegnał przeszłość( proboszcz Aleksander) i z nadzieją powitał przyszłość( proboszcz Jarosław). Ksiądz Szełomow 35 lat był proboszczem i to właśnie świadczy o jego wielkości, a nie lata starości,które na każdego przychodzą. Swym życiem zrobił dużo dla prawosławia...ale jak to na służbie-nawet generałowie odchodzą. Idą młodsi...W kościele obowiązuje posłuszeństwo i szacunek wobec biskupa,proboszcza,wikarego.. parafianie są prawdziwymi parafianami jeśli o tym dogmacie pamiętają. Szanujmy się bracia prawosławni szanujmy też naszych pasterzy i tych co odchodzą i tych co przychodzą i prawosławie przetrwa. Gratulacje dla nagrodzonych Podziękowanie dla Biskupa za to,że odprawił piękną liturgię w Cerkwi.
~Obserwator / 2017-10-17 18:59
Bardzo celny komentarz wiernego, Ci nieżyczliwi parafianie robią wrażenie jakby żyli na bezludnej wyspie których komentarzy nikt nie czyta i na ich podstawie nie ocenia relacji zachodzących między ludźmi. Sanie zamętu wewnątrz parafi przyczynia się do negatywnego postrzegania całej społeczności prawosławnej przez mieszkańców Olsztyna a w szczególności władze miasta, województwa.
~parafianka / 2017-10-17 16:07
Bardzo szkoda, że odchodzi O.Sylwester, ale nowy proboszcz wygląda sympatycznie :)
~wierny / 2017-10-16 20:26
Niektóre komentarze sprawiają wrażenie, jakby parafianie nie słuchali nawet swego pasterza z Białegostoku, który wyraźnie stwierdził, za co ojciec Aleksander dostał order - za 46 lat pracy duszpasterskiej, w tym 35 lat służby w Olsztynie, także za remonty cerkwi, zaś matuszka - za współsłużenie, jak to okreslił abp Jakub. Tak samo można zapytać, za co dostali ordery inni, w tym prezydent Słoma. Takie komentarze stawiają w niewygodnej sytuacji przede wszystkim nowego proboszcza - pokazują niskie instynkty parafian, ich małe zawiści, co kiedyś może sie obrócic przeciwko ojcu Jarosławowi.
~Obserator / 2017-10-16 19:20
Potrzeba czasu aby parafianie szczególnie ,,ci życzliwi ,, ks. mitratowi docenili jego zasługi dla społeczności prawosławnej na warmi i mazurach. Następy można tylko życzyć aby chociaż w niewielkim procencie mógł dorównać swojemu poprzednikowi. Ks. mitratowi doktorowi, komandorowi należy podziękować za wieloletnią posługę oraz życzyć dużo dużo zdrowia, którego teraz potrzebuje.
~Parafianka / 2017-10-16 19:01
Widocznie staremu proboszczowi nie bylo za co dziekować. W koncu sie doczekaliśmy!!
~Gig / 2017-10-16 15:46
No w końcu może nadejdą lepsze czasy dla prawosławia w Olsztynie.
~Parafianka / 2017-10-16 14:58
Pewnie na powyższe pytania odpowiedź zna arcybiskup. Zapytajcie!!!
~olsztyniak / 2017-10-16 14:20
Muzeum Nowoczesności stworzone pod hasłem apolityczności to doprawdy wspaniałe miejsce na wystawę o Akcji Wisła. Czekamy teraz na wystąpienie radnej Wirskiej.
~Mala Mi / 2017-10-16 13:20
A proboszcz za co ordery dostal I proboszczowa bo nie bardzo rozumiem? Mialam przyjemnosc poznac O. Sylwestra I przykrr ze musi odejsc a nie zostal proboszczem
~olo.12 / 2017-10-16 12:21
Może i super nowy proboszcz, ale starego parafianie nie pożegnali. Przykro...
~Marysia / 2017-10-16 10:01
Super proboszcz się trafił dla parafii w Olsztynie. Powodzenia!
~Parafianie / 2017-10-16 07:58
No w końcu! :)
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl