Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Łukasz Czarnecki-Pacyński | 2017-10-21 12:56 | Rozmiar tekstu: A A A
Pierwsza projekcja 15. Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs w Olsztynie

Populizm - znak naszych czasów?

Olsztyn24
W dyskusji po filmie wziął udział Jakub Majmurek, doktor filozofii | Więcej zdjęć »
Piątkowy (20.10) wieczór upłynął w olsztyńskiej Kamienicy Naujacka, siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury, pod znakiem krytyki populizmu - nieostrego i niejednoznacznego terminu politologicznego, opisującego zjawiska polityczne, których wspólną cechą jest retoryka odwołująca się do „woli ludu”. Populiści nie zważają przy tym na prawa człowieka, które łamią przecież dla dobra tego człowieka. Była to pierwsza odsłona piętnastej edycji Objazdowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs - prawa człowieka w filmie”

- To przerażające. Nie umiem tego zrozumieć - komentuje po obejrzeniu projekcji filmu „Model Érpatak” siedząca obok mnie olsztynianka. - Nie mogę wprost uwierzyć, że to dzieje się we współczesnej Europie.

Film jest relacją z codziennego życia liczącej 1500 mieszkańców węgierskiej wsi Érpatak. Jej burmistrz Mihály Zoltán Orosz jest członkiem  Jobbik - Ruchu na rzecz Lepszych Węgier” - węgierskiej nacjonalistycznej partii politycznej zarejestrowanej 24 października 2003 roku. Orosz wprowadził we wsi nowe porządki. Jej mieszkańców dzieli na „budowniczych” i „szkodników” - to ci, którzy odmawiają współpracy przy ograniczaniu ich wolności. Wysyła wszystkich do prac porządkowych w gminie, nie bacząc, czy tego chcą, czy nie. Pracownicy gminy upokarzają ich przy tym, traktując niemal jak więźniów. Oporni są karania odebraniem - w części lub w całości - należnego im zasiłku z opieki społecznej. Burmistrz potrafi także odebrać dzieci rodzicom, których - jego zdaniem - nie stać na utrzymanie swoich pociech. Tych, którzy głośno wyrazili swój sprzeciw pozywa do sądu. W sądzie zachowuje się tak, jak gdyby to on był tu szefem, aż zostaje wyproszony z sali. Znamy tę faszystowską butę z historycznych opisów lat poprzedzających II Wojnę Światową w Niemczech, we Włoszech czy w Hiszpanii.
R E K L A M A
banner
W swojej opinii burmistrz Orosz przeciwstawia się wysiłkom „masona Żydów” George’a Sorosa, by rządzić światem. Liberalizm uważa za niszczycielską „zarazę” współczesnego świata. Sam, w mundurze i hełmie wojskowym, prowadzi także konwentykle swojej nacjonalistycznej partii, podczas których zebrani czczą braterstwo broni z czasów II WŚ z oddziałami SS i Wehrmachtu operującymi wówczas na terenie Węgier.

Uff. Wystarczy. Trudno nie zgodzić się z zacytowanym powyżej zdaniem olsztynianki zaszokowanej przekazem tego filmu. W dyskusji zorganizowanej po projekcji filmu wziął udział Jakub Majmurek, doktor filozofii, krytyk filmowy, publicysta, redaktor książek, komentator polityczny i eseista. Jak stwierdził, takie wyznaczniki tzw. nowoczesności, jak: stopniowy postęp naukowo-techniczny czy sekularyzacja państwa właśnie się skończyły. Liberalizm wyczerpał już swój potencjał i teraz przed nami nowa odsłona historii. Przywódcy wielu państw, począwszy od dwóch światowych mocarstw: Rosji i USA, prowadzą ze swoimi społeczeństwami „populistyczny dialog”, polegający przede wszystkim na coraz mocniejszym trzymaniu wszystkich za przysłowiową „twarz”. Ale tym społeczeństwom, tak, jak w czasach nazizmu, wcale to zdaje się nie przeszkadza. Burmistrz Orosz został ponownie wybrany na już czwartą kadencję. Czy właśnie rozpoczął się koniec liberalnej wolności świata zachodniego, za powrót do której niektórzy z nas w czasach PRL-u oddali życie?

Łukasz Czarnecki-Pacyński

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl