Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
AS/Pracuj.pl | 2017-10-23 23:06 | Rozmiar tekstu: A A A

Zmiana pracy w 5 krokach

Olsztyn24
(fot. archiw. Pracuj.pl)
Rozwiązanie umowy o pracę z dnia na dzień jest możliwe tylko w nielicznych przypadkach. Rozstawanie się z firmą najczęściej stanowi proces podzielony na kilka etapów. Zrealizowanie jednego z nich stanowi warunek dotarcia do kolejnego.


1. Znalezienie lub otrzymanie oferty pracy

Najbardziej komfortową sytuacją jest zmiana pracy wtedy, gdy mamy przed sobą inne, ciekawsze perspektywy zawodowe. Możemy szukać ofert pracy samodzielnie, np. na stronach takich jak Pracuj.pl. Czasami otrzymujemy propozycje bezpośrednio od pracodawców. Nie zawsze decydujemy się na zmianę pracy, mając zapewnione miejsce w innej firmie. Zdarza się, że rozpoczynamy poszukiwania po opuszczeniu poprzedniego miejsca pracy. W takiej sytuacji nie jesteśmy skazani na bezrobocie. Możemy poświęcić na poszukiwania czas zaległego urlopu przysługującego nam w okresie wypowiedzenia.
R E K L A M A
banner
2. Ustalenie, ile czasu potrzebujemy na zamknięcie swoich spraw

Zanim poinformujemy pracodawcę o zamiarze odejścia, określmy, ile czasu potrzebujemy na uporządkowania spraw zawodowych – sfinalizowanie ważniejszych transakcji, pożegnanie z klientami, przekazanie obowiązków naszemu następcy itd. Dysponując taką wiedzą, możemy określić, w jaki sposób będziemy rozmawiać z pracodawcą. Kolejny krok to umówienie się na spotkanie z szefem.

3. Rozmowa z dotychczasowym pracodawcą

Chcąc rozwiązać umowę o pracę, możemy np. złożyć wypowiedzenie. Wybór takiego rozwiązania wiąże się z koniecznością dotrzymania okresu wypowiedzenia, który trwa 2 tygodnie, 1 miesiąc lub 3 miesiące – w zależności od okresu przepracowanego w danej firmie. Rozważmy, czy nasz nowy potencjalny pracodawca byłby skłonny czekać na nas np. przez 3 miesiące. Postarajmy się nie informować współpracowników o zamiarze odejścia, zanim nie porozmawiamy z szefem. Dzięki takiej ostrożności unikniemy niezręcznych sytuacji.

4. Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

Jeśli to możliwe, postarajmy się rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron, zgodnie z art. 30 kodeksu pracy: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19740240141. W takiej sytuacji termin wygaśnięcia stosunku pracy zależy od ustaleń pomiędzy stronami. Współpracę można zakończyć natychmiast, tzn. z chwilą zawarcia porozumienia, po tygodniu lub w późniejszym terminie. Pracodawca nie musi zgodzić się na zawarcie porozumienia.    

5. Wypowiedzenie umowy o pracę

Zatrudniający ma obowiązek przyjąć wypowiedzenie umowy o pracę, które jest jednostronnym oświadczeniem woli. Zgodnie z przepisami kodeksu pracy (art. 30), rezygnacja powinna mieć formę pisemną. Rozwiązanie stosunku pracy następuje z upływem okresu wypowiedzenia. Strony mogą ustalić wcześniejszy termin wygaśnięcia umowy, co nie zmienia trybu jej rozwiązania. Pracodawcy przysługuje możliwość zwolnienia zatrudnionego z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.  

6. Nowa praca

Po zawarciu porozumienia z poprzednim pracodawcą lub po upływie okresu wypowiedzenia, możemy rozpocząć pracę w nowym miejscu. Warto dołożyć starań, by rozstanie z dotychczasowym miejscem pracy przebiegło bezkonfliktowo.

AS
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl