Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
AS/Pracuj.pl | 2017-10-19 11:58 | Rozmiar tekstu: A A A

Jak napisać CV, gdy nie ma się doświadczenia?

Olsztyn24
(fot. archiw. Pracuj.pl)
Doświadczenie zawodowe to jeden z ważniejszych czynników, jakie bierze się pod uwagę, podejmując decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu kandydata na określone stanowisko. Historia zatrudnienia nie jest jedyną przesłanką decydującą o tym, czy zostaniemy przyjęci do pracy.  

Jakie informacje zawrzeć w CV, jeśli chcemy otrzymać wymarzoną posadę mimo braku doświadczenia zawodowego?

1. Prace dorywcze
R E K L A M A
banner
Praca podejmowana podczas wakacji lub ferii, nawet jeśli nie wymaga specjalnych kwalifikacji i umiejętności, uczy dyscypliny, punktualności, rzetelności, dokładności itd. Uwzględnijmy dorywcze zajęcia w CV, szczególnie jeśli dotychczas nie pracowaliśmy w wyuczonym zawodzie.

2. Staże i praktyki

W trakcie nauki – w szkole zawodowej, średniej lub wyższej – realizuje się staże i praktyki zawodowe. Dzięki takiej aktywności na rynku pracy uczymy się stosować wiedzę teoretyczną. Tworząc CV, uwzględnijmy doświadczenie zdobyte w trakcie praktyk uczniowskich lub studenckich.

3. Aktywność uczniowska i studencka

Działalność w samorządzie szkolnym/studenckim, przynależność do stowarzyszeń, fundacji, kół zainteresowań, klubów itd. – warto wspomnieć o podobnych aktywnościach w CV. Osoba, która angażuje się w różne przedsięwzięcia i prezentuje czynną postawę w codziennym życiu, może okazać się wartościowym pracownikiem.  

4. Wykształcenie

Choć edukacja nie jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na to, jak postrzega nas pracodawca, ma znaczenie. Zawarcie w CV informacji na temat ukończonej szkoły średniej oraz kierunku studiów stanowi konieczność. Warto wspomnieć również o szkoleniach i kursach, jakie odbyliśmy. Dobrze, by miały związek z posadą, o jaką się ubiegamy lub pozwalały nam nabyć kompetencje miękkie istotne w danej pracy.

5. Znajomość języków obcych

Atutem absolwenta szkoły średniej lub studiów, który nie posiada doświadczenia zawodowego, może być biegła znajomość języków. Dobrze, gdy jest potwierdzona certyfikatem.

6. Dodatkowe umiejętności

Patent żeglarski, prawo jazdy, ukończony kurs wychowawcy kolonijnego, uprawniania ratownika pływackiego lub przewodnika turystycznego – posiadanie dodatkowych kwalifikacji pomoże nam w stworzeniu wartościowego CV. Uwzględnijmy takie informacje w swoim życiorysie.

7. Cele zawodowe

Brak doświadczenia możemy nadrobić również, tworząc wartościowe podsumowanie zawodowe. Warto w dwóch lub trzech zdaniach określić, co zamierzamy osiągnąć w życiu zawodowym.

8. Profesjonalne CV

Życiorys, jaki dostarczamy pracodawcy, powinien być napisany w nawiązaniu do konkretnej oferty pracy. Wyeksponujmy w CV umiejętności, kwalifikacje oraz cechy, które mogą sprawić, że sprostamy wymaganiom dotyczącym konkretnego stanowiska. Chcąc stworzyć profesjonalny dokument, możemy wykorzystać kreator CV Pracuj.pl: https://cv.pracuj.pl.

9. Nieustanny rozwój

Z naszego CV – niezależnie od tego, czy mamy doświadczenie – powinno wynikać, że stale się rozwijamy. Otwartość na zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności to jedna z ważniejszych cech, jakie powinien posiadać dobry pracownik.

AS
Komentarze [4]
~victoria / 2017-11-14 18:40
nawet bez doswiadczenia mozna napisac fajne cv oczko.gif ja tez jestem dopiero po liceum i mam juz prace oczko.gif pislam cv na stronce szybkiecv. Fajnych rad tam udzielaja i przy parkiecie premium dostaje sie szablony oczko.gif
~kolalina / 2017-11-06 08:05
Według mnie cv całe musi przyciągać uwagę ;) Najlepiej jak uzyje sie jakiegos konkretnego koloru, albo znajdzie sie fajny szablon :) Ja swoje cv pisalam ze stronka szybkiecv i tam po wykupieniu wersji premium dostaje sie fajne szabloniki
~Czytelnik / 2017-10-22 19:42
Polecam oryginalną, nie spotykaną w swojej formie, polską animację CV na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=zlrGemFdThA
~KlaudiaZ / 2017-10-21 23:51
Ja zdecydowałam się zrobić swoje CV przez stronę internetową, ponieważ chciałam podejść do tego trochę profesjonalniej. W tych czasach każdy ma jakieś CV (zazwyczaj jest to po prostu biala kartka z notatkami), więc postanowiłam się wyróżnić i do tego wybrać jakiś ciekawy szablon. Korzystałam ze stronki szybkiecv.pl jak cos ;) PS. Już na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej usłyszałam, że mam bardzo ładne i staranne CV, a więc opłacało się :)
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl