Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
d. | 2017-12-13 18:59 | Rozmiar tekstu: A A A

BWA zaprasza na wernisaż wystawy „Przejście” Izydora Borysa

Olsztyn24
Izydor Borys podczas otwarcia swojej wystawy | Więcej zdjęć »
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza na wernisaż wystawy „Przejście” Izydora Borysa, który odbędzie się jutro (14.12) o godzinie 18.00 w siedzibie galerii.

Autor o wystawie:

W mojej pracy wymiennie stosuję dwie techniki ceramiczne. Pracuję w glinie papierowej oraz w tradycyjnym „szamocie”. Zastosowany materiał ma ogromny wpływ na stronę formalną moich prac. Rzeźby wykonane z gliny papierowej charakteryzują się ażurową i delikatną formą.
R E K L A M A
banner
Rzeźby szamotowe charakteryzują się bardziej zwartą formą, chociaż i tutaj poszukuję nowych rozwiązań formalnych. Za pomocą różnych zabiegów staram się obalać mit o niemożliwości tworzenia z szamotu form lekkich i odmaterializowanych. W moich rzeźbach ceramicznych najważniejszą rolę pełni forma, kolor jest jedynie jej dopełnieniem.

„Przejście” to tytuł, który jest oczywiście przenośnią i prowokacją do głębszych rozważań nad różnymi jego aspektami w kontekście moich prac.

- W aspekcie czysto materialnym, gdzie materiał z którego wykonana jest rzeźba – glina, przechodzi swoistą przemianę. Począwszy od momentu wydobycia jej z ziemi, poprzez obróbkę w rękach twórcy, suszenie i wypalanie. Zmienia swój stan fizyczny, swoje właściwości, formę, zapach, kolor.

- W aspekcie tajemnicy tworzenia, gdzie w wyniku wyobraźni artysty, osobistych doświadczeń, wiedzy i dążenia do określonych celów połączonych z czynnikiem materii, następuje przemiana zarówno artysty jak i jego dzieła. Jest swoistym zapisem tego procesu, odczytywanym w sposób subiektywny przez odbiorcę.

- W aspekcie przemiany formy, gdy archetypiczne formy kokonów czy też wywodzące się z tych form fantomy łodzi przeradzają się w formy bardziej lub mniej otwarte, niejednokrotnie podświadomie cytowane ze świata przyrody. Ulegają metamorfozie kształtów skompensowanych lub rozproszonych

- W aspekcie symboliki prac - nieoczywistej, intuicyjnej, wypowiedzianej językiem abstrakcji.


Izydor Borys urodził się 19 listopada 1965 roku w Reszlu. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie. Studia ukończył na Wydziale Rzeźby PWSSP w Gdańsku. Dyplom w pracowni prof. Stanisława Radwańskiego w 1991 roku.

Od 1995 roku asystent w Pracowni Rzeźby Wyższej Szkoły Pedagogicznej a potem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od 2003 roku pracuje na stanowisku adiunkta. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem wielu wystaw zbiorowych.

Należy do ZPAP, Stowarzyszenia „Areszt Sztuki” i Fundacji „Wyłom”.

Głównym obszarem jego twórczych działań jest rzeźba tworzona w tworzywie ceramicznym. Ma na swoim koncie również realizacje monumentalne. Jest autorem pomnika Św. Jana Pawła II dla polskiej parafii w Copiaque, Nowy York oraz kompozycji rzeźbiarskiej pt. „Żurawie” dla Portu lotniczego w Szymanach, 2015 r.

W 2016 roku otrzymał honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę Prezydenta Olsztyna w dziedzinie kultury - za całokształt pracy twórczej w dziedzinie plastyki.

kuratorka: Małgorzata Bojarska-Waszczuk

Wystawa będzie czynna do 21 stycznia 2018 r. w sali kameralnej galerii.

Zapraszamy!

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl