Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2018-02-19 14:17 | Rozmiar tekstu: A A A

Oddali hołd kolejarzom, którzy 73 lata temu przyjechali do Olsztyna

Olsztyn24
Uroczystość przy kamienicy przy ul. Zientary-Malewskiej 2 | Więcej zdjęć »
Siedemdziesiąt trzy lata temu, 19 lutego 1945 roku, do zdobytego przez Armię Czerwoną Olsztyna przyjechała pierwsza grupa Polaków - kolejarzy z Białegostoku. To wydarzenie co roku pod pamiątkową płytą umieszczoną na budynku przy ul. Zientary-Malewskiej 2 gromadzi grupę osób, pamiętających o początkach polskości po odzyskaniu Olsztyna.

Od kilku lat wśród żywych nie ma już tych, którzy znajdowali się w grupie 42 kolejarzy przybyłych do Olsztyna 73 lata temu, ale mieszkają tu jeszcze, choć nieliczni, potomkowie pionierów. O rocznicy pamiętają też kolejarscy związkowcy, władze miasta i regionu oraz przyjaciele i znajomi pierwszych kolejarzy. Dzisiaj (19.02) w południe pod kamienicą przy ul. Zientary-Malewskiej 2, gdzie zakwaterowani byli pierwsi w Olsztynie polscy kolejarze pojawili się m.in. wiceprezydent Olsztyna Ryszard Kuć (wcześniej kolejarz), dyrektor Gabinetu Marszałka Województwa Zygmunt Kiersz, były wojewoda olsztyński i senator Janusz Lorenz oraz przewodniczący Rady Krajowej Związku Emerytów i Rencistów PKP w Olsztynie Michał Kwiatkowski. Kolejarscy związkowcy przysłali też poczet sztandarowy.

Uroczystość rozpoczęła chwila skupienia i zadumy, której długość wyznaczyły kolejarskie syreny i gwizdki lokomotyw, stojących na pobliskom dworcu PKP. Potem wiceprezydent Ryszard Kuć zaintonował hymn państwowy.
R E K L A M A
banner
- Historia dosyć poważnie wpłynęła na nasze miasto, które poważnie zostało zniszczone - powiedział po hymnie wiceprezydent Kuć. - Pierwsi kolejarze którzy tutaj przybyli zmierzyli się z dosyć dużymi wyzwaniami. Te wyzwania zapoczątkowały pierwsze transporty ludzi, którzy z Kresów i innych miejsc Polski zdążali do Olsztyna, aby zasiedlić te tereny. W związku z tym zawsze traktujemy tę nację zawodową jako prekursorów tych, którzy jako pierwsi po 173 latach zaboru zaczęli odbudowywać ten teren i go zasiedlili.

Głos zabrał też były wojewoda olsztyński i senator, od lat uczestniczący w uroczystościach upamiętniających przyjazd kolejarzy do Olsztyna.

- Zbierając się tutaj, chcemy oddać hołd wszystkim tym, którzy budowali i utrwalali polskie życie na Warmii i Mazurach. Pamiętajmy o nich, o sobie, o Polakach na tej ziemi - powiedział m.in. Janusz Lorenz.

Uroczystośc zakończyło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pamiątkową tablicą na budynku, w którym pierwsi kolejarze zamieszkali po przybyciu do Olsztyna.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Obchody 73. rocznicy przyjazdu kolejarzy do Olsztyna

»

19-02-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl